There are a total of 131 bills of lading on file for Foshan City Shunde District Hailang Metals & Electrical Equipment Co. between December 15th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 131 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 131 |
|---|---|
| Shipper Records | 131 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 15th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 5 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG METALS & ELECTRICAL EQUIPMENT CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Foshan City Shunde District Hailang Metals & Electrical Equipment Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Foshan City Shunde District Hailang Metals & Electrical Equipment Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| H & J BROTHERS, INC. | Dec 2024 | 66 | 28 |
| HARDWARE RESOURCES | May 2026 | 1,392 | 17 |
| NOVA WILDCAT AMEROCK HARDWARE LLC | Mar 2026 | 877 | 7 |
| Feb 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan City Shunde District Hailang Metals & Electrical Equipment Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 | MEDUYL956180 | 611N | Regular Bill | MEDU | 9404675 | MSC MELATILDE | 2026-04-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,094 CTN | 14,819 K | House to House | FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG | HARDWARE RESOURCES INC | HARDWARE PART-SLIDE,HINGE,BRACKET,P ULL PO# ,, ,,, DALB SHIPPER DECLARED THAT THIS SHIPMENT CO NTAIN WOOD PACKING MATERIAL AND H... | ||
| 2026-03-23 | ONEYHKGG13736600 | UASI2918171828 | 082E | House Bill | UASI | 9462691 | YM UNIFORMITY | 2026-03-21 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 828 CTN | 8,931 KG | Container Yard | FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG | NOVA WILDCAT AMEROCK, LLC | HINGE/SCREW | |
| 2026-01-30 | ONEYHKGFL6940700 | UASI2917695198 | 075E | House Bill | UASI | 9468310 | ONE ARCADIA | 2026-01-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,624 CTN | 18,735 KG | Container Yard | FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG | NOVA WILDCAT AMEROCK, LLC | HINGESCREW | |
| 2025-05-30 | CMDUSHZ7151376 | UASI2914615374 | 0TSKD | House Bill | UASI | 9737486 | TOLEDO TRIUMPH | 2025-05-29 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 784 CTN | 9,301 KG | Pier to Pier | FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG | NOVA WILDCAT AMEROCK, LLC | HINGE | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | MEDUWH802102 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 614N |
| IMO # | 9962598 |
| Vessel Name | MSC LORENZA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11794 K |
| Weight in KG | 11,794 KG |
| Quantity | 1049 CTN |
| Volume | 22 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CORU2022201 |
| Commodity Description |
HARDWARE PART-SLIDE,HINGE,BRACKET PO#XXXXXXX, 1272118,1272293 ,1272476,1272648 DALB SHIPPER DECLARED THAT: THIS SHIPMENT CONTAIN WOOD PA CKING MATERIAL AND HAD BEEN FUMIGATED. |
| Shipper Name | FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG |
|---|---|
| Address Line 1 | MA DONG INDUSTRY XING TAN TOWN SHUN |
| Address Line 2 | FOSHAN 44 523000 CHINA |
| Consignee Name | HARDWARE RESOURCES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4319 MARLENA ST |
| Address Line 2 | BOSSIER CITY LA 71111 UNITED STATES |
| Container Number | CORU2022201 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27823428 |
| Seal Number 1 | FJ27823428 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HARDWARE PART-SLIDE,HINGE,BRACKET PO#XXXXXXX, 1272118,1272293 ,1272476,1272648 DALB SHIPPER DECLARED THAT: THIS SHIPMENT CONTAIN WOOD PA CKING MATERIAL AND HAD BEEN FUMIGATED. |
| Marks and Numbers 1 | N/M SAME SAME SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 31 | 2024-02-21 |
| Norfolk, Virginia | 30 | 2025-05-30 |
| Long Beach, California | 26 | 2026-05-09 |
| Portland, Oregon | 21 | 2024-12-18 |
| Los Angeles, California | 10 | 2026-03-23 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2020-12-12 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2021-09-28 |
| Houston, Texas | 3 | 2021-08-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 100 | 2026-05-09 |
| Shekou China (Mainland) | 12 | 2022-06-22 |
| Pusan South Korea | 11 | 2024-05-29 |
| Nansha China (Mainland) | 5 | 2021-09-28 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2023-12-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2021-09-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2014-07-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan City Shunde District Hailang Metals & Electrical Equipment Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG METALS & ELECTRICAL EQUIPMENT CO. | ,L TD.MA DONG INDUSTRY XINGTAN TOWNN, SHUNDE GUANGDONG CHINA | 2021-09-28 | 31 |
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG METALS AND ELECTRICAL EQUIPMENT CO | MADONG IND XING AN TOWN SHUNDE FOSHAN CN | 2021-02-23 | 28 |
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG METALS & ELECTRICAL EQUIPMENT CO., LTD. | 2024-12-18 | 10 | |
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG METALS & ELECTRICAL EQUIPMENT CO., LTD. | 2016-06-07 | 6 | |
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG METALS & ELECTRICAL EQUIPMENT CO., LTD. | 2022-10-17 | 6 | |
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG METALS & ELECTRICAL EQUIPMENT CO., LTD | 2020-12-12 | 6 | |
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG | 2017-08-16 | 4 | |
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG | 2018-12-07 | 4 | |
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG METALS & ELECTRICAL EQUIPMENT CO. | 2021-12-28 | 4 | |
| FOSHAN CITY SHUNDE DISTRICT HAILANG | 2024-12-24 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||