There are a total of 1,148 bills of lading on file for Cascades Tissue Group - IFC Disposa between October 28th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 1,148 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,148 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,164 |
| Notify Party Records | 470 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 136 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Cascades Tissue Group - IFC Disposa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Cascades Tissue Group - IFC Disposa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TAIWAN SPUNLACE (GROUP) CO., LTD. | Apr 2026 | 2,004 | 250 |
| GINNI FILAMENTS LIMITED | Apr 2026 | 2,255 | 101 |
| WELSPUN GLOBAL BRANDS LIMITED | May 2026 | 23,292 | 87 |
| TAIWAN SPUNLACE | May 2026 | 102 | 64 |
| TAI-BAND ENTERPRISE | May 2026 | 83 | 44 |
| EUROPAP TEZOL KAGIT SAN. VE TIC.A.S | May 2026 | 354 | 36 |
| HANGZHOU ESLITE INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 878 | 7 |
| HOPPECKE BATTERIES INC | May 2026 | 1,595 | 4 |
| FUTURA SPA | May 2026 | 282 | 2 |
| TOSCOTEC S.P.A. | May 2026 | 724 | 1 |
| ORIENT EXPRESS CONTAINER CO., LTD. | May 2026 | 1,047,192 | 1 |
| OFFICINA MECCANICA RECARD SPA | Sep 2023 | 13 | 1 |
| NINGBO WALTERY INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 864 | 1 |
| FUTURA NORTH AMERICA INC. | Apr 2026 | 224 | 1 |
| FORDPOINTER SHIPPING (SHENZHEN) CO | May 2026 | 1,047 | 1 |
| FIS IMPIANTI SRL | Apr 2026 | 14 | 1 |
| Sep 2025 | 5 | 1 | |
| CPV LTD | May 2026 | 47 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cascades Tissue Group - IFC Disposa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 777 | 9 |
| CASCADE PEAK VENTURES INC | May 2026 | 129 | 74 |
| CASCADE PORTLAND CORPORATION | May 2026 | 688 | 10 |
| CASCADE PRODUCTS, INC. | May 2026 | 509 | 6 |
| CASCADE SPRINGFIELD | May 2026 | 666 | 11 |
| CASCADE TRADING LIMITED | Apr 2026 | 362 | 11 |
| CASCADE WACO | May 2026 | 238 | 8 |
| CASCADE XIAMEN FORKLIFT TRUCK ATTAC | May 2026 | 836 | 12 |
| CASCADE-SERVICES LLC | May 2026 | 88 | 17 |
| CASCADES TISSUE GROUP - WAGRAM | Jan 2026 | 68 | 0 |
| CASCADES-IFC DISPOSABLES, INC. | Feb 2025 | 1,094 | 0 |
| CASCADIA METALS INC. | May 2026 | 3,859 | 129 |
| CASCADIA MOTION LLC | May 2026 | 250 | 18 |
| CASCADIA RESOURCES, INC. | May 2026 | 1,501 | 78 |
| CASCADIA VEHICLE TENTS | Mar 2023 | 189 | 0 |
| CASCINA BELVEDERE SRL | Apr 2026 | 197 | 5 |
| CASCINE EMILIANE S.P.A. | Mar 2026 | 155 | 2 |
| CASCO AMERICA LLC | Apr 2023 | 220 | 0 |
| CASCO AUTOMOTIVE (SUZHOU) CO LTD | May 2026 | 571 | 5 |
| CASCO AUTOMOTIVE TUNISIA SARL | May 2026 | 290 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | ONEYSHAGB2844300 | MLILMSH26041822 | 059E | House Bill | MLIL | 9637258 | HMM VICTORY | 2026-05-08 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 180 ROL | 11,345 KG | Container Yard | TAI-BAND ENTERPRISE | CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | SPUNLACE NONWOVEN | |
| 2026-05-11 | ONEYSHAGB2843900 | MLILMSH26041821 | 059E | House Bill | MLIL | 9637258 | HMM VICTORY | 2026-05-08 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 180 ROL | 11,375 KG | Container Yard | TAI-BAND ENTERPRISE | CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA CASCADES HOLDI... | SPUNLACE NONWOVEN PO NO.: PO#XXXXXXXXXX | |
| 2026-05-01 | OOLU8881960880 | SWCVBLS26040278 | 0158E | House Bill | SWCV | 9241281 | EVER ELITE | 2026-04-30 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 180 ROL | 10,285 KG | House to House | TAIWAN SPUNLACE | CASCADES TISSUE GROUP IFC DISPOSABLE, A DIVISION O... | CASCADES TISSUE GROUP IFC DISPOSABLE, A DIVISION O... | SPUNLACE NONWOVEN PO NO. PO# |
| 2026-05-01 | OOLU8881961100 | SWCVBLS26040246 | 183E | House Bill | SWCV | 9241281 | EVER ELITE | 2026-04-30 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 136 ROL | 10,421 KG | TAIWAN SPUNLACE | CASCADES TISSUE GROUP IFC DISPOSABLE, A DIVISION O... | CASCADES TISSUE GROUP IFC DISPOSABLE, A DIVISION O... | SPUNLACE NONWOVEN PO NO. PO# | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-12 |
| Master BOL # | ONEYSHAGB2848700 |
|---|---|
| House BOL # | MLILMSH26041824 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MLIL |
| Voyage # | 059E |
| IMO # | 9637258 |
| Vessel Name | HMM VICTORY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI,CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11297 KG |
| Weight in KG | 11,297 KG |
| Quantity | 48 ROL |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU5596516 |
| Commodity Description |
SPUNLACE NONWOVEN |
| Shipper Name | TAI-BAND ENTERPRISE (SHANGHAI ) CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM303, NO. 37, LANE 2200, YINCHUN |
| Address Line 2 | RD.,MAQIAO TOWN, MINHANG DIST,SHAN |
| Address Line 3 | GHAI,CN |
| Consignee Name | CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA |
|---|---|
| Address Line 1 | P.O. BOX 469, 250 KLEER-VU DR.,BROW |
| Address Line 2 | NSVILLE,TN 38012,US |
| Container Number | TLLU5596516 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN01412BC |
| Seal Number 1 | CN01412BC |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SPUNLACE NONWOVEN |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 315 | 2026-05-11 |
| Charleston, South Carolina | 251 | 2025-08-09 |
| Long Beach, California | 212 | 2026-05-01 |
| Los Angeles, California | 154 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 111 | 2026-05-01 |
| Newark, New Jersey | 36 | 2024-08-15 |
| Seattle, Washington | 32 | 2026-01-17 |
| Houston, Texas | 18 | 2025-10-04 |
| Oakland, California | 8 | 2022-10-14 |
| New York, New York | 6 | 2023-03-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 373 | 2025-09-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 232 | 2026-05-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 203 | 2026-05-14 |
| Mundra India | 100 | 2025-07-18 |
| Tokyo Japan | 89 | 2019-06-19 |
| Genoa Italy | 39 | 2023-01-28 |
| Salalah Oman | 32 | 2024-10-26 |
| Tangier Morocco | 15 | 2025-10-04 |
| Yangshan China (Mainland) | 11 | 2025-12-27 |
| Izmir Turkey | 11 | 2025-06-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cascades Tissue Group - IFC Disposa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | P.O. BOX 469, 250 KLEER-VU DR.,BROW NSVILLE,TENNESSEE 38012,US | 2026-04-06 | 57 |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | P.O. BOX 469, 250 KLEER-VU DR.,BROW NSVILLE,TN 38012,US | 2026-05-11 | 34 |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | 2025-07-19 | 14 | |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | 2026-04-20 | 13 | |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | 2026-05-14 | 13 | |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | 2026-05-14 | 2 | |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | 2025-07-19 | 1 | |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | 2026-01-17 | 1 | |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | 2026-01-17 | 1 | |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | 2025-07-19 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Cascades Tissue Group - IFC Disposa.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-31 | 4 | |
| 2025-11-17 | 187 | |
| 2025-09-23 | 2 | |
| 2025-06-11 | 10 | |
| 2025-02-19 | 13 | |
| 2025-02-19 | 4 | |
| 2024-01-29 | 316 | |
| 2023-09-08 | 2 | |
| 2020-03-19 | 2 | |
| 2020-03-13 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Cascades Tissue Group - IFC Disposa.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-17 | 22 | |
| 2025-02-17 | 2 | |
| 2025-02-17 | 2 |