There are a total of 2,022 bills of lading on file for Fujian Uptop Trading Co.,Ltd. between July 10th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 2,022 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,022 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,011 |
| Consignee Records | 9 |
| Notify Party Records | 36 |
| First Shipment on File | Jul 10th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 101 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN UPTOP TRADING CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujian Uptop Trading Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujian Uptop Trading Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WAL-MART CANADA CORP. | May 2026 | 132,480 | 211 |
| ELITE PERFORMANCE FOOTWEAR | May 2026 | 2,353 | 158 |
| STYLE SOURCE LLC | Apr 2026 | 320 | 54 |
| GUANGZHOU HOURONG TRADING CO., LTD. | May 2026 | 535 | 32 |
| MAD ENGINE GLOBAL LLC | May 2026 | 3,200 | 21 |
| TRANS PACIFIC WHOLESALE INC. | May 2026 | 1,270 | 17 |
| NY AND CO ECOM LLC | Jul 2024 | 931 | 14 |
| SAMSONITE LLC | May 2025 | 29,290 | 12 |
| GUNTERSVILLE BREATHABLES INC | Jan 2026 | 1,213 | 12 |
| BLUE SAGE ACCESSORIES, LLC | May 2026 | 79 | 12 |
| SAMSONITE CANADA INC. | May 2026 | 1,207 | 11 |
| LES IMPORTATIONS GEOCAN INC. | Apr 2026 | 190 | 11 |
| THE CHILDREN'S PLACE SERVICES COMPA | May 2026 | 25,112 | 10 |
| NY AND CO ECOM LLC YX1 LOGISTICS, LLC | Mar 2024 | 20 | 9 |
| MUKU HOME INC. | May 2026 | 165 | 9 |
| MAD ENGINE LLC | May 2026 | 3,483 | 9 |
| SSV EXPORT GARMENT COMPANY | May 2026 | 915 | 8 |
| RUIZHI INC. | Jan 2026 | 46 | 8 |
| O'NEAL AZONIC | May 2026 | 574 | 8 |
| BORDAN SHOE CO. | Apr 2026 | 244 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Uptop Trading Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUJIAN TEA IMP & EXP CO.,LTD. | May 2026 | 279 | 3 |
| FUJIAN TEAMDA PHOTOELECTRICITY CO. | Aug 2023 | 359 | 0 |
| FUJIAN TENGHUI STONE CO.,LTD. | May 2026 | 385 | 5 |
| FUJIAN TENLEAD ADVANCED MATERIAL CO | Apr 2026 | 216 | 1 |
| FUJIAN TIANFU CHEMICAL CO.,LTD. | Apr 2026 | 236 | 1 |
| FUJIAN TIME TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 297 | 1 |
| FUJIAN TONGFA FOODS GROUP CO.,LTD. | May 2026 | 503 | 2 |
| FUJIAN U.SUN TRADING CO.,LTD. | Jan 2025 | 1,927 | 0 |
| FUJIAN ULTRACERA NEW MATERIALS CO. | May 2026 | 527 | 10 |
| FUJIAN UNITE INTERNATIONAL CO., LTD | Apr 2026 | 82 | 5 |
| FUJIAN WALMAY INTEGRATED LOGISTICS | May 2026 | 3,480 | 17 |
| FUJIAN WANGBIN DECORATIVE MATERIAL | Feb 2023 | 3,493 | 0 |
| FUJIAN WANGXIAN INTERNATIONAL TRADI | May 2026 | 95 | 15 |
| FUJIAN WANJIAMEI TEXTILE CLOTHING C | May 2026 | 276 | 29 |
| FUJIAN WILTON INDUSTRIES CO.,LTD. | May 2026 | 210 | 5 |
| FUJIAN WIN WIN IMPORT AND EXPORT TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,539 | 47 |
| FUJIAN WINSON INDUSTRY AND TRADE CO | May 2026 | 396 | 3 |
| FUJIAN WYNCA TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 125 | 4 |
| FUJIAN XIANGSHENG ENTERPRISES CO., LTD | May 2026 | 479 | 10 |
| FUJIAN XIAPU JINHONG TOOLS MAKE | Feb 2024 | 170 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | CMDUNGP3555295 | AMZDCN26NADN7EW5 | 0GVMK | House Bill | AMZD | 9351141 | CMA CGM NEW JERSEY | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 30 CTN | 518 KG | Pier to Pier | FUJIAN UPTOP TRADING | GUANGZHOU HOURONG TRADING | SAFE BOX | |
| 2026-05-20 | COSU6451362890 | YQNLNJSE4156191 | 163E | House Bill | YQNL | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 127 CTN | 8,790 K | House to House | FUJIAN UPTOP TRADING | MUKU HOME INC. | MUKU HOME INC. | OFFICE TABLE OFFICE CABINET |
| 2026-05-18 | OOLU8882034440 | SUSSPWL202604647 | 011E | House Bill | SUSS | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 275 CTN | 1,830 KG | House to House | FUJIAN UPTOP TRADING | WAYLI GLOBAL SOURCING LLC | WAYLI GLOBAL SOURCING LLC | FLOATING WATER PAD THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIALS. |
| 2026-05-14 | EGLV149602254396 | NGWIZJM26043332 | 1451E | House Bill | NGWI | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 117 CTN | 8,320 KG | House to House | FUJIAN UPTOP TRADING | MUKU HOME INC | MUKU HOME INC | OFFICE TABLE OFFICE CABINET OFFICE CHAIR |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-02 |
| Master BOL # | CMDUNGP3555352 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26JQZB45B3 |
| Manifest Number | 560530 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0GVMK |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM NEW JERSEY |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 66 KG |
| Weight in KG | 66 KG |
| Quantity | 5 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU2517240 |
| Commodity Description |
METAL WALL HANGING |
| Shipper Name | FUJIAN UPTOP TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 18/F ZHONGFU PLAZA NO.92,DONGJIE RO |
| Address Line 2 | AD |
| City | FUZHOU |
| State Province | FU |
| Zip Code | 350000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SHENZHEN XIEMING TECHNOLOGY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O FBA 6120 CLINKER DRIVE, |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCNU2517240 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9622221 |
| Seal Number 1 | M9622221 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | METAL WALL HANGING |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 526 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 374 | 2026-05-20 |
| Seattle, Washington | 363 | 2026-03-17 |
| Jacksonville, Florida | 289 | 2021-06-24 |
| Tacoma, Washington | 263 | 2026-05-06 |
| Newark, New Jersey | 76 | 2026-05-01 |
| Savannah, Georgia | 67 | 2026-05-05 |
| Oakland, California | 29 | 2025-11-06 |
| Miami, Florida | 7 | 2021-05-19 |
| Houston, Texas | 5 | 2024-06-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 1,380 | 2026-05-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 146 | 2023-07-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 143 | 2024-03-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 75 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 72 | 2026-03-14 |
| Yantian China (Mainland) | 53 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 51 | 2025-01-29 |
| Singapore Singapore | 22 | 2019-05-23 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 13 | 2013-12-14 |
| Qingdao China (Mainland) | 12 | 2025-05-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Uptop Trading Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN UPTOP TRADING CO.,LTD. | 18 F,ZHONGFU PLAZA NO.92 DONGJIE ROAD FUZHOU CN | 2025-07-21 | 7 |
| FUJIAN UPTOP TRADING CO.,LTD. | 17-18F,ZHONGFU PLAZA, NO.92, EAST STREET,GULOU DISTRICT,FUZHOU FUZHOU CN | 2025-09-18 | 1 |
| FUJIAN UPTOP TRADING CO.,LTD. | 2024-06-07 | 304 | |
| FUJIAN UPTOP TRADING CO LTD | 2023-02-07 | 185 | |
| FUJIAN UPTOP TRADING COMPANY LIMITE | 2025-01-20 | 141 | |
| FUJIAN UPTOP TRADING CO., LTD. | 2021-01-05 | 123 | |
| FUJIAN UPTOP TRADING CO., LTD. | 2025-02-11 | 76 | |
| FUJIAN UPTOP TRADING CO.,LTD. | 2023-02-11 | 51 | |
| FUJIAN UPTOP TRADING CO.,LTD | 2025-08-09 | 48 | |
| FUJIAN UPTOP TRADING CO., LTD. | 2025-02-18 | 36 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Fujian Uptop Trading Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-12 | 53 | |
| 2025-02-12 | 3 | |
| 2023-12-15 | 9 | |
| 2023-07-08 | 10 | |
| 2023-04-27 | 2 | |
| 2022-06-09 | 8 | |
| 2020-07-14 | 19 | |
| 2019-05-23 | 14 | |
| 2018-05-10 | 2 | |
| 2015-12-19 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||