There are a total of 90 bills of lading on file for Guangzhou Ruihai Import And Export between August 6th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 90 bills of lading, 86 were within the past 30 days and 86 were within the past 90 days.
| Total Records | 90 |
|---|---|
| Shipper Records | 90 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 6th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 86 |
| Records in Last 90 Days | 86 |
| Records in the Past Year | 87 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Guangzhou Ruihai Import And Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Guangzhou Ruihai Import And Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WAVE SUPPLY CORP | May 2026 | 209 | 28 |
| FRAYLIN | May 2026 | 27 | 26 |
| JUNO VALE | May 2026 | 20 | 6 |
| May 2026 | 10 | 5 | |
| HAWTHORN AGRICULTURAL SERIVIC | May 2026 | 12 | 4 |
| JEAN GIONO INC | May 2026 | 116 | 3 |
| IRONVALE RENEWABLES | May 2026 | 72 | 3 |
| EMME INC | May 2026 | 830 | 3 |
| AURORASPIRE | May 2026 | 30 | 3 |
| MARVAO TRADING LLC | May 2026 | 11 | 2 |
| May 2026 | 2 | 1 | |
| ROZZANO INC | May 2026 | 62 | 1 |
| May 2026 | 5 | 1 | |
| May 2026 | 3 | 1 | |
| CINCINTO INC | May 2026 | 14 | 1 |
| May 2026 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Ruihai Import And Export.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | OOLU8811363980 | MLILMSH26050105 | 085E | House Bill | MLIL | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,751 CTN | 7,953 KG | House to House | GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | JUNO VALE | LADIES HANDBAG | |
| 2026-05-25 | OOLU2326451717 | NGFKNFL2605080 | OP50W | House Bill | NGFK | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 698 CTN | 4,188 KG | House to House | GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | FRAYLIN | FRAYLIN | AIR FRYER | |
| 2026-05-25 | OOLU2326451716 | NGFKNFL2605078 | OP50W | House Bill | NGFK | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,414 CTN | 6,695 KG | House to House | GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | FRAYLIN | FRAYLIN | TOWER FAN | |
| 2026-05-25 | HDMUNBOZRX825500 | NUOHLYCW26253735 | 0019E | House Bill | NUOH | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,148 CTN | 11,288 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | MERCANT RIDGE | MERCANT RIDGE | PLASTIC CUP PLASTIC LID | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-05-02 |
| Master BOL # | CMDUCHN3266108 |
|---|---|
| House BOL # | NNHIHREF26040735 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NNHI |
| Voyage # | 082E |
| IMO # | 9645920 |
| Vessel Name | CSCL SOUTH CHINA SEA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15321 K |
| Weight in KG | 15,321 KG |
| Quantity | 672 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU4066131 |
| Commodity Description |
PORTABLE AIR CONDITIONER |
| Shipper Name | GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 56, ZHENNAN ROAD, JIANGNAN, ZEN |
| Address Line 2 | GCHENG DISTRICT |
| Address Line 3 | GUANGZHOU. |
| City | GUANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | FRAYLIN |
|---|---|
| Address Line 1 | 9508 STOCKDALE HWY STE 130A BAKERSF |
| Address Line 2 | IELD,CA 93311. |
| City | BAKERSFIELD |
| State Province | CA |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | FRAYLIN |
|---|---|
| Address Line 1 | 9508 STOCKDALE HWY STE 130A BAKERSF |
| Address Line 2 | IELD,CA 93311. |
| City | BAKERSFIELD |
| State Province | CA |
| Country Code | US |
| Container Number | TLLU4066131 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M6880914 |
| Seal Number 1 | M6880914 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PORTABLE AIR CONDITIONER |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 38 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 29 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 22 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-05-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 34 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 26 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 25 | 2026-05-22 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2026-05-19 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2024-10-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Ruihai Import And Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | NO. 56, ZHENNAN ROAD, JIANGNAN, ZEN GCHENG DISTRICT, GUANGZHOU.,GUANGZH OU,CN | 2026-05-23 | 54 |
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | NO. 56, ZHENNAN ROAD, JIANGNAN, ZEN GCHENG DISTRICT, GUANGZHOU. | 2026-05-22 | 8 |
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-22 | 6 | |
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-15 | 4 | |
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-16 | 3 | |
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-22 | 2 | |
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-19 | 2 | |
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-13 | 2 | |
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-06 | 1 | |
| GUANGZHOU RUIHAI IMPORT AND EXPORT | 2026-05-19 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||