There are a total of 777 bills of lading on file for Cascade Mountain Technologies, LLC between March 21st, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 777 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 777 |
|---|---|
| Shipper Records | 35 |
| Consignee Records | 700 |
| Notify Party Records | 161 |
| First Shipment on File | Mar 21st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 49 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Cascade Mountain Technologies, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Cascade Mountain Technologies, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NINGHAI SANMIN METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 405 | 99 |
| LANXI TRUEYACH INDUSTRY CO.,LTD | Mar 2026 | 453 | 49 |
| ZHEJIANG SUNSHINE LEISURE PRODUCTS | May 2026 | 2,123 | 44 |
| NINGBO LIMING METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 507 | 31 |
| NINGHAI JIADI ELECTRICAL APPLIANCE | May 2026 | 157 | 24 |
| EAST VANTAGE DEVELOPMENT LTD | Apr 2026 | 270 | 19 |
| COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | May 2026 | 108,996 | 18 |
| SPORT DIVERSIONS INC. | May 2026 | 433 | 12 |
| QJL NEW MATERIAL CO.,LTD | Jan 2026 | 19 | 10 |
| NINGHAI XINGDA LEISURE PRODUCTS CO. | Apr 2026 | 516 | 10 |
| Aug 2025 | 10 | 8 | |
| Mar 2026 | 6 | 5 | |
| MEMBRANE SOLUTIONS CORP | May 2026 | 692 | 4 |
| JION VINA CO., LTD | May 2026 | 183 | 3 |
| DUNHAMS SPORTS | May 2026 | 604 | 3 |
| SHENG HE TRADE INC | May 2026 | 328 | 2 |
| NINGBO JIASHENG OUTDOOR PRODUCTS CO | Mar 2022 | 19 | 2 |
| Oct 2021 | 2 | 2 | |
| LOVAL CO., LTD | May 2026 | 318 | 2 |
| SCHEELS CORPORATE OFFICE | May 2024 | 63 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cascade Mountain Technologies, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASCADE (HEBEI) FORK CO LTD | May 2026 | 794 | 19 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | May 2026 | 3,161 | 80 |
| CASCADE ENGINEERING EUROPE KFT. | Jun 2025 | 373 | 0 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | May 2026 | 917 | 7 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | Apr 2026 | 619 | 3 |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | May 2026 | 230 | 4 |
| CASCADE IMPEX INC. | Mar 2026 | 85 | 15 |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 14,960 | 1,597 |
| CASCADE ITALIA S.R.L. | May 2026 | 151 | 7 |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | May 2026 | 519 | 8 |
| CASCADE PEAK VENTURES INC | May 2026 | 129 | 74 |
| CASCADE PORTLAND CORPORATION | May 2026 | 688 | 10 |
| CASCADE PRODUCTS, INC. | May 2026 | 509 | 6 |
| CASCADE SPRINGFIELD | May 2026 | 666 | 11 |
| CASCADE TRADING LIMITED | Apr 2026 | 362 | 11 |
| CASCADE WACO | May 2026 | 238 | 8 |
| CASCADE XIAMEN FORKLIFT TRUCK ATTAC | May 2026 | 836 | 12 |
| CASCADE-SERVICES LLC | May 2026 | 88 | 17 |
| CASCADES TISSUE GROUP - IFC DISPOSA | May 2026 | 1,148 | 20 |
| CASCADES-IFC DISPOSABLES, INC. | Feb 2025 | 1,094 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | HLCUNG12604RPJS7 | EXDO62R0550765 | 616E | House Bill | EXDO | 9450416 | VIENNA EXPRESS | 2026-05-10 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 985 CTN | 5,244 KG | House to House | NINGHAI JIADI ELECTRICAL APPLIANCE | CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | LANTERN HTS: 851310 | |
| 2026-05-09 | MEDUR7358241 | EXDO65T0093597 | UK615 | House Bill | EXDO | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-08 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 32 PKG | 6,742 KG | House to House | RANGDONG LIGHT SOURCE AND VACUUM FLASK JOINT STOCK... | CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | RECHARGEABLE CAMPING STRING LIGHT HTS: 94051199 | |
| 2026-04-10 | ONEYHANG30031400 | EXDO65T0090245 | 002E | House Bill | EXDO | 9937323 | ONE AMAZON | 2026-04-09 | TACOMA, WASHINGTON | HAIPHONG VIETNAM | 1,050 CTN | 8,085 KG | Container Yard | SHENGXUE TRADE | CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | PADDED STADIUM SEAT HTS: | |
| 2026-03-19 | ONEYHANG10204400 | EXDO65T0090236 | 017E | House Bill | EXDO | 9937347 | ONE MAGDALENA | 2026-03-18 | TACOMA, WASHINGTON | HAIPHONG VIETNAM | 1,050 CTN | 8,085 KG | Container Yard | SHENGXUE TRADE | CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | PADDED STADIUM SEAT BLACK HTS: | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | HDMUNBOZG5V98200 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO62R0547880 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | 9665657 |
| Vessel Name | CHARLOTTE SCHULTE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14067 KG |
| Weight in KG | 14,067 KG |
| Quantity | 1090 CTN |
| Volume | 86 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
NEWU2248758 HMMU7156356 |
| Commodity Description |
HIGH RISE CHAIR HTS: 940179 HIGH RISE CHAIR HTS: 940179 |
| Shipper Name | NINGHAI SANMIN METAL PRODUCTS CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 80,XIBIN,ZHENZHEN TOWN, |
| Address Line 2 | NINGBO, ZHEJIANG 315614 CN |
| Consignee Name | CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8304 BRACKEN PLACE SE |
| Address Line 2 | SUITE 100 |
| Address Line 3 | SNOQUALMIE WA 98065 US |
| Container Number | NEWU2248758 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1433788 |
| Seal Number 1 | 25H1433788 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HIGH RISE CHAIR HTS: 940179 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Container Number | HMMU7156356 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1439033 |
| Seal Number 1 | 25H1439033 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HIGH RISE CHAIR HTS: 940179 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 297 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 266 | 2026-05-09 |
| Oakland, California | 73 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 38 | 2025-02-25 |
| Long Beach, California | 34 | 2024-09-17 |
| Savannah, Georgia | 19 | 2025-01-06 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2025-02-24 |
| Miami, Florida | 10 | 2020-05-16 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2022-08-30 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2025-10-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 544 | 2026-05-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 111 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 36 | 2026-05-09 |
| Yantian China (Mainland) | 27 | 2025-08-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 14 | 2020-10-12 |
| Xiamen China (Mainland) | 12 | 2023-12-19 |
| Vung Tau Vietnam | 11 | 2026-02-21 |
| All Other Viet Nam Ports | 7 | 2026-03-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2020-05-27 |
| Haiphong Vietnam | 5 | 2026-04-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cascade Mountain Technologies, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | 8304 BRACKEN PLACE SE SUITE 100 SNOQUALMIE WA 98065 US | 2026-05-22 | 297 |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | 8304 BRACKEN PLACE SE,SUITE 100, SNOQUALMIE WA 98065 UNITED STATES | 2026-02-27 | 4 |
| CASCADE MOUNTAIN TECH | 2020-05-27 | 72 | |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES LLC | 2023-02-14 | 71 | |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES LLC | 2018-05-01 | 57 | |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | 2020-03-13 | 55 | |
| CASCADE MOUNTAIN TECH | 2021-04-30 | 35 | |
| CASCADE MOUNTAIN TECH LLC | 2020-04-29 | 23 | |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES LLC | 2016-02-23 | 18 | |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES LLC. | 2025-05-15 | 15 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Cascade Mountain Technologies, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-05-11 | 2 | |
| 2023-02-14 | 72 | |
| 2019-05-02 | 19 |
Below are the top 3 email addresses on file for Cascade Mountain Technologies, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-16 | 1 | |
| 2022-10-05 | 10 | |
| 2021-08-17 | 2 |