There are a total of 421 bills of lading on file for Foshan City Sanshui Silkga Trading between October 1st, 2013 and May 18th, 2026.
Of those 421 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 421 |
|---|---|
| Shipper Records | 422 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 1st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Foshan City Sanshui Silkga Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Foshan City Sanshui Silkga Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALIVE TELECOM | May 2026 | 65 | 22 |
| HUB PREMISE WIRING | Oct 2025 | 94 | 21 |
| HUBBELL INCORPORATED | May 2026 | 4,253 | 17 |
| INFINITE ELECTRONICS INTERNATIONAL | May 2026 | 3,073 | 14 |
| KMC A DIVISION OF JAM INDUSTRIES USA LLC | Oct 2025 | 1,406 | 5 |
| KP PERFORMANCE ANTENNAS C O | Feb 2024 | 195 | 4 |
| PROCOM WHOLESALE INC | May 2024 | 360 | 3 |
| MOVING TECHNOLOGIES IN AMERICA INC. | Feb 2026 | 92 | 3 |
| Dec 2025 | 10 | 2 | |
| JAM INDUSTRIES USA LLC | May 2026 | 2,185 | 2 |
| INSTALLATION ACQ | Oct 2025 | 13 | 2 |
| FMS SIGN PRODUCTS | May 2026 | 14 | 2 |
| Sep 2022 | 9 | 1 | |
| LEADERWARE INTERNATIONAL CORP. | May 2026 | 1,052 | 1 |
| FMS | May 2026 | 260 | 1 |
| ES HOUSEWARE INC. | May 2026 | 1,526 | 1 |
| BCO LAB, INC | Feb 2024 | 190 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan City Sanshui Silkga Trading.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | COSU6449360671 | KFUNTCS8YQ43990 | 114E | House Bill | KFUN | 9448798 | COSCO THAILAND | 2026-05-10 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 131 CTN | 2,443 KG | House to House | FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | HUBBELL INCORPORATED | C.H. POWELL | ANTENNAS HS CODE:852910 |
| 2026-05-02 | MAEU266931677 | KFUNTCS8YQ32928 | 612E | House Bill | KFUN | 9229324 | GSL CHRISTEN | 2026-05-01 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 100 CTN | 1,250 KG | Container Yard | FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | HUBBELL INCORPORATED | C.H. POWELL | POLY LOCK BOX ENC HS CODE: |
| 2026-04-24 | MAEU265951196 | KFUNTCS8YQ32829 | 611E | House Bill | KFUN | 9698642 | SAN FERNANDO | 2026-04-23 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 106 CTN | 2,127 KG | Container Yard | FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | HUBBELL INCORPORATED | C.H. POWELL | ANTENNAS HS CODE: |
| 2026-03-18 | MEDUYL791066 | BOPTCNSZF1008788 | GO607 | House Bill | BOPT | 9467421 | MSC MARIA SAVERIA | 2026-03-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 405 CTN | 12,962 KG | House to House | FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | ALIVE TELECOM | BDP INTERNATIONAL INC. | ANTENNA HS CODE: |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | YMJAW226796013 |
|---|---|
| House BOL # | FTNVSSZXS0014379 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FTNV |
| Voyage # | 100E |
| IMO # | 9337468 |
| Vessel Name | YM UPWARD |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5593 KG |
| Weight in KG | 5,593 KG |
| Quantity | 350 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU1287551 |
| Commodity Description |
XXXXXXX |
| Shipper Name | FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 625 NO 2 BUILDING BAILIDA PLAZA |
| Address Line 2 | NO 3 NANFENG RD |
| Address Line 3 | TYUNDONGHAI STREET SANSHUI |
| City | FOSHAN |
| Country Code | CN |
| Contact Name | KEN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8618927289133 |
| Shipper Name | FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 625 NO 2 BUILDING BAILIDA PLAZA |
| Address Line 2 | NO 3 NANFENG RD |
| Address Line 3 | TYUNDONGHAI STREET SANSHUI |
| City | FOSHAN |
| Country Code | CN |
| Contact Name | KEN |
| Consignee Name | INFINITE ELECTRONICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17792 FITCH |
| City | IRVINE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92614 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12142273752 |
| Notify Party Name | INFINITE ELECTRONICS INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA L-COM / MILESTEK |
| Address Line 3 | 301 LEORA LN, SUITE 100 |
| City | LEWISVILLE |
| State Province | TX |
| Zip Code | 75056 |
| Country Code | US |
| Container Number | YMMU1287551 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV963106 |
| Seal Number 1 | YMAV963106 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | XXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | L-COM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 851771 | 00000000 | 0000005593 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 166 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 161 | 2026-03-18 |
| Houston, Texas | 54 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2026-03-03 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2020-08-27 |
| Seattle, Washington | 6 | 2022-03-30 |
| Oakland, California | 6 | 2021-08-04 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2019-11-27 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2018-03-05 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2016-05-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 290 | 2026-05-19 |
| Shekou China (Mainland) | 48 | 2026-02-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 46 | 2025-02-03 |
| Nansha China (Mainland) | 14 | 2022-07-25 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 8 | 2021-11-20 |
| Chiwan China (Mainland) | 6 | 2017-05-19 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-03-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2021-09-11 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2021-08-24 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2016-05-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan City Sanshui Silkga Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | NO.13 JIANLIBAO SOUTH ROAD FOSHAN 528199 CN | 2026-01-13 | 8 |
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | UNIT 625 NO.2 BUILDING BAILIDA PLAZA NO.3 NANFENG ROAD FOSHAN CN | 2026-01-05 | 7 |
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | 2026-05-02 | 5 | |
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | 2025-08-01 | 2 | |
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | 2025-11-19 | 2 | |
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | 2026-03-03 | 2 | |
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | 2026-05-19 | 2 | |
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | 2026-05-18 | 1 | |
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | 2026-02-16 | 1 | |
| FOSHAN CITY SANSHUI SILKGA TRADING | 2026-02-11 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Foshan City Sanshui Silkga Trading.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Foshan City Sanshui Silkga Trading.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-09-11 | 4 |