There are a total of 619 bills of lading on file for Guangzhou Panyu Target Casting And between August 13th, 2013 and May 19th, 2026.
Of those 619 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 619 |
|---|---|
| Shipper Records | 745 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 13th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 65 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou Panyu Target Casting And, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou Panyu Target Casting And in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LEVITON MANUFACTURING CO.,INC. | May 2026 | 16,955 | 78 |
| SELUX CORPORATION | May 2026 | 750 | 60 |
| SCHOOLHOUSE ELECTRIC CO | Jan 2026 | 699 | 31 |
| BESA LIGHTING | May 2026 | 181 | 25 |
| THE URBAN ELECTRIC COMPANY | May 2026 | 211 | 23 |
| AFX LIGHTING | Feb 2026 | 1,708 | 20 |
| PABLO INC. | May 2026 | 487 | 17 |
| H. E. WILLIAMS, INC. | May 2026 | 296 | 17 |
| SOLAIS LIGHTING, LLC | Mar 2026 | 462 | 15 |
| THE LUMINAIRES GROUP | Apr 2026 | 141 | 14 |
| SIGNIFY NA CORP | May 2026 | 1,842 | 12 |
| PABLO DESIGNS | Jun 2025 | 75 | 8 |
| NEMO LIGHTING INC | Apr 2026 | 214 | 8 |
| HINKLEY LIGHTING INC | Apr 2026 | 3,556 | 8 |
| PICK PACK PLUS INC | Sep 2025 | 322 | 5 |
| LUTRON ELECTRONICS CO.,LTD | Apr 2026 | 2,094 | 5 |
| LIGHT CORPORATION | Apr 2026 | 576 | 5 |
| FIRE RESEARCH CORP | May 2026 | 580 | 5 |
| AMERILLUM LLC | May 2026 | 125 | 5 |
| SIGNIFY CAMARGO | May 2026 | 389 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Panyu Target Casting And.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | CMDUHKA2621980 | MFGTSZOAK5364733 | 1TUHK | House Bill | MFGT | 9632038 | APL ESPLANADE | 2026-04-27 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 421 CTN | 2,163 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | PABLO, INC. | LIGHTING FIXTUREHS CODE:/ THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKIN G MATERIALS.SCAC: MFGTHBL: SZOAK | |
| 2026-04-18 | OOLU8811341030 | CHSL547375658HKG | 052E | House Bill | CHSL | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2026-04-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 125 PKG | 454 KG | House to House | GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND CORPORATION | LUTRON ELECTRONICS | LIGHTING FIXTURE HS CODE | |
| 2026-04-15 | HDMUHKGM03433200 | LFFWLAX260300072 | 0100E | House Bill | LFFW | 9337470 | YM UTILITY | 2026-04-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 10 CTN | 66 K | Pier to Pier | GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING | LEVITON MANUFACTURING | LEVITON MANUFACTURING | LIGHTING FIXTURE PARTS |
| 2026-04-08 | HLCUCA4260143540 | EXDO61X8159620 | 607E | House Bill | EXDO | 9501368 | SHANGHAI EXPRESS | 2026-04-07 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 77 CTN | 816 KG | House to House | GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | THE URBAN ELECTRIC COMPANY | LIGHTING FIXTURE PARTS HTS: LIGHTING FIXTURE PARTS HTS: LIGHTING FIXTURE PARTS HTS: | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | CMDUHKA2621222 |
|---|---|
| House BOL # | MFGTSZNYC5357093 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MFGT |
| Voyage # | 0UPNH |
| IMO # | 9949807 |
| Vessel Name | OOCL LAVENDER |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9161 KG |
| Weight in KG | 9,161 KG |
| Quantity | 877 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU8946966 |
| Commodity Description |
LIGHTING FIXTURE PARTSHS CODE:9405990000/9405 920000877CTNS=21PLTTHIS SHIPMENT CONTAINS WOO D PACKING MATERIALS AND HAS BEEN FUMIGATED.SC AC: MFGTHBL:SZNYC5357093 |
| Shipper Name | GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 1 INDUSTRIAL ZONE ZHONGCUN TOWN |
| Address Line 3 | PANYU DISTRICT |
| City | GUANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Contact Name | MS. LI |
| Shipper Name | GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 1 INDUSTRIAL ZONE ZHONGCUN TOWN |
| Address Line 3 | PANYU DISTRICT |
| City | GUANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Contact Name | MS. LI |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +862066853900 |
| Consignee Name | SELUX CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 5 LUMEN LANE |
| Address Line 3 | P.O. BOX 1060 |
| City | HIGHLAND |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12528 |
| Country Code | US |
| Contact Name | COURTNEY BOEHM |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18458341477 |
| Consignee Name | SELUX CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 5 LUMEN LANE |
| Address Line 3 | P.O. BOX 1060 |
| City | HIGHLAND |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12528 |
| Country Code | US |
| Contact Name | COURTNEY BOEHM |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | COURTNEY.BOEHM@SELUX.COM |
| Container Number | TRHU8946966 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R9491906 |
| Seal Number 1 | R9491906 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LIGHTING FIXTURE PARTSHS CODE:9405990000/9405 920000877CTNS=21PLTTHIS SHIPMENT CONTAINS WOO D PACKING MATERIALS AND HAS BEEN FUMIGATED.SC AC: MFGTHBL:SZNYC5357093 |
| Marks and Numbers 1 | SELUX?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940599 | 00000000 | 0000009161 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 171 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 149 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 134 | 2026-04-15 |
| Tacoma, Washington | 69 | 2026-01-31 |
| Oakland, California | 28 | 2026-04-28 |
| Seattle, Washington | 25 | 2025-12-30 |
| Charleston, South Carolina | 13 | 2026-02-02 |
| Portland, Oregon | 10 | 2025-12-02 |
| Miami, Florida | 7 | 2026-01-05 |
| Houston, Texas | 7 | 2023-12-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 422 | 2026-05-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 72 | 2025-05-19 |
| Nansha China (Mainland) | 60 | 2024-07-19 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 33 | 2026-04-08 |
| Pusan South Korea | 10 | 2025-12-02 |
| Shekou China (Mainland) | 9 | 2023-06-30 |
| Nan Ching China (Mainland) | 8 | 2022-07-21 |
| Singapore Singapore | 3 | 2023-12-08 |
| Vancouver, BC Canada | 1 | 2022-11-19 |
| Yantai China (Mainland) | 1 | 2019-08-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Panyu Target Casting And that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | NO 1 INDUSTRIAL ZONE ZHONGCUN TOWN PANYU DISTRICT GUANGZHOU CN | 2026-05-18 | 71 |
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | NO.1 INDUSTRIAL ZONE ZHONGCUN TOWN PANYU DISTRICT GUANGZHOU CITY, GUANGDONG 511495 CN | 2026-04-08 | 34 |
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | 2026-03-27 | 22 | |
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | 2026-01-31 | 9 | |
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | 2026-02-11 | 6 | |
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | 2025-06-14 | 3 | |
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | 2025-12-22 | 2 | |
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING AND | 2025-11-29 | 2 | |
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING & LIGHTING CO.,LTD. | 2025-10-02 | 83 | |
| GUANGZHOU PANYU TARGET CASTING & LI | 2025-07-29 | 67 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Guangzhou Panyu Target Casting And.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 60 | |
| 2025-07-29 | 70 | |
| 2025-07-29 | 67 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||