There are a total of 136 bills of lading on file for Guangzhou Gemei Co.,Ltd between November 17th, 2016 and May 14th, 2026.
Of those 136 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 136 |
|---|---|
| Shipper Records | 136 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 17th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 24 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Guangzhou Gemei Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Guangzhou Gemei Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CASTELLI USA | May 2026 | 383 | 58 |
| USA EXPEDITORS INT'L | May 2026 | 46,309 | 14 |
| CSW TRADE INC | Apr 2025 | 1,162 | 9 |
| XREEM INTERNATIONAL INC | Jan 2026 | 294 | 1 |
| Apr 2026 | 2 | 1 | |
| MGA COMMODITIES INC | May 2026 | 1,689 | 1 |
| LION GROUP INC. | May 2026 | 377 | 1 |
| HIGH PERFORMANCE ENTERPRISE | Oct 2023 | 40 | 1 |
| May 2025 | 3 | 1 | |
| AMBASSADOR EAST COURT INC | Apr 2026 | 292 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Gemei Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 | CMDUSHZ7987313 | PPILSZXA81347 | 1TUHK | House Bill | PPIL | 9632038 | APL ESPLANADE | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 28 PKG | 18,060 K | Pier to Pier | GUANGZHOU GEMEI | USA BATH & FLOOR | SHOWER PAN | |
| 2026-04-04 | ZIMUSHH32048838 | OERT210508P00020 | 1E | House FROB | OERT | 9979010 | MSC BOSTON | 2026-04-03 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 29 PKG | 20,240 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU GEMEI | MGA COMMODITIES INC | MGA COMMODITIES INC | SHOWER BASE P (SCALIA--PC) PACKAGES =PALLETS "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL" |
| 2026-04-02 | YMJAE226234628 | HYSLFSZX02261153 | 079E | House Bill | HYSL | 9475636 | ONE MODERN | 2026-04-01 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 114 PKG | 16,200 K | House to House | GUANGZHOU GEMEI | VERTEX GLOBAL HOLDINGS LLC | VERTEX GLOBAL HOLDINGS LLC | TOILET BRUSH HS CODE: , FAUCET HS CODE: |
| 2026-03-11 | CMDUSHZ7919039 | MIGCGZ26010328 | 0TXMH | House Bill | MIGC | 9705055 | CMA CGM LITANI | 2026-03-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 1,542 K | Pier to Pier | GUANGZHOU GEMEI | LIONS GROUP | LIONS GROUP | BATHROOM CABINET |
| Run Date | 2026-04-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | WHLC025G584715 |
|---|---|
| House BOL # | GLVVGL2603088109 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GLVV |
| Voyage # | E017 |
| IMO # | 9935088 |
| Vessel Name | WAN HAI A01 |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHEKOU,CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHEKOU CHINA (MAINLAND) (57018) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11890 KG |
| Weight in KG | 11,890 KG |
| Quantity | 335 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU6461855 |
| Commodity Description |
BASIN BATHTUB COUNTERTOP |
| Shipper Name | GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | B11-F1-01,B12 F1-01, NO. 1 HUADA RO |
| Address Line 2 | AD, TANBUTOWN, HUADU DISTRICT, GUA |
| Address Line 3 | NGZHOU,510000,GUANGZHOU,CN |
| Consignee Name | CASTELLO USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 890 E HOBSONWAYBLYTHE, CA 92225,LOS |
| Address Line 2 | ANGELES,CA 92225,US |
| Notify Party Name | CASTELLO USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3628 NOAKES STLOS ANGELES, CA. 9002 |
| Address Line 2 | 3,LOS ANGELES,US |
| Container Number | WHSU6461855 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHAB953872 |
| Seal Number 1 | WHAB953872 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BASIN BATHTUB COUNTERTOP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 84 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 44 | 2025-10-16 |
| Seattle, Washington | 2 | 2026-04-04 |
| Houston, Texas | 2 | 2026-04-02 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2026-02-20 |
| Mobile, Alabama | 1 | 2024-03-26 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2023-10-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 120 | 2026-04-21 |
| Shekou China (Mainland) | 9 | 2026-05-15 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2024-02-16 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-03-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2021-01-13 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2020-07-02 |
| Singapore Singapore | 1 | 2020-07-02 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 1 | 2017-11-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Gemei Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD | ROOM 101,BUILDING 1,NO.328,XINTIAN STREET,HUADONG TOWN,HUADUDISTRICT,G GUANGZHOU CN | 2025-08-30 | 3 |
| GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD | ROOM 101,BUILDING 1,NO.328,XINTIAN STREET,HUADONG TOWN,HUADU DISTRICT, GUANGZHOU,GUANGDONG | 2025-08-25 | 3 |
| GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD | 2025-08-19 | 2 | |
| GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD | 2025-09-29 | 2 | |
| GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD | 2025-10-01 | 1 | |
| GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD | 2022-06-09 | 35 | |
| GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD | 2020-07-04 | 10 | |
| GUANGZHOU GEMEI | 2026-04-21 | 8 | |
| GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD | 2024-04-22 | 7 | |
| GUANGZHOU GEMEI CO.,LTD | 2023-06-02 | 6 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||