There are a total of 95 bills of lading on file for Guangzhou Global Industrial between October 17th, 2014 and April 20th, 2026.
Of those 95 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 95 |
|---|---|
| Shipper Records | 95 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 17th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 60 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou Global Industrial, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou Global Industrial in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| J SING, LLC | Nov 2024 | 71 | 20 |
| BOSIMAO SERVICE INC | Apr 2026 | 53 | 18 |
| ASYNC TECHNOLOGY | Apr 2026 | 65 | 6 |
| ALCO SHOWER SOLUTION INC | Mar 2026 | 456 | 6 |
| KING SHENG LTD. | May 2026 | 663 | 5 |
| SANATOVIA INC | May 2026 | 68 | 4 |
| CUTPOTES INC | Mar 2026 | 17 | 4 |
| TIFFT TRADE INC | Mar 2026 | 13 | 3 |
| XINYANG TRADING INC | May 2026 | 32 | 2 |
| PITTSFIELD TRADE LLC | Apr 2026 | 20 | 2 |
| GOLDEN BRIDGE INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 53,551 | 2 |
| ATLAS GLOBAL IMPORT LLC | Mar 2026 | 29 | 2 |
| ZYX COMMERCE INC | Feb 2026 | 19 | 1 |
| VOUVANT LLC | Mar 2026 | 25 | 1 |
| TMALL, INC. | May 2026 | 51,722 | 1 |
| RAWDON IMPORT & EXPORT LLC | Apr 2026 | 29 | 1 |
| NEXUS WORLD INC | Apr 2026 | 117 | 1 |
| MEIMEI TECHNOLOGY INC | Mar 2026 | 11 | 1 |
| MAGIC GLOBAL LOGISITICS INC | Apr 2026 | 36 | 1 |
| HARBORPOINT IMPORT LLC | Mar 2026 | 24 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Global Industrial.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | OOLU2320833014 | FEVMSZXF26022963 | 008E | House Bill | FEVM | 9949728 | OOCL SUNFLOWER | 2026-03-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 357 CTN | 14,338 KG | House to House | GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL | VOUVANT LLC | VOUVANT LLC | DESKTOP FILE ORGANIZER SHOWER DOOR LIGHTED MI RROR HS CODE:../../. . |
| 2026-03-17 | OOLU2320621114 | KIUFKBHZ26020026 | 008E | House Bill | KIUF | 9949728 | OOCL SUNFLOWER | 2026-03-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 151 CTN | 9,486 KG | House to House | GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL | CUTPOTES INC | CUTPOTES INC | DESKTOP FILE ORGANIZER,LIGHTED MIRROR ,MEDICI NE CABINET DOOR |
| 2026-03-17 | OOLU2320621113 | KIUFKBHZ26020025 | 008E | House Bill | KIUF | 9949728 | OOCL SUNFLOWER | 2026-03-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,049 CTN | 7,460 KG | House to House | GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL | CUTPOTES INC | CUTPOTES INC | DESKTOP FILE ORGANIZER,LIGHTED MIRROR,WALL LA MP |
| 2026-03-10 | EGLV149600196909 | KIUFKBHZ26020044 | 1441E | House Bill | KIUF | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-03-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 419 CTN | 16,303 KG | GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL | CUTPOTES INC | CUTPOTES INC | SHOWER DOOR | |
| Run Date | 2026-04-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-03 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | COSU6446241134 |
|---|---|
| House BOL # | TPWHQY26030034 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TPWH |
| Voyage # | 005E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING CARNATIO |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19804 KG |
| Weight in KG | 19,804 KG |
| Quantity | 488 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU9774950 |
| Commodity Description |
SHOWER DOOR |
| Shipper Name | GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 901, 416 HUANSHI DONG ROAD, GU |
| Address Line 2 | ANGZHOU, CHINA |
| Consignee Name | XINYANG TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 145 E DUARTE RD STE AA569 ARCADIA,C |
| Address Line 2 | A 91006 |
| Notify Party Name | HUIXIN INTERNATIONAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3257 DEL MAR AVE STE B, ROSEMEAD, C |
| Address Line 2 | A 91770 ROY |
| Container Number | OOCU9774950 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA4530230 |
| Seal Number 1 | SYA4530230 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | SHOWER DOOR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000019804 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 57 | 2026-04-21 |
| Long Beach, California | 24 | 2026-04-04 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2026-02-20 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2024-11-07 |
| Houston, Texas | 2 | 2024-11-21 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2026-01-21 |
| Oakland, California | 1 | 2024-02-10 |
| New York, New York | 1 | 2014-12-17 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2014-10-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 86 | 2026-04-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2015-10-27 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-01-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2014-10-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Global Industrial that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL | ROOM 901, 416 HUANSHI DONG ROAD,GUA NGZHOU, CHINA 510061 | 2026-03-17 | 48 |
| GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL | ROOM 901, 416 HUANSHI DONG ROAD, GU ANGZHOU, CHINA | 2026-04-04 | 5 |
| GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL | 2026-03-17 | 1 | |
| GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL | 2026-04-21 | 1 | |
| GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL CO.LTD | 2024-11-07 | 10 | |
| GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-07-08 | 9 | |
| GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-10-07 | 5 | |
| GUANGZHOU GLOBAL INDUSTRIAL CO..LTD | 2024-07-30 | 5 | |
| GUANGZHOU BYGLOBAL INDUSTRIAL CO.,LTD | 2014-10-25 | 1 | |
| GUANGZHOU BYGLOBAL INDUSTRIAL CO.,LTD | 2015-09-18 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||