There are a total of 3,000 bills of lading on file for Dongying Giayoung Precision Metal C between November 2nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,000 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 44 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,000 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,035 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 2nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 44 |
| Records in the Past Year | 185 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dongying Giayoung Precision Metal C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dongying Giayoung Precision Metal C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VICTAULIC COMPANY | May 2026 | 12,544 | 189 |
| PSG CALIFORNIA LLC | May 2026 | 1,379 | 158 |
| S & V INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 13,154 | 70 |
| NORTH POLE STAR S.DE R.L. DE C.V. | May 2026 | 23,732 | 62 |
| DOVER PUMPS PROCESS SOLUTIONS SEG | May 2026 | 317 | 62 |
| SUNDYNE LLC | May 2026 | 1,444 | 50 |
| CLA VAL CO | May 2026 | 2,067 | 49 |
| XYLEM WATER SYSTEMS USA LLC | May 2026 | 4,573 | 48 |
| AMERICAN STAINLESS PUMPS INC. | Apr 2026 | 198 | 37 |
| CRANE PUMPS AND SYSTEMS | May 2026 | 235 | 35 |
| CONTROLAIR LLC | May 2026 | 1,108 | 26 |
| AA ENGINEERING & PROGRAMMING CONSUL | May 2026 | 596 | 25 |
| WANNER ENGINEERING | May 2026 | 330 | 24 |
| POLARIS INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 28,704 | 23 |
| MC2 SALES LLC | May 2026 | 1,160 | 21 |
| VIKING PUMP INC | May 2026 | 543 | 20 |
| VIKING PUMP INC A UNIT OF IDEX CORP | Feb 2026 | 76 | 17 |
| VERIS INC | Jan 2026 | 196 | 17 |
| GOSCO VALVES | Mar 2026 | 53 | 16 |
| CASHCO INC | May 2026 | 351 | 16 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongying Giayoung Precision Metal C.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | ZIMUQIN1832562 | EXDO62Y0285884 | 4E | House Bill | EXDO | 9967316 | MANZANILLO BRIDGE | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 23 PKG | 5,500 KG | Pier to Pier | DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL | VICTAULIC COMPANY | INVESTMENT CASTING HTS: 848190 | |
| 2026-05-23 | COSU6451240870 | EXDO62Y0287194 | 082E | House Bill | EXDO | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 5 PKG | 2,680 KG | House to House | DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | INVESTMENT CASTING HTS: 84311000 | ||
| 2026-05-23 | COSU6450898350 | CHSL550240506TAO | 082E | House Bill | CHSL | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 12 PKG | 3,330 KG | House to House | DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | PSG CALIFORNIA LLC | XXXXXXXX STF BOX CASE SEAL GLAND STUFFING BOX 12 PALLET CONTAINING 84 CARTONS | |
| 2026-05-18 | OOLU2324779710 | UASI780912450T | 1218E | House Bill | UASI | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 690 KG | Container Station | DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | VIKING PUMP INC | PUMP CASING | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | ZIMUQIN1832384 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO62Y0285534 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 4E |
| IMO # | 9967316 |
| Vessel Name | MANZANILLO BRIDGE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10100 KG |
| Weight in KG | 10,100 KG |
| Quantity | 41 PKG |
| Volume | 22 CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU4350181 |
| Commodity Description |
INVESTMENT CASTING HTS: 848190 |
| Shipper Name | DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL |
|---|---|
| Address Line 1 | WEST |
| Address Line 2 | XIWU ROAD, SHENGLI INDUSTRY PARK |
| Address Line 3 | DONGYING, SHANDONG CN |
| Consignee Name | VICTAULIC COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 157 COMMERCE PARK DRIVE |
| Address Line 2 | EASTON PA 18045 US |
| Container Number | TCLU4350181 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260117394 |
| Seal Number 1 | A4260117394 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | INVESTMENT CASTING HTS: 848190 |
| Marks and Numbers 1 | VICTAULIC C/NO.1-41 MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,067 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 1,029 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 482 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 225 | 2025-11-27 |
| New York, New York | 83 | 2026-02-21 |
| Seattle, Washington | 51 | 2024-08-13 |
| Norfolk, Virginia | 36 | 2026-03-05 |
| Houston, Texas | 17 | 2026-05-12 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2017-09-18 |
| Portland, Oregon | 2 | 2022-01-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 2,642 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 202 | 2026-04-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 82 | 2026-04-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 36 | 2026-05-12 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 25 | 2024-10-02 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2024-03-09 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2024-11-02 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 1 | 2024-04-30 |
| Xingang China (Mainland) | 1 | 2024-03-22 |
| Singapore Singapore | 1 | 2023-12-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongying Giayoung Precision Metal C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | NO.1049 TIANSHAN ROAD SHENGLI INDUS PARK DONGYING 257067 CN | 2025-10-18 | 328 |
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | 1049, TIANSHAN ROAD, SHENGLI INDUSTRIAL PARK, DONGYING, SHANDONG 257067 CN | 2026-05-23 | 125 |
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | 2026-01-30 | 95 | |
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | 2026-05-09 | 93 | |
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | 2026-05-23 | 25 | |
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | 2026-05-16 | 11 | |
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | 2026-01-21 | 11 | |
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | 2026-04-08 | 10 | |
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | 2026-05-16 | 9 | |
| DONGYING GIAYOUNG PRECISION METAL C | 2026-02-19 | 6 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Dongying Giayoung Precision Metal C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-30 | 47 | |
| 2026-03-30 | 33 | |
| 2018-10-19 | 2 | |
| 2014-11-04 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||