There are a total of 723 bills of lading on file for H.Mercer Imports Inc between May 18th, 2013 and May 1st, 2026.
Of those 723 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 40 were within the past 90 days.
| Total Records | 723 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 723 |
| Notify Party Records | 122 |
| First Shipment on File | May 18th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 1st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 40 |
| Records in the Past Year | 176 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H.MERCER IMPORTS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with H.Mercer Imports Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with H.Mercer Imports Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LA PASSION DES TERROIRS | May 2026 | 311 | 22 |
| SAS RAIMBAULT FILS | Apr 2026 | 60 | 19 |
| HUBERT MEYER | May 2026 | 40 | 19 |
| TGD CONSOLIDATIONS | May 2026 | 2,952 | 17 |
| TERROIRS ORIGINELS | May 2026 | 149 | 16 |
| PHILIPPE BOUZEREAU | Apr 2026 | 23 | 14 |
| EARL PIERRE RIFFAULT | Apr 2026 | 94 | 13 |
| CHATEAU SAINT PIERRE SARL | May 2026 | 100 | 13 |
| PIERRE RIFFAULT | Apr 2025 | 28 | 12 |
| CHATEAU VANNIERES | Apr 2026 | 76 | 11 |
| TEPMARE | May 2026 | 1,340 | 10 |
| Apr 2025 | 10 | 10 | |
| PROVENCE DISTRIBUTION LOGISTIQUE | Aug 2023 | 1,296 | 9 |
| MAISON RENE LAMY | Jun 2025 | 11 | 9 |
| ITSPE02 HILLEBRAND GORI CENTONE | May 2026 | 5,110 | 9 |
| DOMAINE DE LA MEULIERE | Mar 2026 | 69 | 9 |
| DOMAINE DE L ESPIGOUETTE BERNARD | Apr 2026 | 115 | 9 |
| CHARLY NICOLLE | May 2025 | 32 | 9 |
| T.G.D S.A | May 2026 | 537 | 8 |
| SCEA DOMAINE LEDUC FROUIN | Mar 2026 | 21 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H.Mercer Imports Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H & M INTERMODAL SERVICES, LLC | Mar 2024 | 1,309 | 0 |
| H MART LOGISTICS INC | May 2026 | 430 | 7 |
| H MHENNES MAURITZ LOGISTIK AB CO.KG | Dec 2024 | 256 | 0 |
| H O DISTRIBUTION INC. | Dec 2024 | 1,030 | 0 |
| H O TRERICE CO | May 2026 | 849 | 15 |
| H. MERCER WINE AND SPIRITS IMPORTS | Aug 2022 | 1,256 | 0 |
| H. NICHOLAS & CO JOINT STOCK COMPAN | May 2026 | 494 | 18 |
| H. NIZAM DIN & SONS (PVT) LTD | May 2026 | 192 | 7 |
| H.M. HILLMAN BRASS AND COPPER | May 2024 | 264 | 0 |
| H.M.ROYAL OF CALIFORNIA, INC. | Apr 2026 | 284 | 1 |
| H.M.ROYAL, INC. | Apr 2026 | 2,721 | 5 |
| H.M.S PRODUCTION INC | Feb 2026 | 4,032 | 0 |
| H.O. BOSTROM CO., INC. | May 2026 | 247 | 6 |
| H.O.P. SPECIAL EVENTS | Apr 2025 | 313 | 0 |
| H&M HENNES & MAURITZ VIETNAM LIMITE | May 2021 | 114 | 0 |
| H&M HENNES & MAURITZCOLOMBIA S.A.S | May 2026 | 268 | 23 |
| H&M INDUSTRIES LLC | May 2026 | 555 | 5 |
| H&M INTERMODAL | Feb 2025 | 241 | 0 |
| H&N GROUP, INC. | May 2026 | 14,299 | 205 |
| H&O INTERNATIONAL PTY LTD | Jan 2026 | 411 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDUKQ907777 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9978987 | MSC FIRENZE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINES PORTUGAL | 126 CAS | 1,965 K | House to House | DOMAINE DE LA MEULIERE | H MERCER IMPORTS INC | OVERTON | WINE | |
| 2026-05-29 | MEDUKQ907769 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9978987 | MSC FIRENZE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINES PORTUGAL | 180 CAS | 2,420 K | House to House | HUBERT MEYER | H MERCER IMPORTS INC | OVERTON | WINE | |
| 2026-05-29 | MEDUKQ907751 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9978987 | MSC FIRENZE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINES PORTUGAL | 152 CAS | 2,055 K | House to House | CHEVRON VILLETTE CHATEAU REILLANNE | H MERCER IMPORTS INC | OVERTON | WINE | |
| 2026-05-29 | MEDUKQ907736 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9978987 | MSC FIRENZE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINES PORTUGAL | 126 CAS | 2,184 K | House to House | SCEA CHATEAU VANNIERES | H MERCER IMPORTS INC | OVERTON | WINE | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | MEDUKQ907785 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 616A |
| IMO # | 9978987 |
| Vessel Name | MSC FIRENZE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LE HAVRE |
| Foreign Port of Lading | SINES PORTUGAL (47127) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1820 K |
| Weight in KG | 1,820 KG |
| Quantity | 112 CAS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SZLU9516860 |
| Commodity Description |
WINE |
| Shipper Name | LA PASSION DES TERROIRS |
|---|---|
| Address Line 1 | ROND POINT DES VENDANGEURS D1 |
| Address Line 2 | ARSAC 33 33460 FRANCE |
| Consignee Name | H MERCER IMPORTS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4036 HIGUERA ST |
| Address Line 2 | CULVER CITY CA 90232 UNITED STATES |
| Notify Party Name | OVERTON & CO AIR SERVICES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2016 LINDEN BLVD |
| Address Line 2 | ELMONT NY 11003 UNITED STATES |
| Notify Party Name | CREATIVE SUPPLY CHAIN SOLUTIONS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8 THE GREEN STE A |
| Address Line 2 | DOVER DE 19901 UNITED STATES |
| Container Number | SZLU9516860 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 30472 |
| Seal Number 1 | 30472 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WINE |
| Marks and Numbers 1 | H.MERCER IMPORTS UNITED STATES OF |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 465 | 2026-03-05 |
| Long Beach, California | 187 | 2026-05-04 |
| Newark, New Jersey | 50 | 2026-04-06 |
| Houston, Texas | 17 | 2025-05-19 |
| Oakland, California | 3 | 2022-07-02 |
| Panama City, Florida | 1 | 2019-04-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Le Havre France | 440 | 2026-04-06 |
| Fos France | 114 | 2023-06-20 |
| Sines Portugal | 62 | 2026-04-27 |
| La Spezia Italy | 34 | 2026-05-04 |
| Cartagena Colombia | 26 | 2025-10-14 |
| Rotterdam Netherlands | 15 | 2025-05-19 |
| Melbourne Australia | 11 | 2025-04-28 |
| Leghorn Italy | 5 | 2019-05-09 |
| Anvers Belgium | 4 | 2015-12-08 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2024-06-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for H.Mercer Imports Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H.MERCER IMPORTS INC | 4036 HIGUERA STREET 4036 HIGUERA STREET CULVER CITY CA 90232 US | 2025-09-16 | 34 |
| H.MERCER IMPORTS INC | 4036 HIGUERA STREET 90232 CULVER CITY UNITED STATES OF AMERICA | 2026-03-28 | 29 |
| H.MERCER IMPORTS INC | 2026-04-06 | 21 | |
| H.MERCER IMPORTS INC | 2026-02-06 | 16 | |
| H.MERCER IMPORTS INC | 2026-02-16 | 12 | |
| H.MERCER IMPORTS INC | 2025-09-16 | 2 | |
| H.MERCER IMPORTS INC | 2025-07-04 | 1 | |
| H.MERCER IMPORTS INC | 2025-09-16 | 1 | |
| H.MERCER IMPORTS INC | 2026-02-06 | 1 | |
| H. MERCER IMPORTS, INC | 2026-03-07 | 180 |
Below are the top 3 phone numbers on file for H.Mercer Imports Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-06 | 185 | |
| 2025-05-19 | 15 | |
| 2022-05-21 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for H.Mercer Imports Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-06 | 5 | |
| 2026-03-07 | 1 | |
| 2025-10-14 | 161 |