There are a total of 1,299 bills of lading on file for Dongwon Autopart Technology Georgia, L.L.C. between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,299 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,299 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,295 |
| Notify Party Records | 1,108 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 101 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Dongwon Autopart Technology Georgia, L.L.C., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Dongwon Autopart Technology Georgia, L.L.C. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DONGWON METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,477 | 467 |
| DONGWON METAL IND CO.,LTD | Feb 2022 | 226 | 38 |
| Mar 2023 | 4 | 4 | |
| Apr 2026 | 7 | 4 | |
| HD HYUNDAI ROBOTICS USA INC. | Apr 2026 | 22 | 3 |
| NEWTECH CO LTD | Feb 2026 | 272 | 2 |
| Jan 2026 | 1 | 1 | |
| MYKEY CO., LTD | Jun 2025 | 14 | 1 |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY ALABAMA, L.L.C. | May 2026 | 1,421 | 1 |
| CHOWEL CORPORATION LTD. | Apr 2026 | 90 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongwon Autopart Technology Georgia, L.L.C.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGTAI SUBCOMPANY OF SHANGHAI DRAG | Feb 2025 | 787 | 0 |
| DONGTAI TIANDI JINGWEI KNITTING FAB | Oct 2024 | 370 | 0 |
| DONGTAI TIANYUAN CHEMICAL CO., LTD. | Feb 2026 | 147 | 1 |
| DONGTAI TOPTRY TOYS CO.,LTD | Dec 2020 | 811 | 0 |
| DONGTAI YASHIYUAN TEXTILE CO LTD | Aug 2022 | 217 | 0 |
| DONGTAI YONGSHENG YINGHUA YACHT | Oct 2024 | 204 | 0 |
| DONGTAI ZHENGCHUN IMPORT&EXPORT CO | Jul 2022 | 304 | 0 |
| DONGWHA MALAYSIA SDN BHD | Mar 2026 | 170 | 1 |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 578 | 49 |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY ALABAMA, L.L.C. | May 2026 | 1,421 | 29 |
| DONGWON F&B CO.,LTD | May 2026 | 2,905 | 106 |
| DONGWON HI-TEK CO. | May 2026 | 432 | 6 |
| DONGWON INDUSTRIES CO., LTD. | Dec 2020 | 2,749 | 0 |
| DONGWON LOEX CO., LTD. | May 2026 | 3,666 | 363 |
| DONGWON LOEX USA INC | Jan 2026 | 96 | 0 |
| DONGWON METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,477 | 51 |
| DONGWON METAL IND CO.,LTD | Feb 2022 | 226 | 0 |
| DONGWON SYSTEMS CORP. | May 2026 | 2,679 | 52 |
| DONGWOO INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 1,465 | 43 |
| DONGWOOINT LCO.,LTD | May 2026 | 306 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | ZIMUSEL71203549 | ZIMUSEL901203549 | 85W | House Bill | ZIMU | 9398450 | ROTTERDAM | 2026-05-18 | MOBILE, ALABAMA | PUSAN SOUTH KOREA | 72 CAS | 51,343 LB | Pier to Pier | DONGWON METAL | DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | BINEX LINE CORP | AUTOMOTIVE PART FRAME-FR DR,LH(STEEL PART) I NVOICE NO.: DWMC260410 GA_ZIM |
| 2026-05-14 | EGLV040600205657 | PICJPTIK26F04005 | 1260 | House Bill | PICJ | 9850848 | EVER FOND | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 95 PKG | 18,816 KG | House to House | DONGWON METAL | DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA | DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA | BEAM FR BUMPER INVOICE NO. : XXXXXXXXXX GA _EVER |
| 2026-05-06 | ZIMUSEL71203033 | ZIMUSEL901203033 | 32W | House Bill | ZIMU | 9450363 | MSC JAMBOREE IX | 2026-05-05 | MOBILE, ALABAMA | PUSAN SOUTH KOREA | 70 CAS | 51,418 LB | Pier to Pier | DONGWON METAL | DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | BINEX LINE CORP | AUTOMOTIVE PART FRAME-FR DR,LH(STEEL PART) I NVOICE NO.: DWMC260403 GA_ZIM |
| 2026-05-04 | EGLV040600174085 | 0PGNB | Regular Bill | EGLV | 9450600 | CMA CGM FIGARO | 2026-05-03 | MOBILE, ALABAMA | PUSAN SOUTH KOREA | 825 PKG | 214,387 K | House to House | DONGWON METAL | DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | AUTOMOTIVE FRAME-FRONT DOOR | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-18 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | CMDUSEL2052931 |
|---|---|
| House BOL # | CMDUSEL2054090 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0XRAQ |
| IMO # | 9967421 |
| Vessel Name | MH PEGASUS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | BUSAN, KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19789 KG |
| Weight in KG | 19,789 KG |
| Quantity | 40 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
SEKU5937749 |
| Commodity Description |
------------ SEKU5937749 DESCRIPTION--------- AUTOMOTIVE FRAME-FRONT DOOR, LH STEEL PALLET TOTAL 40 PACKAGES INVOICE NO : XXXXXXXXXX GA XXX FREIGHT PREPAID FAX : 53-859-2319 |
| Shipper Name | DONGWON METAL CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 330 1, YANGKI RI, JINRYANG EUP, |
| Address Line 2 | KYEUNGSAN-CITY, KYEUNGBUK 712830, |
| Address Line 3 | KOREA PHONE : 53-859-2361 |
| Consignee Name | DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | GEORGIA, L.L.C. 475 MERIWETHER PARK |
| Address Line 2 | DRIVE HOGANSVILLE, GA 30230 |
| Address Line 3 | (ATTN : MS.HAILEY KIM, STAFF) |
| Notify Party Name | DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | GEORGIA, L.L.C. 475 MERIWETHER PARK |
| Address Line 2 | DRIVE HOGANSVILLE, GA 30230 |
| Address Line 3 | TEL: +1 706-668-9050 / |
| Container Number | SEKU5937749 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M6512403 |
| Seal Number 1 | M6512403 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ------------ SEKU5937749 DESCRIPTION--------- AUTOMOTIVE FRAME-FRONT DOOR, LH STEEL PALLET TOTAL 40 PACKAGES INVOICE NO : XXXXXXXXXX GA XXX FREIGHT PREPAID FAX : 53-859-2319 |
| Additional Cargo 1 | ATTN : XXXXXXXXXXXXX, STAFF / E-MAIL : HAILEYKIM DWMIC.COM MARKINGS: 40FT X 1 DATA (IN DIA) DESTINATION:GA, XXX CASE NO: N/WEIGHT: |
| Additional Cargo 2 | G/WEIGHT: DIMENSION: -------------GENERIC DESCRIPTION------------- |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 628 | 2026-05-19 |
| Mobile, Alabama | 380 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 190 | 2025-09-11 |
| Long Beach, California | 95 | 2026-04-03 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2023-03-21 |
| New York, New York | 1 | 2026-01-23 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2023-05-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 1,292 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 3 | 2023-03-21 |
| Bremerhaven Germany | 1 | 2022-09-29 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2022-06-15 |
| Masan South Korea | 1 | 2021-07-03 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2020-10-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongwon Autopart Technology Georgia, L.L.C. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | 475 MERIWETHER PARK DRIVE HOGANSVILLE, GA 30230 (ATTN : MS.HAILEY KIM, STAFF) | 2026-05-23 | 134 |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | 1000 W. MAIN ST. MANCHESTER, GA. 31816 | 2025-07-31 | 109 |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | 2026-05-19 | 100 | |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | 2026-05-04 | 1 | |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | 2025-12-09 | 1 | |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | 2025-12-09 | 1 | |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | 2022-02-23 | 183 | |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA | 2015-06-10 | 105 | |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | 2022-06-11 | 96 | |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | 2015-05-18 | 79 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Dongwon Autopart Technology Georgia, L.L.C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 19 | |
| 2025-12-09 | 1 | |
| 2025-07-31 | 26 | |
| 2025-07-31 | 21 | |
| 2025-07-17 | 102 | |
| 2025-07-17 | 74 | |
| 2025-05-01 | 2 | |
| 2024-04-18 | 1 | |
| 2023-09-11 | 27 | |
| 2023-08-09 | 31 |
Below are the top 10 email addresses on file for Dongwon Autopart Technology Georgia, L.L.C.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 2 | |
| 2026-02-21 | 1 | |
| 2025-08-14 | 1 | |
| 2023-07-28 | 3 | |
| 2023-07-14 | 4 | |
| 2023-06-15 | 8 | |
| 2023-05-09 | 3 | |
| 2023-03-25 | 2 | |
| 2023-02-11 | 1 | |
| 2022-10-29 | 16 |