There are a total of 236 bills of lading on file for Dongyang Chemical Pump Co., Ltd. between November 14th, 2012 and May 11th, 2026.
Of those 236 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 236 |
|---|---|
| Shipper Records | 226 |
| Consignee Records | 16 |
| Notify Party Records | 9 |
| First Shipment on File | Nov 14th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 11th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 9 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGYANG CHEMICAL PUMP CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Dongyang Chemical Pump Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Dongyang Chemical Pump Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TRUFLO PUMPS INC. | May 2026 | 205 | 50 |
| SUMIKA SEMICONDUCTOR MATERIALS TEXA | May 2026 | 69 | 5 |
| STYROPEK MEXICO S.A. DE C.V. | May 2026 | 4,373 | 5 |
| SHIPPER,BLANK ENDOR | May 2025 | 31 | 2 |
| A PLUS TRADING (CA) LIMITED | Apr 2026 | 70 | 2 |
| Feb 2025 | 1 | 1 | |
| SIGMA RECYCLING INC | Aug 2024 | 261 | 1 |
| Apr 2023 | 1 | 1 | |
| M.T. TRADING CORP. | May 2026 | 2,952 | 1 |
| HE SALES,INC. | Mar 2026 | 97 | 1 |
| CK TRADING CO.,LTD | May 2026 | 305 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongyang Chemical Pump Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGWON SYSTEMS CORP. | May 2026 | 2,679 | 52 |
| DONGWOO INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 1,465 | 43 |
| DONGWOOINT LCO.,LTD | May 2026 | 306 | 10 |
| DONGXI TRADE SHENZHEN CO.,LTD | May 2026 | 63 | 7 |
| DONGXIN TECHNOLOGY TRADING COMPANY | Dec 2025 | 87 | 0 |
| DONGXIN TRADE HK LIMITED | Dec 2025 | 151 | 0 |
| DONGXIN VIETNAM AUDIOVISUAL TECHNOL | Apr 2026 | 130 | 6 |
| DONGXING AUTO PARTS USA LLC | May 2026 | 481 | 17 |
| DONGYANG BENEFIT IMPORT&EXPORT CO | Jul 2025 | 202 | 0 |
| DONGYANG BOJI ARTS&CRAFTS CO.,LTD | Aug 2024 | 399 | 0 |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD | May 2026 | 431 | 17 |
| DONGYANG E&P INC. | May 2026 | 1,428 | 12 |
| DONGYANG EASYFAIR HARDWARE CO.,LTD | Dec 2025 | 179 | 0 |
| DONGYANG F&B | May 2026 | 213 | 4 |
| DONGYANG FINAL GEM INDUSTRIAL & TRA | May 2023 | 174 | 0 |
| DONGYANG FUKANG ENVIRONMENTAL PROTE | Nov 2025 | 69 | 0 |
| DONGYANG GEETY IMPORT AND EXPORT | Oct 2025 | 179 | 0 |
| DONGYANG GLOBAL WALL ART CO., LTD. | Sep 2025 | 153 | 0 |
| DONGYANG HAIZHILAN GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 398 | 1 |
| DONGYANG JIMUDI IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 75 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-25 | OOLU2321185450 | OOLU232118545003 | 064E | House Bill | OOLU | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-03-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1 PKG | 105 KG | House to House | DONGYANG CHEMICAL | SUMIKA SEMICONDUCTOR MATERIALS TEXA | SUMIKA SEMICONDUCTOR MATERIALS TEXA | CARBOYS, BOTTLES, FLASKS AND SIMILAR ARTICLES |
| 2026-03-18 | ONEYSELFM5794300 | HNLTOTST2026018 | 025E | House Bill | HNLT | 9878503 | YM TRAVEL | 2026-03-17 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | PUSAN SOUTH KOREA | 13 BOX | 816 K | Container Yard | DONGYANG CHEMICAL PUMP | TRUFLO PUMPS INC. | TRUFLO PUMPS INC. | BOXES OF HS CODE:PUMP PART-.. |
| 2026-02-03 | ONEYSELFK4981500 | HNLTOTST2025290 | 525E | House Bill | HNLT | 9806055 | ONE COLUMBA | 2026-02-02 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | PUSAN SOUTH KOREA | 8 BOX | 656 K | Container Yard | DONGYANG CHEMICAL PUMP | TRUFLO PUMPS INC. | TRUFLO PUMPS INC. | BOXES OF HS CODE:PUMP PART-.. |
| 2025-12-11 | ONEYSELFG9893300 | HNLTOTST2025241 | 024E | House Bill | HNLT | 9878503 | YM TRAVEL | 2025-12-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | PUSAN SOUTH KOREA | 5 BOX | 315 K | Container Yard | DONGYANG CHEMICAL PUMP | TRUFLO PUMPS INC. | TRUFLO PUMPS INC. | BOXES OF HS CODE:PUMP PART HS CODE: . . |
| Run Date | 2026-04-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-06 |
| Trade Update Date | 2026-02-27 |
| Master BOL # | ONEYSELG18903300 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTOTST2026043 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 018E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM TRILLION |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BUSAN, KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 402 K |
| Weight in KG | 402 KG |
| Quantity | 7 BOX |
| Volume | 2 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU3829020 |
| Commodity Description |
HS CODE:PUMP PART-.. |
| Shipper Name | DONGYANG CHEMICAL PUMP CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 119, NONYU-2RO, MUNSAN-EUP, |
| Address Line 2 | PAJU-SI, GYEONGGI-DO, KOREA |
| Consignee Name | TRUFLO PUMPS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7105 CESSNA DRIVE, |
| Address Line 2 | GREENSBORD, NC 27409, |
| Address Line 3 | UNITED STATES OF AMERICA++ |
| Notify Party Name | TRUFLO PUMPS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7105 CESSNA DRIVE, |
| Address Line 2 | GREENSBORD, NC 27409, |
| Address Line 3 | UNITED STATES OF AMERICA++ |
| Container Number | TCLU3829020 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KRAX66854 |
| Seal Number 1 | KRAX66854 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HS CODE:PUMP PART-.. |
| Marks and Numbers 1 | N A |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 68 | 2025-02-18 |
| Newark, New Jersey | 67 | 2025-04-05 |
| Long Beach, California | 53 | 2026-03-25 |
| Houston, Texas | 11 | 2026-05-07 |
| Seattle, Washington | 11 | 2021-10-21 |
| Charleston, South Carolina | 10 | 2026-05-12 |
| New York, New York | 6 | 2021-05-11 |
| Oakland, California | 4 | 2021-12-30 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2015-09-30 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2023-05-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 226 | 2026-05-12 |
| Tampico Mexico | 5 | 2022-04-04 |
| Vancouver, BC Canada | 5 | 2021-12-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongyang Chemical Pump Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGYANG CHEMICAL PUMP CO., LTD. | 119, NONYU-2RO, MUNSAN-EUP, PAJU-SI ,GYEONGGI-DO, KOREA | 2025-10-07 | 5 |
| DONGYANG CHEMICAL PUMP CO., LTD. | 119, DONYU-2RO, MUNSAN-EUP, PAJU-SI ,GYUNGGI-DO, REPUBLIC OF KOREAKOREA | 2022-03-07 | 32 |
| DONGYANG CHEMICAL PUMP CO.,LTD. | 2025-04-05 | 20 | |
| DONG YANG CHEMICAL CO., LTD. | 2017-03-04 | 13 | |
| DONGYANG CHEMICAL PUMP CO., LTD | 2016-08-05 | 9 | |
| DONGYANG CHEMICAL PUMP CO LTD | 2018-08-17 | 9 | |
| DONG YANG CHEMICAL CO., LTD. | 2014-01-17 | 8 | |
| DONGYANG CHEMICAL PUMP CO.,LTD. | 2014-03-17 | 7 | |
| DONGYANG CHEMICAL PUMP CO LTD | 2022-05-04 | 6 | |
| DONGYANG CHEMICAL PUMP | 2026-05-12 | 5 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Dongyang Chemical Pump Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-13 | 3 | |
| 2024-06-18 | 1 | |
| 2022-03-04 | 4 | |
| 2020-09-26 | 2 | |
| 2017-05-08 | 3 | |
| 2014-06-27 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Dongyang Chemical Pump Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-04-04 | 2 |