There are a total of 431 bills of lading on file for Dongyang City Plastics Co., Ltd between October 21st, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 431 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 431 |
|---|---|
| Shipper Records | 432 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 44 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dongyang City Plastics Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dongyang City Plastics Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MAHER PRODUCTS | May 2026 | 192 | 32 |
| A1 CASH AND CARRY | May 2026 | 465 | 30 |
| 2235608 ALBERTA LTD. | May 2026 | 106 | 28 |
| AIM PLASTIC 2162358 ONTARIO INC. | Sep 2024 | 37 | 21 |
| ARROW PRODUCTS INC | May 2026 | 96 | 20 |
| PAK-MAN PACKAGING & SUPPLY COMPANY | May 2026 | 220 | 15 |
| BULL IMPORTS LLC | May 2026 | 1,030 | 9 |
| AIM PLASTIC | Jan 2025 | 122 | 9 |
| SIERRA MADRE SUPPLIES LLC | May 2026 | 517 | 7 |
| ETHNIC COLLECTION CLOTHING AND | May 2026 | 18 | 3 |
| Jan 2023 | 6 | 2 | |
| ONEHEART TRADE INC | Apr 2026 | 1,188 | 2 |
| Nov 2024 | 7 | 2 | |
| LABELTEX MILLS INC. | May 2026 | 508 | 2 |
| SNS INTERNATIONAL TRADING INC | Apr 2025 | 1,193 | 1 |
| Aug 2022 | 2 | 1 | |
| FOODSUP INC | May 2026 | 250 | 1 |
| EXCELLENT PACKAGING & SUPPLY | Mar 2026 | 71 | 1 |
| CONCEPT PLASTICS LTD | Mar 2026 | 38 | 1 |
| BOGU IMPORT AND EXPORT COMPANY | Sep 2023 | 438 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongyang City Plastics Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGWOO INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 1,465 | 43 |
| DONGWOOINT LCO.,LTD | May 2026 | 306 | 10 |
| DONGXI TRADE SHENZHEN CO.,LTD | May 2026 | 63 | 7 |
| DONGXIN TECHNOLOGY TRADING COMPANY | Dec 2025 | 87 | 0 |
| DONGXIN TRADE HK LIMITED | Dec 2025 | 151 | 0 |
| DONGXIN VIETNAM AUDIOVISUAL TECHNOL | Apr 2026 | 130 | 6 |
| DONGXING AUTO PARTS USA LLC | May 2026 | 481 | 17 |
| DONGYANG BENEFIT IMPORT&EXPORT CO | Jul 2025 | 202 | 0 |
| DONGYANG BOJI ARTS&CRAFTS CO.,LTD | Aug 2024 | 399 | 0 |
| DONGYANG CHEMICAL PUMP CO., LTD. | May 2026 | 236 | 5 |
| DONGYANG E&P INC. | May 2026 | 1,428 | 12 |
| DONGYANG EASYFAIR HARDWARE CO.,LTD | Dec 2025 | 179 | 0 |
| DONGYANG F&B | May 2026 | 213 | 4 |
| DONGYANG FINAL GEM INDUSTRIAL & TRA | May 2023 | 174 | 0 |
| DONGYANG FUKANG ENVIRONMENTAL PROTE | Nov 2025 | 69 | 0 |
| DONGYANG GEETY IMPORT AND EXPORT | Oct 2025 | 179 | 0 |
| DONGYANG GLOBAL WALL ART CO., LTD. | Sep 2025 | 153 | 0 |
| DONGYANG HAIZHILAN GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 398 | 1 |
| DONGYANG JIMUDI IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 75 | 6 |
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | May 2026 | 277 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | MAEU269710983 | SMMBSNGB7443446 | 618E | House Bill | SMMB | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-05-17 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 757 CTN | 9,526 KG | Container Yard | DONGYANG CITY PLASTICS | BULL IMPORTS LLC | BULL IMPORTS LLC | PLASTIC TABLEWARE |
| 2026-05-09 | WHLC031G527403 | SMMBSSZX7424743 | 0011E | House Bill | SMMB | 9944479 | HMM AQUAMARINE | 2026-05-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 757 CTN | 9,526 KG | DONGYANG CITY PLASTICS | BULL IMPORTS LLC | BULL IMPORTS LLC | PLASTIC TABLEWARE:PLASTIC CUP | |
| 2026-05-08 | MAEU268572368 | HYSLFNGB04260089 | 613E | House Bill | HYSL | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-05-07 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 757 CTN | 9,526 K | Container Yard | DONGYANG CITY PLASTICS | BULL IMPORTS LLC | OCEANLINE SERVICE INC | PLASTIC TABLEWARE (PLASTIC CUP) 3924100000 |
| 2026-05-07 | MAEU266431711 | HYSLFNGB03260557 | 613E | House Bill | HYSL | 9260421 | GSL SOFIA | 2026-05-06 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 757 CTN | 9,526 K | Container Yard | DONGYANG CITY PLASTICS | BULL IMPORTS LLC | OCEANLINE SERVICE INC | PLASTIC TABLEWARE 392410 (PLASTIC CUP) |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | ZIMUNGB20821104 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2604541162 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | K615A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC SOLA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | NINGBO, CN |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9242 KG |
| Weight in KG | 9,242 KG |
| Quantity | 826 CTN |
| Volume | 68 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TCNU5400638 |
| Commodity Description |
PLASTIC CUP.PLASTIC LID |
| Shipper Name | DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.15 CHANGSONG |
| Address Line 2 | ROAD,CHANGSONGGANG INDUSTRIALAREA, |
| Address Line 3 | DONGYANG ZJ CHINA 322100 |
| Consignee Name | MAHER PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 250 RAYETTE ROAD , UNIT 20 |
| Address Line 2 | CONCORD, CONCORD ON CANADA L4K 2G6 |
| Notify Party Name | MAHER PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 250 RAYETTE ROAD , UNIT 20 |
| Address Line 2 | CONCORD, CONCORD ON CANADA L4K 2G6 |
| Container Number | TCNU5400638 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250618245 |
| Seal Number 1 | A4250618245 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CUP.PLASTIC LID |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 147 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 76 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 75 | 2023-09-27 |
| Seattle, Washington | 63 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 33 | 2026-05-07 |
| Miami, Florida | 8 | 2018-10-13 |
| Oakland, California | 7 | 2024-04-23 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2017-12-12 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2026-04-23 |
| New York, New York | 4 | 2015-09-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 390 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 22 | 2025-09-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 12 | 2022-12-21 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2022-06-03 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2025-07-17 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2021-10-29 |
| Singapore Singapore | 1 | 2015-12-22 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2015-08-24 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2013-01-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongyang City Plastics Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD | NO.15 CHANGSONG ROAD,CHANGSONGGANG INDUSTRIALAREA, DONGYANG ZJ CHINA 322100 | 2025-09-26 | 16 |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD | NO.15 CHANGSONG ROAD, CHANGSONGGANG INDUSTRIAL ZONE DONGYANG CN | 2025-08-26 | 3 |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD | 2016-01-19 | 42 | |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO.,LTD. | 2025-09-16 | 35 | |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD. | 2018-10-13 | 25 | |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD. | 2017-04-22 | 15 | |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO. LTD | 2015-12-08 | 14 | |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO.LTD | 2015-08-29 | 11 | |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO.,LTD. | 2025-09-30 | 11 | |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO.,LTD. | 2025-10-07 | 10 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Dongyang City Plastics Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 4 | |
| 2025-03-10 | 1 | |
| 2018-10-13 | 1 | |
| 2018-09-01 | 8 | |
| 2015-02-14 | 3 | |
| 2014-11-21 | 4 | |
| 2014-11-05 | 2 | |
| 2014-08-19 | 1 | |
| 2014-04-05 | 1 | |
| 2014-01-23 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||