There are a total of 333 bills of lading on file for Dongying Dynamic Hi-Tech Building M between November 8th, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 333 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 333 |
|---|---|
| Shipper Records | 333 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 8th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 41 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Dongying Dynamic Hi-Tech Building M, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Dongying Dynamic Hi-Tech Building M in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALL WEATHER WINDOWS LTD | May 2026 | 461 | 101 |
| FANCY WINDOWS MFG INC | Jan 2025 | 94 | 43 |
| 2412002 AB LTD. | Apr 2026 | 23 | 19 |
| EXECUTIVE DOORS & MOULDINGS LTD | May 2026 | 332 | 16 |
| AVS WINDOWS LTD | May 2026 | 58 | 11 |
| 2412002 ALBERTA LTD. | May 2026 | 22 | 11 |
| Aug 2024 | 2 | 2 | |
| DURABUILT WINDOWS & DOORS INC. | May 2025 | 41 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongying Dynamic Hi-Tech Building M.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 | CMDUQGD2621134 | TXSLSF00260303 | 0TNI3 | House FROB | TXSL | 9526502 | CMA CGM CLEVELAND | 2026-04-12 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 6,848 PCS | 35,750 KG | DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | EXECUTIVE DOORS & MOULDINGS | EXECUTIVE DOORS & MOULDINGS | PVC PROFILE PO: , | |
| 2026-04-11 | ZIMUQIN1826624 | PYMNCN106307622 | 21E | House FROB | PYMN | 9243394 | MSC DARIEN | 2026-04-10 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 12,976 PKG | 54,200 KG | Pier to Pier | DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | ALL WEATHER WINDOWS LTD | ALL WEATHER WINDOWS LTD | PVC EXTRUSION PROFILES FOR WINDOWS AND DOORS |
| 2026-03-17 | CMDUQGD2542224 | TXSLSF00260201 | 0TNHV | House FROB | TXSL | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-03-16 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 5,500 PCS | 20,950 KG | Pier to Pier | DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | EXECUTIVE DOORS & MOULDINGS | EXECUTIVE DOORS & MOULDINGS | PVC PROFILE PO: |
| 2026-03-03 | CMDUQGD2574570 | MLILMQD26013312 | 0TNHR | House FROB | MLIL | 9299628 | CMA CGM OTELLO | 2026-03-02 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 4,110 PCS | 19,200 KG | Pier to Pier | DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | 2412002 AB LTD. | PVC PROFILE | |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | ZIMUQIN1826882 |
|---|---|
| House BOL # | PYMNCN106416913 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | PYMN |
| Voyage # | 3E |
| IMO # | 8509387 |
| Vessel Name | MSC NICOLE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 36850 KG |
| Weight in KG | 36,850 KG |
| Quantity | 8412 PKG |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
CAIU4256564 ZCSU7465036 |
| Commodity Description |
PVC EXTRUSION PROFILES FOR WINDOWS AND DOORS PVC EXTRUSION PROFILES FOR WINDOWS AND DOORS |
| Shipper Name | DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M |
|---|---|
| Address Line 1 | DONGYING ECOMONIC DEVELOPMENT |
| Address Line 3 | DISTRICT, DONGYING CITY,CHANDONG |
| City | DONGYING |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ALL WEATHER WINDOWS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 18550 118A AVE NW |
| City | EDMONTON |
| Country Code | CA |
| Contact Name | ELENA LEE-HGUI |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | EDMONTONINVOICES@AWW.CA |
| Consignee Name | ALL WEATHER WINDOWS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 18550 118A AVE NW |
| City | EDMONTON |
| Country Code | CA |
| Contact Name | ELENA LEE-HGUI |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17806698509 |
| Notify Party Name | ALL WEATHER WINDOWS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 18550 118A AVE NW |
| City | EDMONTON |
| Country Code | CA |
| Contact Name | ELENA LEE-HGUI |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | EDMONTONINVOICES@AWW.CA |
| Notify Party Name | ALL WEATHER WINDOWS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 18550 118A AVE NW |
| City | EDMONTON |
| Country Code | CA |
| Contact Name | ELENA LEE-HGUI |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17806698509 |
| Container Number | CAIU4256564 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260118515 |
| Seal Number 1 | A4260118515 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PVC EXTRUSION PROFILES FOR WINDOWS AND DOORS |
| Marks and Numbers 1 | S/T NO:??Q'TY:??C/T NO: ?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 391620 | 00000000 | 0000016200 KG |
| Container Number | ZCSU7465036 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260118436 |
| Seal Number 1 | A4260118436 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PVC EXTRUSION PROFILES FOR WINDOWS AND DOORS |
| Marks and Numbers 1 | S/T NO:??Q'TY:??C/T NO: ?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 391620 | 00000000 | 0000020650 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 203 | 2026-05-06 |
| Tacoma, Washington | 113 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 16 | 2026-02-21 |
| Los Angeles, California | 1 | 2020-08-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 151 | 2026-05-06 |
| Pusan South Korea | 133 | 2026-05-11 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 25 | 2025-09-24 |
| Ningbo China (Mainland) | 16 | 2025-12-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2022-08-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2018-07-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongying Dynamic Hi-Tech Building M that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | DONGYING ECOMONIC DEVELOPMENT DISTRICT, DONGYING CITY,CHANDONG DONGYING CN | 2026-05-02 | 19 |
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | 69# LIUYANGHE ROAD DONGYING CITY SH ANDONG PROV. CHINA | 2026-03-17 | 16 |
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | 2026-05-06 | 14 | |
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | 2026-05-11 | 10 | |
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | 2026-04-14 | 3 | |
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING | 2024-09-24 | 42 | |
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING MATERIALS CO.,LTD | 2025-03-13 | 39 | |
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING MATERIALS CO.,LTD | 2016-05-14 | 38 | |
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING M | 2025-01-21 | 20 | |
| DONGYING DYNAMIC HI-TECH BUILDING MATERIALS CO.,LTD | 2025-09-24 | 18 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||