There are a total of 111 bills of lading on file for Guangzhou XIN Fu Garment Trading Co between February 7th, 2023 and May 10th, 2026.
Of those 111 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 111 |
|---|---|
| Shipper Records | 111 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 7th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 69 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Guangzhou XIN Fu Garment Trading Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Guangzhou XIN Fu Garment Trading Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SAAB T. INC | May 2026 | 272 | 19 |
| ROFFE ACCESSORIES | May 2026 | 1,207 | 19 |
| AMERICAN EXCHANGE LLC | May 2026 | 3,782 | 15 |
| NEO NYC INC | May 2026 | 147 | 11 |
| MC DENIMS LLC | Apr 2026 | 189 | 10 |
| LA SHOE FACTORY INC | Apr 2026 | 39 | 8 |
| CHUXX | Mar 2026 | 73 | 8 |
| HAWKS BAY COLLECTION | May 2026 | 115 | 6 |
| Mar 2023 | 5 | 4 | |
| ZANJAN INC | May 2026 | 113 | 3 |
| LUCHIANO VISCONTI | Jan 2026 | 75 | 3 |
| ROCCO RAVALLI INC | Jun 2023 | 86 | 1 |
| PORTA BELLA INC | Mar 2026 | 259 | 1 |
| MM FASHION INC. | Nov 2025 | 418 | 1 |
| DON JONATHAN INC | Mar 2026 | 112 | 1 |
| BALAVINNE TRADING INC | Mar 2026 | 135 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou XIN Fu Garment Trading Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU XIAHAN TRADING CO.,LTD | Dec 2025 | 254 | 0 |
| GUANGZHOU XIANFU TRADING CO | May 2026 | 134 | 19 |
| GUANGZHOU XIANGSHENGJU TRADING CO. | Jul 2024 | 214 | 0 |
| GUANGZHOU XIANGYANG TRADING CO. | May 2026 | 786 | 174 |
| GUANGZHOU XIANGYUEYUE E-COMMERCE CO | May 2026 | 72 | 13 |
| GUANGZHOU XIANWANG ELECTRONICS | May 2026 | 105 | 9 |
| GUANGZHOU XIAOMA ZHIYIN NETWORK PLA | May 2026 | 90 | 15 |
| GUANGZHOU XIBO CHEMICAL TECHNOLOGY | Apr 2026 | 212 | 5 |
| GUANGZHOU XIJING TRADING C | May 2026 | 127 | 40 |
| GUANGZHOU XIN FLYING DIGITAL TECHNO | May 2026 | 205 | 36 |
| GUANGZHOU XINGBU TRADING | May 2026 | 203 | 63 |
| GUANGZHOU XINGTAI HOME CO., LTD | Sep 2020 | 181 | 0 |
| GUANGZHOU XINGYAN HEAT TRANSFER EQUIPMENT CO.,LTD | Jul 2025 | 125 | 0 |
| GUANGZHOU XINHONGCHENG OUTDOOR GEAR | May 2026 | 157 | 7 |
| GUANGZHOU XINKE SILICONE PRODUCTS C | May 2026 | 183 | 10 |
| GUANGZHOU XINMENG TRADING CO.,LTD | May 2026 | 665 | 72 |
| GUANGZHOU XINNAN FARMING BYPRODUCT | Aug 2023 | 128 | 0 |
| GUANGZHOU XINQI TEXTILE AND GARMENT NO | Feb 2025 | 200 | 0 |
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING CO.,LTD | May 2026 | 68 | 7 |
| GUANGZHOU XINXIN ELECTRONICS FACTORY CO.LTD | Aug 2024 | 390 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | ONEYSZPG55595400 | PEVHSGL26040697 | 006E | House Bill | PEVH | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 219 CTN | 4,108 KG | Container Yard | GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | LA SHOE FACTORY INC | WOMEN'S PANTS | |
| 2026-04-17 | OOLU2324077770 | PEVHSGL26032605 | 007E | House Bill | PEVH | 9935296 | EVER MODE | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 100 CTN | 1,166 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | M C DENIMS LLC | MEN'S T-SHIRTS | |
| 2026-04-10 | CMDUNGP3340599 | PEVHNBUC26020124 | 075E | House Bill | PEVH | 9472141 | COSCO FAITH | 2026-04-09 | NEW YORK, NEW YORK | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 320 CTN | 4,455 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | AMERICAN EXCHANGE APPAREL | AMERICAN EXCHANGE APPAREL | MENS SHIRT MENS SWEATER MENS POLO |
| 2026-04-09 | EGLV149601359909 | PEVHSGL26031827 | 015E | House Bill | PEVH | 9935210 | EVER MACH | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 260 CTN | 4,049 KG | House to House | GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | SAAB T. INC | MEN'S SHIRTS | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MATS5412172000 |
|---|---|
| House BOL # | PEVHDRN26040871 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PEVH |
| Voyage # | 015E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MATSON MAGNOLIA |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3574 K |
| Weight in KG | 3,574 KG |
| Quantity | 275 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU4537755 |
| Commodity Description |
MEN POLOS MEN SHIRTS SHORT SLEEVES SHIRT WALK SHORTS WOVEN BAGS PLASTIC TURNPLATE |
| Shipper Name | GUANGZHOUXINFUGARMENTTRADINGCO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.396, SHICHA ROAD, DAPU COMMUNITY |
| Address Line 2 | , BAIYUN DISTRICT, GUANGZHOU |
| City | GUANGZHOU |
| Zip Code | 510990 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | NEO NYC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2727 NW 17TH AVE, MIAMI, FL 33142, |
| Address Line 2 | USA |
| City | MIAMI |
| State Province | FL |
| Zip Code | 33142 |
| Country Code | US |
| Container Number | MATU4537755 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1688963 |
| Seal Number 1 | 1688963 |
| Equipment Description Code | SL |
| Equipment Description | Container, Steel (Container must be made of steel) |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 9500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MEN POLOS MEN SHIRTS SHORT SLEEVES SHIRT WALK SHORTS WOVEN BAGS PLASTIC TURNPLATE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 41 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 39 | 2026-05-01 |
| Newark, New Jersey | 26 | 2026-03-21 |
| Miami, Florida | 3 | 2025-07-21 |
| New York, New York | 1 | 2026-04-10 |
| Houston, Texas | 1 | 2025-03-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 47 | 2026-04-10 |
| Yantian China (Mainland) | 38 | 2026-05-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2026-05-11 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2026-01-13 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2025-09-15 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-03-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou XIN Fu Garment Trading Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | NO.396,DAPU ROAD,BAIYUN DISTRICT,GU ANGZHOU 510990,GUANGZHOU,CN | 2025-10-28 | 17 |
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | NO.396,DAPU ROAD,BAIYUN DISTRICT,GU ANGZHOU,GUANGZHOU,CN | 2025-12-09 | 14 |
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | 2026-05-01 | 7 | |
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | 2026-02-19 | 5 | |
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | 2026-01-12 | 3 | |
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | 2025-11-06 | 3 | |
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | 2025-09-24 | 3 | |
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | 2026-04-10 | 2 | |
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | 2025-11-21 | 1 | |
| GUANGZHOU XIN FU GARMENT TRADING CO | 2026-03-04 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||