There are a total of 111 bills of lading on file for Foshan FGD SMP Automotive Compresso between February 12th, 2019 and May 19th, 2026.
Of those 111 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 111 |
|---|---|
| Shipper Records | 113 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 12th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 12 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Foshan FGD SMP Automotive Compresso, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Foshan FGD SMP Automotive Compresso in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RED DOT CORP | May 2026 | 2,264 | 14 |
| KEM KREST | May 2026 | 2,818 | 11 |
| BERGSTROM CLIMATE SYSTEMS INC | May 2026 | 2,555 | 8 |
| AUTO AIR EXPORT, INC | May 2026 | 1,905 | 8 |
| OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES | May 2026 | 1,304 | 6 |
| GLOBAL PARTS DISTRIBUTORS LLC | May 2026 | 2,231 | 6 |
| UNIVERSAL AIR CONDITIONER INC | Mar 2026 | 2,543 | 4 |
| MEI CORP | May 2026 | 878 | 4 |
| DMAC HOLDINGS INC | Sep 2025 | 15 | 4 |
| UNIVERSAL CITY DEVELOPMENT PARTNERS | May 2026 | 128,743 | 2 |
| R & Y A C COMPRESSORS | Oct 2025 | 170 | 2 |
| REFROIDISSEMENT AUTOMOBILE AUTO-KOO | Jul 2025 | 164 | 1 |
| RANSHU PARTS CO | Dec 2021 | 28 | 1 |
| PHOENIX MOBILE AIR, INC. | Oct 2025 | 102 | 1 |
| FRONTERA RADIATORS & PARTS INC | May 2026 | 242 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan FGD SMP Automotive Compresso.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FOSHAN EVERBRIGHT IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 1,247 | 5 |
| FOSHAN EVERGREAT IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 604 | 4 |
| FOSHAN FANGBO FURNITURE CO. LTD | Jun 2025 | 141 | 0 |
| FOSHAN FEILING TRADING CO., LTD. | Apr 2026 | 331 | 13 |
| FOSHAN FEIQI HARDWARE PLASTIC PRODU | May 2026 | 161 | 25 |
| FOSHAN FEITING ELECTRONICS CO., LTD. | Jan 2024 | 301 | 0 |
| FOSHAN FEIXIAO FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 117 | 6 |
| FOSHAN FENGDONG CASTERS AND WHEELS | May 2026 | 95 | 14 |
| FOSHAN FENGFU AUTOPARTS CO.,LTD | Mar 2026 | 198 | 1 |
| FOSHAN FENGJILONG TRADING CO.,LTD | Feb 2026 | 203 | 2 |
| FOSHAN FIELD SMART LIGHTING CO LTD | May 2026 | 3,432 | 14 |
| FOSHAN FILTA TECHNOLOGY | May 2026 | 95 | 44 |
| FOSHAN FIRSTLY BINDERS CO.,LTD | May 2026 | 117 | 8 |
| FOSHAN FLYING MEDICAL PRODUCTS CO.,LTD | Dec 2022 | 627 | 0 |
| FOSHAN FORTUNE ELECTRIC APPLIANCE CO.,LTD. | Oct 2025 | 151 | 0 |
| FOSHAN FORYOU IMP.& EXP. TRADE CO. | May 2026 | 540 | 3 |
| FOSHAN FOX-LIGHTING CO.,LTD | May 2026 | 151 | 8 |
| FOSHAN FUTURE TECH | May 2026 | 169 | 60 |
| FOSHAN FUWEI LIGHTING CO.,LTD | Apr 2026 | 1,041 | 3 |
| FOSHAN FUYIBAO FOOD CO.,LTD | May 2026 | 143 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | HLCUCA4260238545 | EXDO61X8159580 | 608E | House Bill | EXDO | 9302877 | GUDRUN MAERSK | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 355 CTN | 3,257 KG | FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | RED DOT CORPORATION | COMPRESSOR HTS: | ||
| 2026-02-14 | OOLU8811301700 | CHSL540675942CAN | 007E | House Bill | CHSL | 9949778 | OOCL VIOLET | 2026-02-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 92 PKG | 697 KG | House to House | FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | KEM KREST LLC | COMPRESSOR PLTS CONTAINS CTNS | |
| 2026-02-10 | YMJAW226769559 | CWQGESZX2600066C | 246E | House Bill | CWQG | 9337482 | YM UNIFORM | 2026-02-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 310 CTN | 2,850 KG | House to House | FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | COMPRESSOR | ||
| 2025-11-19 | CMDUCHN2738121 | HNLTSH25TA0464A | 0GVL4 | House Bill | HNLT | 9331000 | CMA CGM SWORDFISH | 2025-11-18 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 7 PKG | 5,399 K | Pier to Pier | FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE | OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES | OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES | COMPRESSOR HEAVY-WEIGHT PART HD COMPRESSOR COMPRESSOR PARTS-FITTING CLUTCH PARTS-HUB CTNS = PLTS |
| Run Date | 2026-03-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-29 |
| Trade Update Date | 2026-02-26 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32043891 |
|---|---|
| House BOL # | EMLTSZXS00323079 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EMLT |
| Voyage # | 11E |
| IMO # | 9393022 |
| Vessel Name | MSC SHAY |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2992 KG |
| Weight in KG | 2,992 KG |
| Quantity | 400 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JXLU6296841 |
| Commodity Description |
COMPRESSOR |
| Shipper Name | FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 20 JINSHI AVE., NANHAI INDUSTRY |
| Address Line 2 | PARK,DANZAO |
| City | FOSHAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PHOENIX@FGDSMP.COM |
| Shipper Name | FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 20 JINSHI AVE., NANHAI INDUSTRY |
| Address Line 2 | PARK,DANZAO |
| City | FOSHAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8675785430306 |
| Consignee Name | UNIVERSAL AIR CONDITIONER LLC (UAC) |
|---|---|
| Address Line 1 | 1441 HERITAGE PKWY |
| City | MANSFIELD |
| State Province | TX |
| Zip Code | 76063-272 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +18177403996 |
| Consignee Name | UNIVERSAL AIR CONDITIONER LLC (UAC) |
|---|---|
| Address Line 1 | 1441 HERITAGE PKWY |
| City | MANSFIELD |
| State Province | TX |
| Zip Code | 76063-272 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18177403948 |
| Container Number | JXLU6296841 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260263601 |
| Seal Number 1 | A4260263601 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | COMPRESSOR |
| Marks and Numbers 1 | UAC |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000002992 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 43 | 2026-02-14 |
| Los Angeles, California | 35 | 2026-05-15 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2022-12-23 |
| Houston, Texas | 7 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-01-14 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-05-27 |
| Miami, Florida | 2 | 2024-11-04 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2022-12-13 |
| New York, New York | 1 | 2022-02-01 |
| Oakland, California | 1 | 2021-12-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 62 | 2026-03-30 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 15 | 2026-03-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 10 | 2025-02-21 |
| Nansha China (Mainland) | 8 | 2025-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2026-05-20 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2026-05-15 |
| Huangpu China (Mainland) | 2 | 2020-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2021-03-13 |
| Vancouver, BC Canada | 1 | 2020-12-14 |
| Pusan South Korea | 1 | 2020-09-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan FGD SMP Automotive Compresso that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | NO.20 JINSHI AVE NANHAI INDUSTRY PARK DANZAO, NANHAI FOSHAN, GUANGDONG 528216 CN | 2026-03-17 | 15 |
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | NO. 20 JINSHI AVE., NANHAI INDUSTRY PARK, DANZAO, NANHAI FOSHAN CN | 2026-05-15 | 3 |
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | 2026-02-14 | 1 | |
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | 2026-03-30 | 1 | |
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | 2026-05-20 | 1 | |
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | 2022-12-23 | 20 | |
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | 2023-01-05 | 11 | |
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | 2023-01-14 | 10 | |
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | 2022-07-05 | 4 | |
| FOSHAN FGD SMP AUTOMOTIVE COMPRESSO | 2022-09-14 | 4 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Foshan FGD SMP Automotive Compresso.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-30 | 2 | |
| 2022-07-05 | 4 |
Below are the top 1 email addresses on file for Foshan FGD SMP Automotive Compresso.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-30 | 2 |