There are a total of 2,409 bills of lading on file for Dongguan VIper Cleaning Equipment C between December 6th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 2,409 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 34 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,409 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,365 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 34 |
| Records in the Past Year | 89 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Dongguan VIper Cleaning Equipment C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Dongguan VIper Cleaning Equipment C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NILFISK | May 2026 | 5,458 | 429 |
| NILFISK ADVANCE INC | Feb 2026 | 7,070 | 284 |
| NILFISK-ADVANCE CANADA COMP | Mar 2026 | 73 | 38 |
| Nov 2024 | 10 | 7 | |
| Sep 2023 | 4 | 4 | |
| DSV AIR & SEA INC. | May 2026 | 873,352 | 2 |
| SERVPRO INDUSTRIES LLC | Jan 2025 | 12 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan VIper Cleaning Equipment C.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN TUOYANG E-COMMERCE | May 2026 | 662 | 95 |
| DONGGUAN TURUI LUGGAGE CO.,LTD | May 2026 | 367 | 2 |
| DONGGUAN TUTAMEN METALWORK CO. LTD | May 2026 | 260 | 18 |
| DONGGUAN TWIN POINT MANUFACTURING C | May 2026 | 131 | 8 |
| DONGGUAN TYMPHANY ACOUSTIC TECHNOLOGY CO. LTD. | Jun 2024 | 845 | 0 |
| DONGGUAN UCP STENCIL CO .LTD | May 2026 | 341 | 7 |
| DONGGUAN ULE-COOKER OUTDOOR LEISURE | Apr 2026 | 153 | 4 |
| DONGGUAN UNION SPORT PRODUCT TRADIN | May 2026 | 224 | 12 |
| DONGGUAN UNITED PACKAGING CO.,LTD | Mar 2026 | 177 | 4 |
| DONGGUAN VEIJUN NONWOVEN FABRIC CO | Dec 2021 | 231 | 0 |
| DONGGUAN VISION TECHNOLOGY CO., LTD | Feb 2026 | 86 | 0 |
| DONGGUAN VISION TOOL & MOULD CO., LTD. | Apr 2026 | 304 | 5 |
| DONGGUAN VKAR HOBBY CO.,LTD | Apr 2026 | 110 | 6 |
| DONGGUAN WACHING PRINTING COMPANY | May 2026 | 192 | 7 |
| DONGGUAN WANGSHENG ELECTRONIC(HK) L | Jan 2026 | 84 | 0 |
| DONGGUAN WANHAO PACKAGE CO.,LTD. | Jan 2026 | 183 | 0 |
| DONGGUAN WANHUI TECHNOLOGY CO | May 2026 | 70 | 44 |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO LTD | May 2026 | 278 | 5 |
| DONGGUAN WANLUYI TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 74 | 3 |
| DONGGUAN WANSHENG ELECTRONIC COMMER | Jun 2025 | 412 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HLCUSZX2604BFFD2 | DFDSDSV1381839 | 618E | House Bill | DFDS | 9342516 | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 118 PKG | 5,160 KG | Container Yard | DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C | NILFISK | SWEEPER AIR BLOWER | |
| 2026-05-21 | HLCUSZX2603CPAC7 | DFDSDSV1357567 | 617E | House Bill | DFDS | 9687576 | CISNES | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 655 CTN | 26,600 KG | House to House | DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C | NILFISK | CARPET EXTRACTOR VACUUM | |
| 2026-05-21 | HLCUSZX2603CPAD8 | DFDSDSV1381868 | 617E | House Bill | DFDS | 9687576 | CISNES | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 858 CTN | 20,940 KG | House to House | DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C | NILFISK | SCRUBBER AIR BLOWER SSS BLACK CAT 18 FMS WET/DRY | |
| 2026-05-21 | HLCUSZX2604BFFZ4 | DFDSDSV1381838 | 617E | House Bill | DFDS | 9687576 | CISNES | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 93 PKG | 4,910 KG | House to House | DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C | NILFISK | SWEEPER RENOWN WET AND DRY | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | HLCUSZX2604DXQP7 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSDSV1357569 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9342516 |
| Vessel Name | MAERSK ALFIRK |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9540 KG |
| Weight in KG | 9,540 KG |
| Quantity | 271 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
BMOU6663403 CAAU6708402 |
| Commodity Description |
VACUUM VACUUM |
| Shipper Name | DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C |
|---|---|
| Address Line 1 | VIPER INDUSTRIAL ESTATE,LIANGBIAN |
| Address Line 3 | LIAOBU,DONGGUAN GUANGDONG |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +8676983283018 |
| Shipper Name | DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C |
|---|---|
| Address Line 1 | VIPER INDUSTRIAL ESTATE,LIANGBIAN |
| Address Line 3 | LIAOBU,DONGGUAN GUANGDONG |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8676983283988 |
| Consignee Name | NILFISK |
|---|---|
| Address Line 1 | 4700 SW REGIONAL AIRPORT BLVD |
| City | BENTONVILLE |
| State Province | AR |
| Zip Code | 72712 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17637453500 |
| Container Number | BMOU6663403 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4427989 |
| Seal Number 1 | HLK4427989 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | VACUUM |
| Marks and Numbers 1 | NILFISK/VIPER |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 847989 | 00000000 | 0000004700 KG |
| Container Number | CAAU6708402 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4427939 |
| Seal Number 1 | HLK4427939 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | VACUUM |
| Marks and Numbers 1 | NILFISK/VIPER |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 850819 | 00000000 | 0000004840 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,065 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 744 | 2025-03-03 |
| Long Beach, California | 416 | 2025-03-26 |
| Seattle, Washington | 74 | 2026-03-30 |
| Savannah, Georgia | 63 | 2026-04-28 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2021-03-24 |
| Oakland, California | 14 | 2022-06-14 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2025-08-25 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2025-08-14 |
| Portland, Oregon | 2 | 2025-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 2,260 | 2026-05-21 |
| Shekou China (Mainland) | 117 | 2023-05-03 |
| Pusan South Korea | 10 | 2025-05-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 8 | 2021-01-15 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 4 | 2023-06-07 |
| Guangzhou China (Mainland) | 3 | 2021-08-09 |
| Nansha China (Mainland) | 2 | 2021-10-25 |
| Chiwan China (Mainland) | 2 | 2015-03-25 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2018-10-11 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2017-06-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongguan VIper Cleaning Equipment C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C | VIPER INDUSTRIAL ESTATE,LIANGBIAN LIAOBU,DONGGUAN GUANGDONG DONGGUAN CN | 2026-05-21 | 956 |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT CO LTD | LIANGBIAN LIANGBU DONGGUAN CN | 2023-05-03 | 816 |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT CO.,LTD | 2019-10-25 | 403 | |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C | 2025-04-07 | 48 | |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT | 2023-10-13 | 44 | |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT CO,LTD | 2023-01-07 | 17 | |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT CO,LTD | 2024-06-06 | 12 | |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT C | 2023-09-12 | 11 | |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT CO., LTD | 2021-03-24 | 10 | |
| DONGGUAN VIPER CLEANING EQUIPMENT CO,LTD | 2023-12-20 | 9 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Dongguan VIper Cleaning Equipment C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 956 | |
| 2026-05-21 | 956 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||