There are a total of 78 bills of lading on file for Guangzhou DTYT Industry Co.,Ltd between November 16th, 2020 and May 19th, 2026.
Of those 78 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 78 |
|---|---|
| Shipper Records | 78 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 16th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 21 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Guangzhou DTYT Industry Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Guangzhou DTYT Industry Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ONE SOURCE TO MARKET | May 2026 | 4,911 | 49 |
| MERCER TOOL CORPORATION | Nov 2025 | 1,546 | 16 |
| COLBAR LLC | May 2026 | 156 | 5 |
| DRIP EZ | Oct 2024 | 92 | 2 |
| Apr 2025 | 4 | 1 | |
| MERCER CULINARY, LLC | Feb 2026 | 72 | 1 |
| CUTLERY & MORE LLC | May 2026 | 108 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou DTYT Industry Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU DIXIAN GARMENT CO., LTD | May 2026 | 125 | 17 |
| GUANGZHOU DO | Sep 2024 | 222 | 0 |
| GUANGZHOU DONGAO ELECTRICAL CO.,LTD | May 2026 | 176 | 35 |
| GUANGZHOU DONGDO ELECTRONICS CO. | May 2026 | 241 | 50 |
| GUANGZHOU DONGHAO AUDIO CO.,LTD | May 2026 | 580 | 5 |
| GUANGZHOU DONGLU INNOVATION TECHNOL | May 2026 | 345 | 58 |
| GUANGZHOU DONGZHOU INTERNATIONAL LO | Jun 2024 | 148 | 0 |
| GUANGZHOU DONGZHU CHONGQIAN TRADING COMPANY LTD | Apr 2024 | 89 | 0 |
| GUANGZHOU DONSDEY | May 2026 | 109 | 7 |
| GUANGZHOU DSL WULIU INTERNATIONAL L | Jan 2025 | 1,155 | 0 |
| GUANGZHOU DUNHONG IMP & EXP TRADING CO., LTD | Feb 2026 | 396 | 1 |
| GUANGZHOU DUNXING IMPORT & EXPORT C | May 2026 | 132 | 14 |
| GUANGZHOU DUOYING TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 359 | 5 |
| GUANGZHOU EAGLE AUDIO CO., LIMITED | May 2026 | 283 | 2 |
| GUANGZHOU EAGLE ELECTRONIC TECHNOLO | May 2026 | 158 | 4 |
| GUANGZHOU EAGLE-COIN FOOD GROUP CO.,LTD. | May 2026 | 126 | 6 |
| GUANGZHOU EASY GLOBAL CO.,LIMITED | May 2026 | 2,868 | 67 |
| GUANGZHOU EASY-GOING SHOES CO.,LTD | Mar 2026 | 141 | 3 |
| GUANGZHOU EKA MTS COMPANY LIMITED | May 2026 | 88 | 3 |
| GUANGZHOU ENJOY CHENG TRADING CO | May 2026 | 113 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-05 | OOLU2319744541 | SYGOSSZ26020198A | 082E | House Bill | SYGO | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-03-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 350 CTN | 4,130 K | House to House | GUANGZHOU DTYT INDUSTRY | ONE SOURCE TO MARKET LLC | ONE SOURCE TO MARKET LLC | KNIFE SET HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS . . . |
| 2026-03-05 | OOLU2319744542 | SYGOSSZX26020146 | 082E | House Bill | SYGO | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-03-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,605 CTN | 17,216 K | House to House | GUANGZHOU DTYT INDUSTRY | ONE SOURCE TO MARKET LLC | ONE SOURCE TO MARKET LLC | KNIFE SET HS CODE: KITCHEN KNIFE HS CODE: SHARPENING ROD HS CODE: FORK |
| 2026-02-04 | EGLV010501362787 | CHKMSLAX26004772 | 120E | House Bill | CHKM | 9417268 | OOCL LONDON | 2026-02-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 61 PKG | 1,620 K | House to House | GUANGZHOU DTYT INDUSTRY | ONE SOURCE TO MARKET LLC | KITCHEN KNIFE SET HS CODE: CARTONS= PALLETS DISPLAY BOX LID HS CODE: CARTON | |
| 2026-01-09 | OOLU2315722947 | SYGOSSZX25120535 | 163E | House Bill | SYGO | 9337925 | XIN MEI ZHOU | 2026-01-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 775 CTN | 8,080 K | House to House | GUANGZHOU DTYT INDUSTRY | ONE SOURCE TO MARKET LLC | ONE SOURCE TO MARKET LLC | KITCHEN KNIFE HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| Run Date | 2026-04-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-14 |
| Trade Update Date | 2026-03-28 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32094580 |
|---|---|
| House BOL # | SYGOSSZX26040064 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SYGO |
| Voyage # | 17E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GANGES |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18573 K |
| Weight in KG | 18,573 KG |
| Quantity | 1605 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU7879355 |
| Commodity Description |
KITCHEN KNIFE SET HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS KITCHEN KNIFE HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS |
| Shipper Name | GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 4406,BUILDING B,NO.660 HUAN |
| Address Line 2 | AVENUE MIDDLE,TIANHE DISTRICT,GUAN |
| Address Line 3 | GUANGDONG,CHINA |
| Address Line 4 | CN |
| Consignee Name | ONE SOURCE TO MARKET LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA HEXCLAD 555 MATEO STREET |
| Address Line 2 | BUILDING 2 FLOOR 3 LOS ANGELES CA |
| Address Line 3 | 90013 |
| Address Line 4 | LOS ANGELES CA 90013 US |
| Notify Party Name | ONE SOURCE TO MARKET LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA HEXCLAD 555 MATEO STREET |
| Address Line 2 | BUILDING 2 FLOOR 3 LOS ANGELES CA |
| Address Line 3 | 90013 |
| Address Line 4 | LOS ANGELES CA 90013 US |
| Container Number | ZCSU7879355 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250921683 |
| Seal Number 1 | A4250921683 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | KITCHEN KNIFE SET HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS KITCHEN KNIFE HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS |
| Additional Cargo 1 | NO WOOD PACKING MATERIALS FORK HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | CARTON#: QUANTITY: G.W. : N.W. : MEAS: MADE IN CHINA NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 39 | 2026-04-22 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 19 | 2025-11-14 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2025-12-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 58 | 2026-04-22 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 10 | 2026-05-20 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2023-08-22 |
| Guangzhou China (Mainland) | 3 | 2023-07-21 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2025-04-30 |
| Singapore Singapore | 1 | 2023-12-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2022-07-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou DTYT Industry Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO.,LTD | ROOM 3A13-3A15,ZHONGSHAN AVENUE MIDDLE ROAD 1015,TIANHE DISTRICT,GUANGZHOU,GUANGDONG,CHINA CN | 2025-06-14 | 29 |
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO.,LTD | ROOM 4406,BUILDING B,NO.660 HUAN AVENUE MIDDLE,TIANHE DISTRICT,GUAN GUANGDONG,CHINA CN | 2025-10-01 | 4 |
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO.,LTD | 2025-08-21 | 1 | |
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY | 2026-04-22 | 12 | |
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO LTD | 2025-02-21 | 3 | |
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO.,LTD | 2023-01-28 | 3 | |
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO.,LTD | 2022-05-27 | 3 | |
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO LTD | 2023-12-14 | 2 | |
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO.,LTD | 2024-06-22 | 1 | |
| GUANGZHOU DTYT INDUSTRY CO.,LTD | 2023-07-21 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||