There are a total of 224 bills of lading on file for Dongguan Union Sport Product Tradin between September 21st, 2016 and May 17th, 2026.
Of those 224 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 224 |
|---|---|
| Shipper Records | 224 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 5 |
| First Shipment on File | Sep 21st, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Dongguan Union Sport Product Tradin, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Dongguan Union Sport Product Tradin in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| C3 WORLDWIDE | May 2026 | 360 | 152 |
| CURLI AG | May 2026 | 78 | 7 |
| NRI DISTRIBUTION CANADA | May 2026 | 106 | 2 |
| TF PUBLISHING | Jul 2023 | 96 | 1 |
| NRI LLC | May 2026 | 817 | 1 |
| Jun 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan Union Sport Product Tradin.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN TRISTAR ELECTRONIC CO.,LTD | Apr 2026 | 243 | 2 |
| DONGGUAN TUNGYEE SUPPLY CHAIN CO,.L | Jul 2022 | 288 | 0 |
| DONGGUAN TUOLISI TRADING CO LTD | Nov 2020 | 615 | 0 |
| DONGGUAN TUOYANG E-COMMERCE | May 2026 | 662 | 95 |
| DONGGUAN TURUI LUGGAGE CO.,LTD | May 2026 | 367 | 2 |
| DONGGUAN TUTAMEN METALWORK CO. LTD | May 2026 | 260 | 18 |
| DONGGUAN TWIN POINT MANUFACTURING C | May 2026 | 131 | 8 |
| DONGGUAN TYMPHANY ACOUSTIC TECHNOLOGY CO. LTD. | Jun 2024 | 845 | 0 |
| DONGGUAN UCP STENCIL CO .LTD | May 2026 | 341 | 7 |
| DONGGUAN ULE-COOKER OUTDOOR LEISURE | Apr 2026 | 153 | 4 |
| DONGGUAN UNITED PACKAGING CO.,LTD | Mar 2026 | 177 | 4 |
| DONGGUAN VEIJUN NONWOVEN FABRIC CO | Dec 2021 | 231 | 0 |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C | May 2026 | 2,409 | 34 |
| DONGGUAN VISION TECHNOLOGY CO., LTD | Feb 2026 | 86 | 0 |
| DONGGUAN VISION TOOL & MOULD CO., LTD. | Apr 2026 | 304 | 5 |
| DONGGUAN VKAR HOBBY CO.,LTD | Apr 2026 | 110 | 6 |
| DONGGUAN WACHING PRINTING COMPANY | May 2026 | 192 | 7 |
| DONGGUAN WANGSHENG ELECTRONIC(HK) L | Jan 2026 | 84 | 0 |
| DONGGUAN WANHAO PACKAGE CO.,LTD. | Jan 2026 | 183 | 0 |
| DONGGUAN WANHUI TECHNOLOGY CO | May 2026 | 70 | 44 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | MEDUWH711030 | SDBJBD00613687 | 613A | House Bill | SDBJ | 9605231 | MSC DAKAR X | 2026-04-25 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 964 CTN | 10,096 KG | House to House | DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN | C3 WORLDWIDE | C3 WORLDWIDE | SNOWBOARD BINDING |
| 2026-04-18 | MEDUWH503973 | SDBJBD00612687 | 612A | House Bill | SDBJ | 9214898 | MSC NICOLE X | 2026-04-16 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 941 CTN | 9,887 KG | House to House | DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN | C3 WORLDWIDE | C3 WORLDWIDE | SNOWBOARD BINDING |
| 2026-04-18 | MEDUWH503718 | SDBJBD00612454 | 612A | House Bill | SDBJ | 9214898 | MSC NICOLE X | 2026-04-16 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 930 CTN | 10,901 KG | House to House | DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN | C3 WORLDWIDE | C3 WORLDWIDE | SNOWBOARD BINDING |
| 2026-04-18 | MEDUWH503528 | SDBJBD00612262 | 612A | House Bill | SDBJ | 9214898 | MSC NICOLE X | 2026-04-16 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 916 CTN | 10,993 KG | House to House | DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN | C3 WORLDWIDE | C3 WORLDWIDE | SNOWBOARD BINDING |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | MEDUWH815419 |
|---|---|
| House BOL # | SDBJBD00614305 |
| Manifest Number | 544850 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SDBJ |
| Voyage # | 614A |
| IMO # | |
| Vessel Name | CATHERINE C |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10543 KG |
| Weight in KG | 10,543 KG |
| Quantity | 944 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU7960364 |
| Commodity Description |
SNOWBOARD BINDING |
| Shipper Name | DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.4,BUILDING1,XINGYE ROAD,SONGSHAN |
| Address Line 2 | LAKE INDUSTRIAL PARK,DONGKENG |
| City | DONGGUAN |
| Zip Code | 523000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | C3 WORLDWIDE |
|---|---|
| Address Line 1 | 4917 14TH AVE. NW |
| City | SEATTLE |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98107 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | C3 WORLDWIDE |
|---|---|
| Address Line 1 | 4917 14TH AVE. NW |
| City | SEATTLE |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98107 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSNU7960364 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27530693 |
| Seal Number 1 | FJ27530693 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SNOWBOARD BINDING |
| Marks and Numbers 1 | MSNU7960364 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 147 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 68 | 2025-02-26 |
| Charleston, South Carolina | 8 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2022-12-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 208 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 8 | 2024-05-25 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 4 | 2021-09-18 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2022-08-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2023-01-21 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2022-09-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongguan Union Sport Product Tradin that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN | NO.4,BUILDING1,XINGYE ROAD,SONGSHAN LAKE INDUSTRIAL PARK,DONGKENG DONGGUAN 523000 CN | 2026-05-19 | 103 |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN | NO.4 ,BUILDING 1, XINGYE ROAD SONGSHAN LAKE INDUSTRIAL PARK DONGGUAN, GUANGDONG 523000 CN | 2022-09-28 | 46 |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADING CO LTD | 2019-12-06 | 42 | |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN | 2021-02-19 | 17 | |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADING CO.,LTD | 2022-04-19 | 5 | |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADING CO. LTD | 2022-11-09 | 2 | |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT | 2026-05-18 | 1 | |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT | 2026-01-20 | 1 | |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT | 2025-10-20 | 1 | |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT | 2025-12-31 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||