There are a total of 86,433 bills of lading on file for Dahnay Logistics USA Inc between February 27th, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 86,433 bills of lading, 869 were within the past 30 days and 2,452 were within the past 90 days.
| Total Records | 86,433 |
|---|---|
| Shipper Records | 34 |
| Consignee Records | 84,034 |
| Notify Party Records | 87,604 |
| First Shipment on File | Feb 27th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 869 |
| Records in Last 90 Days | 2,452 |
| Records in the Past Year | 11,527 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAHNAY LOGISTICS USA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dahnay Logistics USA Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dahnay Logistics USA Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DAHNAY LOGISTICS PVT LTD | May 2026 | 99,016 | 54,856 |
| BRAKES INDIA PRIVATE LIMITED | May 2026 | 3,106 | 549 |
| SHOWATECH INC | May 2026 | 1,529 | 519 |
| RAMKRISHNA FORGINGS LIMITED | May 2026 | 4,347 | 411 |
| JAY FRANCO AND SONS, INC. | May 2026 | 16,037 | 312 |
| NEFCO CORPORATION | May 2026 | 872 | 176 |
| CL SYNERGY LIMITED | May 2026 | 3,191 | 160 |
| DAHNAY LOGISTICS LANKA (PVT) LTD | May 2026 | 154 | 145 |
| CHIRAG INTERNATIONAL | May 2026 | 498 | 145 |
| MERITOR HEAVY VEHICLE SYSTEMS LLC | May 2026 | 12,111 | 85 |
| MERITOR YORK | May 2026 | 1,886 | 72 |
| SHREE GANPATI PACKWELL | May 2026 | 331 | 71 |
| DAHNAY LOGISTICS VIETNAM CO., LTD | May 2026 | 76 | 71 |
| BHAVIK TERRYFAB | May 2026 | 2,081 | 56 |
| M S JAY FRANCO AND SONS INC | Aug 2025 | 48 | 46 |
| BRAKES INDIA LIMITED | May 2026 | 664 | 46 |
| DAHNAY LOGISTICS PVT LIMTIED | Apr 2026 | 145 | 45 |
| SAM LOGISTICS (PVT.) LIMITED | May 2026 | 158 | 37 |
| XCEL EXPORTS | May 2026 | 153 | 36 |
| PT DAHNAY LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 64 | 36 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dahnay Logistics USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAHER AEROSPACE INC | May 2026 | 1,261 | 84 |
| DAHER INTERNATIONAL | Mar 2024 | 357 | 0 |
| DAHESHOU (SHENZHEN) INFORMATION TECHNOLOGY CO., LTD. | Dec 2024 | 809 | 0 |
| DAHESHOU(SHENZHEN) INFORMAITON TECH | Nov 2024 | 111 | 0 |
| DAHLE NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 569 | 9 |
| DAHLGREN ENTERPRISES INC | Jun 2024 | 315 | 0 |
| DAHLIA IMPORTS LLC | Jun 2024 | 117 | 0 |
| DAHNAY LOGISTICS CANADA LIMITED | May 2026 | 2,072 | 53 |
| DAHNAY LOGISTICS LANKA (PVT) LTD | May 2026 | 154 | 11 |
| DAHNAY LOGISTICS PVT LTD | May 2026 | 99,016 | 2,689 |
| DAHUA GLOBAL INC. | Oct 2024 | 611 | 0 |
| DAHUA MACHINE MFG. CO., LTD | May 2026 | 2,417 | 62 |
| DAHUA TECHNOLOGY (HK) LIMITED | May 2026 | 3,677 | 9 |
| DAHUA TECHNOLOGY USA INC | Apr 2024 | 1,385 | 0 |
| DAI | May 2026 | 1,096 | 122 |
| DAI DUNG METALLIC MANUFACTURE CONSTRUCTION AND TRADE CORPORATION | May 2026 | 274 | 19 |
| DAI DUONG GARMENT GROUP JOINT STOCK | May 2026 | 105 | 9 |
| DAI GIA MECHANICAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 74 | 15 |
| DAI HING FAT INC. | May 2026 | 619 | 14 |
| DAI HOANG MY CO., LTD | May 2026 | 336 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | WHLC144GX03973 | E019 | Master Bill | WHLC | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 68 PKG | 21,500 K | DAHNAY LOGISTICS PRIVATE LTD | DAHNAY LOGISTICS USA INC | DAHNAY LOGISTICS USA INC | GRANITE MONUMENTS, BASES AND MARKERS 68 PACKA GES H.S. CODE = 68022390 SB NO=1821172 DT=26. 03.2026 | ||
| 2026-05-25 | CMDUAID0328239 | 1TUI5 | Master BOL w/in-bond | CMDU | 9860245 | CMA CGM BRAZIL | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 26 PKG | 26,700 KG | Pier to Pier | DAHNAY LOGISTICS PVT LTD | DAHNAY LOGISTICS USA INC. | DAHNAY LOGISTICS USA INC. | COCO PEAT BRICKS, MEDIUM WRAPPED IN BOXES - 2 PACKAGES 29952 COCO PEAT BRICKS IN 1872 BOXES HS CODE : 1404.90.9090 S.B.NO: 21770... | |
| 2026-05-25 | CMDUAID0328172 | 1TUI5 | Master BOL w/in-bond | CMDU | 9860245 | CMA CGM BRAZIL | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 22 PKG | 21,200 KG | Pier to Pier | DAHNAY LOGISTICS PVT LTD | DAHNAY LOGISTICS USA INC. | DAHNAY LOGISTICS USA INC. | COCO PEAT BRICKS, SMALL WRAPPED IN BOXES - 22 PACKAGES 44352 BRICKS IN 1386 BOXES HS CODE : 1404.90.9090 S.B.NO: 2152781 DT:06.0... | |
| 2026-05-25 | YMJAE515055258 | 032E | Master Bill | YMJA | 9757187 | ONE MILANO | 2026-05-23 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 17 PKG | 24,000 KG | House to House | DAHNAY LOGISTICS PRIVATE LIMITED | DAHNAY LOGISTICS USA INC | DAHNAY LOGISTICS USA INC | GRANITE MON OR BLDG STONE SMPLY CUT OR SAWN GRANITE TILES SHIPPING BILL NO. DATE 1573907 17/03/2026 HSN CODE 68022310 ORDER01062... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | CMDUAID0326487 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 1TUI5 |
| IMO # | 9860245 |
| Vessel Name | CMA CGM BRAZIL |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | TUTICORIN |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 22788 KG |
| Weight in KG | 22,788 KG |
| Quantity | 600 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TCNU2153200 |
| Commodity Description |
ALL PROCESSED COTTON MADE UPS TERRY TOWELS AS PO NO.XXXXXXX. INV.NO : SK450/2526 DT: 27.03.2026 S.B.NO : 1889607 DT: 27.03.2026 HS CODE : 63049250 TOTAL NET WEIGHT :18828.90 KGS 2ND XXXXXXXXXX FRANCO AND SONS INC |
| Shipper Name | DAHNAY LOGISTICS PVT LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 12/9 5C PHASE II |
| Address Line 2 | 5/F KRISHNAN KOIL STREET PARRYS |
| Address Line 3 | CHENNAI |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | INDIA |
| Consignee Name | BOKSER HOME LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 606 WASHINGTON AVE SUITE 200 |
| Address Line 2 | MINNEAPOLIS |
| Address Line 3 | US |
| Notify Party Name | DAHNAY LOGISTICS USA INC., |
|---|---|
| Address Line 1 | 375 RARITAN CENTER PARKWAY, SUITE C |
| Address Line 2 | EDISON, NJ 08837 |
| Address Line 3 | PHONE : 908-315-1500 |
| Notify Party Name | JAY FRANCO AND SONS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3 PARK AVENUE 24TH FL |
| Address Line 2 | NY MY 10016 USA. |
| Container Number | TCNU2153200 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M5327620 |
| Seal Number 1 | M5327620 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ALL PROCESSED COTTON MADE UPS TERRY TOWELS AS PO NO.XXXXXXX. INV.NO : SK450/2526 DT: 27.03.2026 S.B.NO : 1889607 DT: 27.03.2026 HS CODE : 63049250 TOTAL NET WEIGHT :18828.90 KGS 2ND XXXXXXXXXX FRANCO AND SONS INC |
| Additional Cargo 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX. FREIGHT COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | ITEM SKU SIZE QTY PO SHIP TO MADE IN INDIA NT WT |
| Marks and Numbers 2 | GT WT BALE 01 - 600 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 31,711 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 10,477 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 8,067 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 8,049 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 4,437 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 4,036 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 3,561 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 3,490 | 2026-05-15 |
| Oakland, California | 3,355 | 2026-05-16 |
| Jacksonville, Florida | 2,280 | 2026-05-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 23,804 | 2026-05-22 |
| Mundra India | 13,858 | 2026-05-23 |
| Jawaharlal Nehru India | 7,775 | 2026-05-23 |
| Salalah Oman | 7,684 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 6,870 | 2026-05-23 |
| Valencia Spain | 4,141 | 2025-11-03 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 2,775 | 2026-05-07 |
| Pusan South Korea | 1,521 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 1,442 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 1,220 | 2026-05-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dahnay Logistics USA Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 375 RARITAN CENTER PARKWAY SUITE C, EDISON NJ 08837 UNITED STATES, | 2026-05-23 | 17,786 |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 1, CRAGWOOD ROAD, SUITE 305A,07080,SOUTH PLAINFIELD-NJ | 2025-09-18 | 8,167 |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 2026-05-23 | 5,574 | |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 2026-05-22 | 2,536 | |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 2026-05-22 | 2,530 | |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 2025-08-04 | 1,425 | |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 2026-05-23 | 1,339 | |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 2026-04-28 | 964 | |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 2026-05-18 | 796 | |
| DAHNAY LOGISTICS USA INC | 2026-05-20 | 780 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Dahnay Logistics USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 22,700 | |
| 2026-05-23 | 12,989 | |
| 2026-04-03 | 3 | |
| 2026-01-28 | 431 | |
| 2026-01-21 | 1 | |
| 2026-01-13 | 3 | |
| 2026-01-03 | 28 | |
| 2025-09-06 | 135 | |
| 2025-09-03 | 1 | |
| 2025-08-26 | 37 |
Below are the top 10 email addresses on file for Dahnay Logistics USA Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 414 | |
| 2026-05-23 | 43 | |
| 2026-05-22 | 3,786 | |
| 2026-05-22 | 150 | |
| 2026-05-22 | 104 | |
| 2026-05-21 | 51 | |
| 2026-05-19 | 13 | |
| 2026-05-18 | 29 | |
| 2026-05-14 | 6 | |
| 2026-05-14 | 1 |