There are a total of 276 bills of lading on file for Dongguan Woodland Furniture Industr between November 26th, 2020 and May 21st, 2026.
Of those 276 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 276 |
|---|---|
| Shipper Records | 276 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 26th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dongguan Woodland Furniture Industr, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dongguan Woodland Furniture Industr in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GINGLE UNION USA INC | Sep 2025 | 2,471 | 13 |
| STATE MILESTONE USA INC | Mar 2025 | 2,819 | 12 |
| VENUS GROUP MANAGEMENT INC. | May 2026 | 4,861 | 8 |
| NOVILAND INTERNATIONAL LLC | Dec 2025 | 420 | 6 |
| JAOSI EXPORT&IMPORT CORPORATION | May 2026 | 534 | 6 |
| PERFSO TRADING INC | May 2026 | 771 | 5 |
| GUOHAI IMPORT INC. | Nov 2024 | 3,285 | 5 |
| WALKER EDISON FURNITURE COMPANY | Aug 2025 | 11,129 | 4 |
| EXCELLENT TREND INC | May 2026 | 1,426 | 4 |
| ALLIANCE ROUTE USA INC | Dec 2025 | 1,481 | 4 |
| YOME TRADE INC | Nov 2025 | 447 | 3 |
| SILVER DOCK INTERNATIONAL INC | Oct 2025 | 741 | 3 |
| ONE DREAMWORKS INC | May 2026 | 8,562 | 3 |
| NEW LEVEL CORP | Mar 2026 | 1,459 | 3 |
| MARKATIN HANK LLC | Feb 2026 | 242 | 3 |
| HETLON INC | Feb 2026 | 1,248 | 3 |
| GORGEN IMPORT INC. | May 2026 | 81 | 3 |
| GARDNER, INC. | May 2026 | 131 | 3 |
| TRADEMATRIX INC | May 2026 | 379 | 2 |
| MOON LENCE TRADE INC | Nov 2025 | 15 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan Woodland Furniture Industr.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 | COSU6447652310 | WTCB26030464 | 083E | House Bill | WTCB | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-04-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 487 CTN | 19,579 KG | Container Yard | DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | EXCELLENT TREND INC | EXCELLENT TREND INC | SYASTORAGE CABINET |
| 2026-02-24 | COSU9505649231 | WTCB26010562 | 051E | House Bill | WTCB | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 515 CTN | 19,610 KG | House to House | DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | EXCELLENT TREND INC | EXCELLENT TREND INC | STORAGE CABINET |
| 2026-02-19 | CMDUSHZ7799447 | 0TSMK | Regular Bill | CMDU | 9935222 | EVER MAGI | 2026-02-17 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 620 CTN | 22,780 KG | Pier to Pier | DONGGUAN WOODLAND FURNITURE | VENUS GROUP MANAGEMENT INC. | VENUS GROUP MANAGEMENT INC. | DINNING TABLE | |
| 2026-01-07 | ZIMUSHH31972350 | SZPVJLS25117313 | 8E | House Bill | SZPV | 9967990 | ZIM PEARL | 2026-01-05 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 611 CTN | 19,330 KG | Container Yard | DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | KAVINDANA LLC | ONE DREAMWORKS INC | OVAL DINING TABLE |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | CMDUSHZ8004714 |
|---|---|
| House BOL # | YQNLNJSE4127993 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | YQNL |
| Voyage # | 0TSN9 |
| IMO # | 9935222 |
| Vessel Name | EVER MAGI |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21689 K |
| Weight in KG | 21,689 KG |
| Quantity | 551 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU7174293 |
| Commodity Description |
FLUTED PANEL COLLECTION KING BED WITH STORAGE BENCH FLUTED PANEL COLLECTION QUEEN BED WITH STORAGE BENCH |
| Shipper Name | DONGGUAN WOODLAND FURNITURE |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRY CO., LTD QIAOTOU |
| Address Line 3 | TOWN,DONGGUAN |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | TRADEMATRIX INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1942 BROADWAY ST. STE 314C, |
| Address Line 3 | BOULDER, CO 80302 |
| City | BOULDER |
| State Province | CO |
| Zip Code | 80302 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | TRADEMATRIX INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1942 BROADWAY ST. STE 314C, |
| Address Line 3 | BOULDER, CO 80302 |
| City | BOULDER |
| State Province | CO |
| Zip Code | 80302 |
| Country Code | US |
| Container Number | TIIU7174293 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9716565 |
| Seal Number 1 | M9716565 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FLUTED PANEL COLLECTION KING BED WITH STORAGE BENCH FLUTED PANEL COLLECTION QUEEN BED WITH STORAGE BENCH |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 125 | 2025-12-15 |
| Savannah, Georgia | 55 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 50 | 2026-01-07 |
| Long Beach, California | 23 | 2026-04-15 |
| Houston, Texas | 9 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2022-01-15 |
| Seattle, Washington | 5 | 2021-11-22 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2023-04-17 |
| New York, New York | 1 | 2025-11-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 235 | 2026-05-22 |
| Shekou China (Mainland) | 36 | 2025-12-16 |
| Pusan South Korea | 5 | 2025-12-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongguan Woodland Furniture Industr that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | B DISTRICT,NO.1,MINLIAN ROAD,QIAOXI N INDUSTRIAL PARK,DAZHOU COMMUNITY, QIAOTOU TOWN,DONGGUAN,DONGGUAN,CN | 2026-04-15 | 15 |
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | B DISTRICT,NO.1,MINLIAN ROAD,QIAOXI N INDUSTRIALPARK,DAZHOU COMMUNITY,Q IAOTOU TOWN,,DONGGUAN,CN | 2025-10-15 | 13 |
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | 2025-12-16 | 10 | |
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | 2025-12-15 | 9 | |
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | 2025-10-23 | 3 | |
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | 2025-11-19 | 1 | |
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | 2025-12-06 | 1 | |
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | 2025-06-18 | 1 | |
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | 2025-09-04 | 1 | |
| DONGGUAN WOODLAND FURNITURE INDUSTR | 2025-08-04 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Dongguan Woodland Furniture Industr.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-12-31 | 5 |