There are a total of 90 bills of lading on file for Dongguan Sincan Mechanicaland Electrical between April 28th, 2019 and May 11th, 2026.
Of those 90 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 90 |
|---|---|
| Shipper Records | 90 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 28th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 11th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 72 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN SINCAN MECHANICALAND ELECTRICAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Dongguan Sincan Mechanicaland Electrical, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Dongguan Sincan Mechanicaland Electrical in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AXIS COMMUNICATIONS AB | May 2026 | 7,852 | 87 |
| ENHANCED VISION | Apr 2026 | 428 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan Sincan Mechanicaland Electrical.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUGGZ2925361 | BANQ1073395831 | 0TSNB | House Bill | BANQ | EVER MAGNA | 2026-05-24 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 125 CTN | 2,025 K | Pier to Pier | DONGGUAN SINCAN MECHANICALAND ELECTRICAL | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | AXIS TC1603 TILE BRIDGE INVOICE NO.XXXXXXXXX 6 PALLETS=125CTNS | |
| 2026-05-12 | CMDUGGZ2912336 | BANQ1072645278 | 0TSN7 | House Bill | BANQ | 9935325 | EVER MERCY | 2026-05-11 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 57 CTN | 498 K | Pier to Pier | DONGGUAN SINCAN MECHANICALAND ELECTRICAL | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | PANEL MOUNTING A1210 E1 AXIS STEEL STRAPS TX30 570MM 1PAIR AXIS T91B63 CEILING MOUNT INVOICE NO.XXXXXXXXX 2PALLETS=57CTNS HS COD... |
| 2026-05-11 | HLCUCA42603ATPL8 | BANQ1073448936 | 616E | House Bill | BANQ | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 384 CTN | 3,100 K | House to House | DONGGUAN SINCAN MECHANICALAND ELECTRICAL | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | AXIS T91B67 POLE MOUNT 65-165MM 24PALLETS=384CTNS DELIVERY NOTE#SCI260259 |
| 2026-05-05 | HLCUCA42603ATPK6 | BANQ1073449180 | 617E | House Bill | BANQ | 9687576 | CISNES | 2026-05-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 384 CTN | 3,100 K | DONGGUAN SINCAN MECHANICALAND ELECTRICAL | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | AXIS COMMUNICATIONS AB ( | AXIS T91B67 POLE MOUNT 65-165MM 24PALLETS=384CTNS DELIVERY NOTE#SCI260260 | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | HLCUCA42603ATPP1 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073449382 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK ALFIRK |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | DONGGUAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4030 K |
| Weight in KG | 4,030 KG |
| Quantity | 360 CTN |
| Volume | 40 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
DFSU4085036 |
| Commodity Description |
AXIS T91B63 CEILING MOUNT 24PALLETS=360CTNS DELIVERY NOTE#SCI260262 |
| Shipper Name | DONGGUAN SINCAN MECHANICALAND ELECT |
|---|---|
| Address Line 1 | RICAL TECHNOLOGY CO.,LTD |
| Address Line 2 | 3 CHAOYANG ROAD |
| Address Line 3 | DONGGUAN 523000 CN |
| Consignee Name | AXIS COMMUNICATIONS AB (C O FLEXTRO |
|---|---|
| Address Line 1 | NICS INTERNATIONAL USA INC) |
| Address Line 2 | 6380 E HOLMES RD DOCK DOORS TO 23 A |
| Address Line 3 | ND 25 |
| Address Line 4 | MEMPHIS TN 38141 US |
| Notify Party Name | AXIS COMMUNICATIONS AB (C O FLEXTRO |
|---|---|
| Address Line 1 | NICS INTERNATIONAL USA INC) |
| Address Line 2 | 6380 E HOLMES RD DOCK DOORS TO 23 A |
| Address Line 3 | ND 25 |
| Address Line 4 | MEMPHIS TN 38141 US |
| Container Number | DFSU4085036 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4441154 |
| Seal Number 1 | HLK4441154 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4310 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AXIS T91B63 CEILING MOUNT 24PALLETS=360CTNS DELIVERY NOTE#SCI260262 |
| Marks and Numbers 1 | AXIS PO#556119 PO#549608 NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 56 | 2026-05-11 |
| Savannah, Georgia | 31 | 2026-05-12 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2023-08-07 |
| Long Beach, California | 1 | 2022-12-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 87 | 2026-05-12 |
| Singapore Singapore | 1 | 2023-12-19 |
| Pusan South Korea | 1 | 2023-06-22 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2022-12-09 |
Below are the top 9 company names and addresses for Dongguan Sincan Mechanicaland Electrical that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN SINCAN MECHANICALAND ELECTRICAL | TECHNOLOGY 3 CHAOYANG ROAD DONGGUAN 523000 CN | 2026-05-12 | 72 |
| DONGGUAN SINCAN MECHANICAL AND | 3,CHAOYANG ROAD,YINGTOU INDUSTRIAL DISTRICT, HENGLI TOWN DONGGUAN 523460 CN | 2024-02-09 | 6 |
| DONGGUAN SINCAN MECHANICAL AND | 2023-11-06 | 3 | |
| DONGGUAN SINCAN MECHANICAL AND | 2022-12-09 | 2 | |
| DONGGUAN SINCAN MECHANICAL AND | 2023-08-07 | 2 | |
| DONGGUAN SINCAN MECHANICAL AND | 2023-10-04 | 2 | |
| DONGGUAN SINCAN MECHANICAL AND | 2019-04-30 | 1 | |
| DONGGUAN SINCAN MECHANICAL AND | 2023-03-03 | 1 | |
| DONGGUAN SINCAN MECHANICAL AND | 2023-06-22 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Dongguan Sincan Mechanicaland Electrical.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-11-03 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||