There are a total of 64 bills of lading on file for Foshan Chiming Technology Co.,Ltd between June 27th, 2023 and May 22nd, 2026.
Of those 64 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 64 |
|---|---|
| Shipper Records | 64 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 27th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Foshan Chiming Technology Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Foshan Chiming Technology Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YOUR TRUCK SHOP INC. | May 2026 | 758 | 27 |
| ECCO ELECTRONIC CONTROLS COMPANY | May 2026 | 752 | 16 |
| KAPER II INC | May 2026 | 1,486 | 7 |
| ELECTRONIC CONTROLS COMPANY | May 2026 | 4,602 | 7 |
| AUTOMANN INC. | May 2026 | 3,634 | 3 |
| WALKER MANUFACTURING CO. | May 2026 | 113 | 1 |
| LA RUE ENTERPRISES | Apr 2026 | 490 | 1 |
| HOPKINS MANUFACTURING CORPORATION | Mar 2026 | 1,258 | 1 |
| GRANFORE GROUP CORP | May 2026 | 326 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan Chiming Technology Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | OOLU2323392570 | COHESZSE26400092 | 003E | House Bill | COHE | 9945916 | COSCO SHIPPING PANAMA | 2026-04-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 51 CTN | 620 KG | House to House | FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY | YOURTRUCKSHOP IN | YOURTRUCKSHOP IN | CAR WORK LIGHT |
| 2026-04-18 | EGLV149601706617 | EXDO61N0934448 | 01551 | House Bill | EXDO | 9300398 | EVER SIGMA | 2026-04-17 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 95 CTN | 952 KG | House to House | FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY | ECCO ELECTRONIC CONTROLS COMPANY | CAR WORKING LIGHT HTS: | |
| 2026-03-30 | MAEU265615350 | HNLTSZ261A1249A | 606E | House Bill | HNLT | 9698630 | SAN FELIX | 2026-03-28 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 5 PKG | 1,055 K | Pier to Pier | FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY | AUTOMANN INC. | TAC CUSTOMS BROKERS INC. | CAR WORKING LIGHT PKGS=PLTS=CTNS HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-03-11 | HLCUSZX2602ARDC7 | DFDSSZX71085503 | 607E | House Bill | DFDS | 9289946 | SANTA BARBARA | 2026-03-09 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 80 CTN | 808 KG | House to House | FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY | ELECTRONIC CONTROLS COMPANY | CAR WORKING LIGHT | |
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | EGLV149601724194 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO61N0938782 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 01581 |
| IMO # | 9241281 |
| Vessel Name | EVER ELITE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1295 KG |
| Weight in KG | 1,295 KG |
| Quantity | 124 CTN |
| Volume | 5 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU1196263 |
| Commodity Description |
CAR WORKING LIGHT HTS: |
| Shipper Name | FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 501. BUILDING 3 ,WANYANG |
| Address Line 2 | CHUANGYOU PARK, NO 82RD,, SHISHAN |
| Address Line 3 | FOSHAN, GUANGDONG 510000 CN |
| Consignee Name | ECCO ELECTRONIC CONTROLS COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 833 W DIAMOND STREET |
| Address Line 2 | BOISE ID 83705 US |
| Container Number | TRHU1196263 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTDU0734 |
| Seal Number 1 | EMCTDU0734 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CAR WORKING LIGHT HTS: |
| Marks and Numbers 1 | ECCO |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 24 | 2026-05-01 |
| Long Beach, California | 21 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 7 | 2025-10-30 |
| Los Angeles, California | 6 | 2026-03-10 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2026-03-30 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-01-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 59 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-03-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2025-12-02 |
| Guangzhou China (Mainland) | 1 | 2024-12-16 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2023-08-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan Chiming Technology Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY CO.,LTD | NO 501. BUILDING 3 ,WANYANG CHUANGYOU PARK, NO 82RD,, SHISHAN FOSHAN, GUANGDONG 510000 CN | 2025-06-28 | 12 |
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY CO.,LTD | NO 501. BUILDING 3 ,WANYANG CHUANGYOU PARK, NO 82RD, SHISHAN FOSHAN 52800 CN | 2025-08-21 | 3 |
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY CO.,LTD | 2025-08-05 | 2 | |
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY CO.,LTD | 2025-07-19 | 2 | |
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY CO LTD | 2025-08-13 | 19 | |
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY | 2026-03-11 | 6 | |
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY | 2026-05-23 | 4 | |
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY | 2026-03-30 | 2 | |
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY | 2026-05-01 | 2 | |
| FOSHAN CHIMING TECHNOLOGY | 2025-11-11 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Foshan Chiming Technology Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-11 | 7 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||