There are a total of 96 bills of lading on file for Guangzhou Roll VIew Trading between October 17th, 2025 and May 4th, 2026.
Of those 96 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 53 were within the past 90 days.
| Total Records | 96 |
|---|---|
| Shipper Records | 96 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 17th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 4th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 53 |
| Records in the Past Year | 96 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Guangzhou Roll VIew Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Guangzhou Roll VIew Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CROSSBORDER INTERNATIONAL INC | May 2026 | 99 | 96 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Roll VIew Trading.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | ZIMUSHH32092921 | EVHL26031036 | 16E | House Bill | EVHL | 9973688 | MACKENZIE | 2026-04-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 818 CTN | 13,100 KG | Container Yard | GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | CROSSBORDER INTERNATIONAL INC | CROSSBORDER INTERNATIONAL INC | PHONE CASE |
| 2026-04-23 | WHLC025G574360 | MFNOMF26030972 | E017 | House Bill | MFNO | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 840 CTN | 12,800 KG | GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | CROSSBORDER INTERNATIONAL INC | CROSSBORDER INTERNATIONAL INC | PHONE CASE | |
| 2026-04-23 | OOLU2038526993 | NPSCTSZX26031291 | 003E | House Bill | NPSC | 9949754 | OOCL TULIP | 2026-04-22 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 840 CTN | 10,700 KG | House to House | GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING CO | CROSSBORDER INTERNATIONAL INC | PHONE CASE | |
| 2026-04-23 | OOLU2038526994 | SZQNSSZ26037456 | 003E | House Bill | SZQN | 9949754 | OOCL TULIP | 2026-04-22 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 950 CTN | 12,800 KG | House to House | GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | CROSSBORDER INTERNATIONAL INC | CROSSBORDER INTERNATIONAL INC | CERAMIC TABLEWARE |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-03-13 |
| Master BOL # | OOLU2167286830 |
|---|---|
| House BOL # | NIOGSE26031216 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NIOG |
| Voyage # | 087E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO PRIDE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12188 KG |
| Weight in KG | 12,188 KG |
| Quantity | 1061 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU9496905 |
| Commodity Description |
PLASTIC BASKET |
| Shipper Name | GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING CO., LT |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:NO.2 YUNCHENG SOUTH SECOND ROAD |
| Address Line 2 | , BAIYUN DISTRICT, GUANGZHOU CHINA. |
| Address Line 3 | ,GUANGZHOU,CN |
| Consignee Name | CROSSBORDER INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:220 E 42ND ST, NEW YORK, NY 100 |
| Address Line 2 | 17,NEW YORK,NY, ,US |
| Notify Party Name | CROSSBORDER INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:220 E 42ND ST, NEW YORK, NY 100 |
| Address Line 2 | 17,NEW YORK,NY,US |
| Container Number | OOCU9496905 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJVQ2072 |
| Seal Number 1 | OOLJVQ2072 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4509 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BASKET |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 45 | 2026-04-23 |
| Los Angeles, California | 23 | 2026-04-23 |
| Newark, New Jersey | 17 | 2026-05-05 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-05-05 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-03-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 60 | 2026-05-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 25 | 2026-05-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2026-03-26 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2026-04-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Roll VIew Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | ADD:NO.2 YUNCHENG SOUTH SECOND ROAD , BAIYUN DISTRICT, GUANGZHOU CHINA. | 2026-04-23 | 29 |
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | ADD:NO.2 YUNCHENG SOUTH SECOND ROAD , BAIYUNDISTRICT, GUANGZHOU CHINA., GUANGZHOU,CN | 2026-05-05 | 19 |
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | 2026-04-23 | 5 | |
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | 2026-04-23 | 4 | |
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | 2026-02-23 | 2 | |
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | 2026-03-30 | 1 | |
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | 2026-04-04 | 1 | |
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING | 2025-11-13 | 1 | |
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING CO | 2026-04-23 | 12 | |
| GUANGZHOU ROLL VIEW TRADING CO | 2026-05-05 | 11 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||