There are a total of 578 bills of lading on file for Dongwha VIetnam Joint Stock Company between June 12th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 578 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 49 were within the past 90 days.
| Total Records | 578 |
|---|---|
| Shipper Records | 578 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 12th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 49 |
| Records in the Past Year | 257 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Dongwha VIetnam Joint Stock Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Dongwha VIetnam Joint Stock Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MANNINGTON MILLS, INC. | May 2026 | 13,380 | 365 |
| DONGHA USA INC. | May 2026 | 1,725 | 118 |
| GLOBAL GEM FLOORING | May 2026 | 1,572 | 46 |
| GENERATIONS GROUP | May 2026 | 194 | 14 |
| DEKORMAN INC | May 2026 | 461 | 6 |
| CINTEK SYSTEM INC. | Sep 2025 | 2,566 | 6 |
| MELMART DISTRIBUTORS INC. | May 2026 | 801 | 5 |
| WESTWOOD SHIPPING LINES | May 2026 | 5,878 | 4 |
| STRONG FLOORING SOLUTIONS, LLC | May 2026 | 45 | 3 |
| STEP ON FLOORS LLC | May 2026 | 510 | 2 |
| CASAHOLA LLC | May 2026 | 51 | 2 |
| CAROLINA WOOD FLOORING, LLC | May 2026 | 87 | 2 |
| Dec 2023 | 6 | 1 | |
| HOLLAND SOUTHWEST INTERNATIONAL INC | May 2026 | 2,706 | 1 |
| EN BOIS FLOORING INC | May 2026 | 92 | 1 |
| ATLAS FLOOR SUPPLY | May 2026 | 23 | 1 |
| ARRAY TECHNOLOGIES INC | Jan 2026 | 6,588 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongwha VIetnam Joint Stock Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGTAI SITEWEI IMPORT&EXPORT TRADI | May 2026 | 362 | 12 |
| DONGTAI STRUCTURED COMPOSITES CO. | May 2026 | 331 | 8 |
| DONGTAI SUBCOMPANY OF SHANGHAI DRAG | Feb 2025 | 787 | 0 |
| DONGTAI TIANDI JINGWEI KNITTING FAB | Oct 2024 | 370 | 0 |
| DONGTAI TIANYUAN CHEMICAL CO., LTD. | Feb 2026 | 147 | 1 |
| DONGTAI TOPTRY TOYS CO.,LTD | Dec 2020 | 811 | 0 |
| DONGTAI YASHIYUAN TEXTILE CO LTD | Aug 2022 | 217 | 0 |
| DONGTAI YONGSHENG YINGHUA YACHT | Oct 2024 | 204 | 0 |
| DONGTAI ZHENGCHUN IMPORT&EXPORT CO | Jul 2022 | 304 | 0 |
| DONGWHA MALAYSIA SDN BHD | Mar 2026 | 170 | 1 |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY ALABAMA, L.L.C. | May 2026 | 1,421 | 29 |
| DONGWON AUTOPART TECHNOLOGY GEORGIA, L.L.C. | May 2026 | 1,299 | 24 |
| DONGWON F&B CO.,LTD | May 2026 | 2,905 | 106 |
| DONGWON HI-TEK CO. | May 2026 | 432 | 6 |
| DONGWON INDUSTRIES CO., LTD. | Dec 2020 | 2,749 | 0 |
| DONGWON LOEX CO., LTD. | May 2026 | 3,666 | 363 |
| DONGWON LOEX USA INC | Jan 2026 | 96 | 0 |
| DONGWON METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,477 | 51 |
| DONGWON METAL IND CO.,LTD | Feb 2022 | 226 | 0 |
| DONGWON SYSTEMS CORP. | May 2026 | 2,679 | 52 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | HLCUSGN2603AQBA0 | SXCOHANOE2604004 | 615E | House Bill | SXCO | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | HAIPHONG VIETNAM | 2,200 BOX | 40,400 KG | Container Yard | DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | MANNINGTON MILLS, INC. | LAMINATE FLOORING, SIZE 12X192X1210MM HS CODE : 441114 | |
| 2026-05-18 | MEDUR7321470 | SVIVGHPH26030359 | 614N | House Bill | SVIV | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 935 BOX | 17,170 K | House to House | DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | MANNINGTON MILLS, INC. | LAMINATE FLOORING | |
| 2026-05-11 | MEDUKE989141 | SVIVGHPH26030146 | 615N | House Bill | SVIV | 9398371 | MSC IVANA | 2026-05-09 | OAKLAND, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 3,740 BOX | 68,680 K | House to House | DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | MANNINGTON MILLS, INC | LAMINATE FLOORING | |
| 2026-05-08 | HLCUSGN2603AQAW2 | SXCOHANOE2603124 | 613E | House Bill | SXCO | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-05-07 | SAVANNAH, GEORGIA | HAIPHONG VIETNAM | 3,299 BOX | 60,033 KG | House to House | DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | MANNINGTON MILLS, INC. | LAMINATE FLOORING, SIZE 12X192X1210MM & LAMIN ATE FLOORING, SIZE 12X163X1210MM HS CODE : 44 1114 | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | HLCUSGN2603BIED9 |
|---|---|
| House BOL # | SXCOHANOE2604024 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SXCO |
| Voyage # | 615E |
| IMO # | 9334662 |
| Vessel Name | MAERSK TAIKUNG |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 39340 KG |
| Weight in KG | 39,340 KG |
| Quantity | 2200 BOX |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
CAIU3083839 UACU4107416 |
| Commodity Description |
LAMINATE FLOORING, SIZE 12X192X1210MM & LAMIN ATE FLOORING, SIZE 12X163X1210MM HS CODE : 44 1114 LAMINATE FLOORING, SIZE 12X192X1210MM & LAMIN ATE FLOORING, SIZE 12X163X1210MM HS CODE : 44 1114 |
| Shipper Name | DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT CN1, CN2, CN3, CN4, SONG CONG I |
| Address Line 2 | I INDUSTRIALPARK,BACH QUANG WARD,TH |
| Address Line 3 | AI NGUYEN PROVINCE,,THAI NGUYEN,VN |
| Consignee Name | MANNINGTON MILLS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 75 MANNINGTON MILLS RDSALEM, NJ 080 |
| Address Line 2 | 79 US,SALEM,NEW JERSEY 08079,US |
| Container Number | CAIU3083839 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3148686 |
| Seal Number 1 | HLC3148686 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LAMINATE FLOORING, SIZE 12X192X1210MM & LAMIN ATE FLOORING, SIZE 12X163X1210MM HS CODE : 44 1114 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | UACU4107416 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3148690 |
| Seal Number 1 | HLC3148690 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LAMINATE FLOORING, SIZE 12X192X1210MM & LAMIN ATE FLOORING, SIZE 12X163X1210MM HS CODE : 44 1114 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 280 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 69 | 2026-05-02 |
| Los Angeles, California | 68 | 2026-05-07 |
| Oakland, California | 44 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 34 | 2026-04-20 |
| Charleston, South Carolina | 25 | 2026-02-20 |
| Houston, Texas | 16 | 2026-01-19 |
| Seattle, Washington | 12 | 2026-04-27 |
| Miami, Florida | 10 | 2025-04-10 |
| Tampa, Florida | 7 | 2026-04-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 255 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 73 | 2026-04-20 |
| Yantian China (Mainland) | 69 | 2026-04-29 |
| Shekou China (Mainland) | 44 | 2025-09-08 |
| Pusan South Korea | 39 | 2026-05-02 |
| Vung Tau Vietnam | 32 | 2025-04-07 |
| Singapore Singapore | 22 | 2025-03-31 |
| Ningbo China (Mainland) | 17 | 2026-04-17 |
| Xiamen China (Mainland) | 10 | 2025-11-04 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 3 | 2025-04-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongwha VIetnam Joint Stock Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | LOT CN1, CN2, CN3, CN4, SONG CONG I I INDUSTRIALPARK, TAN QUANG COMMUNE , SONG CONG CITY,SONG CONG,VN | 2025-08-29 | 217 |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | LOT CN1, CN2, CN3, CN4, SONG CONG I I INDUSTRIALPARK, TAN QUANG COMMUNE , SONG CONG CITY,THAI NGUYEN,VN | 2026-05-02 | 74 |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-23 | 71 | |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | 2025-06-28 | 39 | |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | 2025-10-30 | 31 | |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-07 | 28 | |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | 2025-07-26 | 19 | |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | 2026-03-27 | 18 | |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-07 | 10 | |
| DONGWHA VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-18 | 8 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||