There are a total of 2,417 bills of lading on file for Dahua Machine MFG. Co., Ltd between November 4th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 2,417 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 62 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,417 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,416 |
| Consignee Records | 51 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Nov 4th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 62 |
| Records in the Past Year | 199 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAHUA MACHINE MFG. CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dahua Machine MFG. Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dahua Machine MFG. Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DMAX, LTD. | May 2026 | 9,650 | 221 |
| DAHUA GLOBAL INC. | Oct 2024 | 611 | 148 |
| CUMMINS MID RANGE PLANT-SILC | May 2026 | 2,486 | 112 |
| MERCURY MARINE PLANT | May 2026 | 10,893 | 98 |
| CUMMINS ROCKY MOUNT ENGINE PLANT | May 2026 | 13,344 | 89 |
| SUPPLY CHAIN SERVICES INTERNATIONAL | May 2026 | 5,288 | 57 |
| POLARIS INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 28,704 | 43 |
| NORTH POLE STAR S.DE R.L. DE C.V. | May 2026 | 23,732 | 42 |
| CUMMINS JAMESTOWN ENGINE PLANT- JEP | May 2026 | 3,597 | 33 |
| CUMMINS POWER GENERATION | May 2026 | 16,961 | 25 |
| CUMMINS INC. | May 2026 | 53,799 | 24 |
| GM CUSTOMER CARE & AFTERSALES | May 2026 | 6,497 | 23 |
| GM CANADA - ST CATH ENGINE | Apr 2025 | 81 | 19 |
| MERCURY MARINE | May 2026 | 10,225 | 18 |
| GM SPO | Apr 2026 | 1,467 | 10 |
| GM CCA | May 2026 | 1,632 | 8 |
| GAL GROUP INC. | May 2026 | 30,534 | 8 |
| CATERPILLAR INC | May 2026 | 110,870 | 8 |
| ISUZU LOGISTICS NORTH AMERICA | May 2025 | 17 | 5 |
| FINDLAY PRODUCTS CORPORATION | Apr 2026 | 507 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dahua Machine MFG. Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAHESHOU (SHENZHEN) INFORMATION TECHNOLOGY CO., LTD. | Dec 2024 | 809 | 0 |
| DAHESHOU(SHENZHEN) INFORMAITON TECH | Nov 2024 | 111 | 0 |
| DAHLE NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 569 | 9 |
| DAHLGREN ENTERPRISES INC | Jun 2024 | 315 | 0 |
| DAHLIA IMPORTS LLC | Jun 2024 | 117 | 0 |
| DAHNAY LOGISTICS CANADA LIMITED | May 2026 | 2,072 | 53 |
| DAHNAY LOGISTICS LANKA (PVT) LTD | May 2026 | 154 | 11 |
| DAHNAY LOGISTICS PVT LTD | May 2026 | 99,016 | 2,689 |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | May 2026 | 86,433 | 2,452 |
| DAHUA GLOBAL INC. | Oct 2024 | 611 | 0 |
| DAHUA TECHNOLOGY (HK) LIMITED | May 2026 | 3,677 | 9 |
| DAHUA TECHNOLOGY USA INC | Apr 2024 | 1,385 | 0 |
| DAI | May 2026 | 1,096 | 122 |
| DAI DUNG METALLIC MANUFACTURE CONSTRUCTION AND TRADE CORPORATION | May 2026 | 274 | 19 |
| DAI DUONG GARMENT GROUP JOINT STOCK | May 2026 | 105 | 9 |
| DAI GIA MECHANICAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 74 | 15 |
| DAI HING FAT INC. | May 2026 | 619 | 14 |
| DAI HOANG MY CO., LTD | May 2026 | 336 | 8 |
| DAI ICHI USA LTD. | May 2026 | 1,088 | 44 |
| DAI-ICHI SHOMEI CO., LTD. | May 2026 | 397 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | MAEU277787210 | BAIMBSKDL2604006 | 617E | House Bill | BAIM | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 4,320 PCS | 37,296 KG | Container Yard | DAHUA MACHINE MFG | DMAX LTD. | DMAX LTD. | AUTO SPARE PARTS ENGINE FLYWHEEL ASSEMBLY PAR T NO:12645695 (PACKED IN 48 PACKAGES) HTSUS:8 4835060 |
| 2026-05-22 | MEDUHW688863 | EXDO615685921 | 10E | House Bill | EXDO | 9932517 | ZIM MOUNT FUJI | 2026-05-21 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 4,000 PCS | 16,960 KG | House to House | DAHUA MACHINE MFG. | CUMMINS ROCKY MOUNT ENGINE PLANT | FLEXPLATE VULTURE HTS: 848350 | |
| 2026-05-19 | CMDUTJN0927044 | 0TNIE | In-bond Automated | CMDU | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-05-17 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 18 PKG | 14,980 KG | Pier to Pier | DAHUA MACHINE MFG. | CATERPILLAR INC | CEVA LOGISTICS | FLYWHEEL ASSEMBLY FREIGHT COLLECT SHIPPER- TAXID:USCI+912201 01743021662C CONSIGNEE- TA XID:EIN+XXXXXXXXXX | |
| 2026-05-19 | MEDUHW698821 | EXDO615685989 | GE614 | House Bill | EXDO | 9967316 | MANZANILLO BRIDGE | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 5,952 PCS | 18,720 KG | House to House | DAHUA MACHINE MFG. | CUMMINS JAMESTOWN ENGINE PLANT- JEP | RING GEAR HTS: 848350 | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | MAEU269230075 |
|---|---|
| House BOL # | BAIMBSKDL2604107 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BAIM |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9289934 |
| Vessel Name | MAERSK SANTANA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | DALIAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17094 KG |
| Weight in KG | 17,094 KG |
| Quantity | 344 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRKU7977165 |
| Commodity Description |
AUTO SPARE PARTS ENGINE FLYWHEEL ASSEMBLY PAR T NO.:2W-0765 PART NO.:362-7866 PART NO.:351- 7362 PART NO.:240-4127 PART NO.:236-4417 PART NO.:491-3151 INVOICE NO.:XXXXXXXXXX |
| Shipper Name | DAHUA MACHINE MFG.CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2555 CHAORAN STREET,CHANGCHUN,CN |
| Consignee Name | SUPPLY CHAIN SERVICES INTERNATION L |
|---|---|
| Address Line 1 | 2348 FM 464,SEGUIN, 78155,US |
| Notify Party Name | SUPPLY CHAIN SERVICES INTERNATION L |
|---|---|
| Address Line 1 | 2348 FM 464,SEGUIN,US |
| Container Number | MRKU7977165 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN5796529 |
| Seal Number 1 | CN5796529 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | AUTO SPARE PARTS ENGINE FLYWHEEL ASSEMBLY PAR T NO.:2W-0765 PART NO.:362-7866 PART NO.:351- 7362 PART NO.:240-4127 PART NO.:236-4417 PART NO.:491-3151 INVOICE NO.:XXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 726 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 716 | 2026-05-08 |
| Seattle, Washington | 239 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 221 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 158 | 2026-05-09 |
| Houston, Texas | 114 | 2026-05-14 |
| Charleston, South Carolina | 82 | 2025-12-31 |
| Savannah, Georgia | 79 | 2021-04-28 |
| Norfolk, Virginia | 70 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 7 | 2026-04-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 1,642 | 2026-05-22 |
| Luda China (Mainland) | 313 | 2024-04-19 |
| Qingdao China (Mainland) | 300 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 62 | 2026-03-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 42 | 2026-04-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 25 | 2025-03-10 |
| Yangshan China (Mainland) | 12 | 2023-10-05 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2022-12-13 |
| Xingang China (Mainland) | 3 | 2026-05-07 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2014-11-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dahua Machine MFG. Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAHUA MACHINE MFG. CO., LTD | NO.20 HEPING STREET DEHUI CITY,, JI CHANGCHUN, LIAONING 116000 CN | 2025-10-03 | 324 |
| DAHUA MACHINE MFG. CO., LTD | NO.20 HEPING STREET DEHUI CITY,, JI CHANGCHUN, LIAONING 116 CN | 2025-09-30 | 25 |
| DAHUA MACHINE MFG,CO.,LTD. | 2023-11-08 | 370 | |
| DAHUA MACHINE MFG. CO., LTD | 2021-02-19 | 186 | |
| DAHUA MACHINE MFG,CO.,LTD. | 2025-09-30 | 125 | |
| DAHUA MACHINE MFG,CO.,LTD. | 2016-02-12 | 117 | |
| DAHUA MACHINE MFG CO.,LTD. | 2023-01-14 | 106 | |
| DAHUA MACHINE MFG. CO., LTD | 2020-12-04 | 83 | |
| DAHUA MACHINE MFG.CO., LTD | 2025-08-26 | 70 | |
| DAHUA MACHINE MFG,CO.,LTD. | 2016-06-27 | 64 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Dahua Machine MFG. Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-09 | 38 | |
| 2025-05-02 | 5 | |
| 2025-05-02 | 1 | |
| 2025-01-20 | 495 | |
| 2021-10-06 | 1 | |
| 2019-03-09 | 1 | |
| 2017-10-05 | 1 | |
| 2017-09-14 | 16 | |
| 2017-05-17 | 17 | |
| 2017-03-06 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||