There are a total of 555 bills of lading on file for H&M Industries LLC between November 13th, 2012 and May 1st, 2026.
Of those 555 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 555 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 533 |
| Notify Party Records | 306 |
| First Shipment on File | Nov 13th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 1st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 18 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H&M INDUSTRIES LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with H&M Industries LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with H&M Industries LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU HONGCHENG TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 125 | 25 |
| JIANGSU VEIK TECHNOLOGY & MATERIALS | Apr 2026 | 176 | 14 |
| DONGGUAN KAIDI ADHESIVE TECHNOLOGY | May 2026 | 190 | 14 |
| HEBEI YINGKAIMO METAL NET CO.,LTD | May 2026 | 2,238 | 12 |
| TAKARAMOTO CORPORATION | May 2026 | 107 | 10 |
| SHANGHAI LIKE BRUSH CO LTD | Jan 2026 | 23 | 10 |
| YIWU JINGSOURCING ECOMMERCE CO. | Apr 2026 | 117 | 7 |
| SHENZHEN WOER HEAT-SHRINKABLE MATER | May 2026 | 773 | 7 |
| CHHAPERIA CABLE MATERIAL PVT LTD | Jan 2026 | 15 | 6 |
| GAYI INDUSTRIAL PRODUCT CO LTD | Dec 2021 | 13 | 5 |
| Feb 2025 | 4 | 4 | |
| JINGWHOLESALE TRADING CO.,LTD | May 2026 | 141 | 4 |
| HONGYU BIOTECH (SHENZHEN) CO., LTD. | Sep 2025 | 77 | 4 |
| FU JYI LIN ENTERPRISE CO., LTD | Feb 2024 | 39 | 4 |
| BEIJING HUAXIA YONGLE ADHESIVE TAPE | Apr 2026 | 50 | 4 |
| HUBEI KUNZHAN ELECTRONIC TECHNOLOGY | Jan 2025 | 19 | 3 |
| Jan 2022 | 7 | 3 | |
| EXCELL FACTORY INC | May 2026 | 328 | 3 |
| BEILUN FUTUO MECHANICAL TOOLS CO. | May 2026 | 1,076 | 3 |
| PAC KING GROUP LIMITED | May 2026 | 183 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H&M Industries LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H & M INTERMODAL SERVICES, LLC | Mar 2024 | 1,309 | 0 |
| H MART LOGISTICS INC | May 2026 | 430 | 7 |
| H MHENNES MAURITZ LOGISTIK AB CO.KG | Dec 2024 | 256 | 0 |
| H. & M. FRAAS KUNSTSTOFFTECHNIK GMBH & CO.KG | Feb 2024 | 184 | 0 |
| H. MERCER WINE AND SPIRITS IMPORTS | Aug 2022 | 1,256 | 0 |
| H.M. HILLMAN BRASS AND COPPER | May 2024 | 264 | 0 |
| H.M.ROYAL OF CALIFORNIA, INC. | Apr 2026 | 284 | 1 |
| H.M.ROYAL, INC. | Apr 2026 | 2,721 | 5 |
| H.M.S PRODUCTION INC | Feb 2026 | 4,032 | 0 |
| H.MERCER IMPORTS INC | May 2026 | 723 | 40 |
| H&M HENNES & MAURITZ (SHANGHAI) COM | May 2026 | 3,212 | 73 |
| H&M HENNES & MAURITZ L.P | May 2026 | 36,694 | 386 |
| H&M HENNES & MAURITZ SERVICIOS SA | May 2026 | 1,958 | 62 |
| H&M HENNES & MAURITZ USA GBC AB | Feb 2023 | 839 | 0 |
| H&M HENNES & MAURITZ VIETNAM LIMITE | May 2021 | 114 | 0 |
| H&M HENNES & MAURITZCOLOMBIA S.A.S | May 2026 | 268 | 23 |
| H&M HENNES AND MAURITZ GBC AB | May 2026 | 14,948 | 397 |
| H&M HENNES&MAURITZ LOGISTICS SP.Z O | May 2026 | 186 | 156 |
| H&M INTERMODAL | Feb 2025 | 241 | 0 |
| H&N GROUP, INC. | May 2026 | 14,299 | 205 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-23 | ONEYSHAG11061600 | HNLTSHA2620149 | 077E | House Bill | HNLT | 9664885 | YM MODESTY | 2026-03-22 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 50 CTN | 940 K | Container Yard | HANGZHOU HONGCHENG TECHNOLOGY | H&M INDUSTRIES,LLC | H&M INDUSTRIES,LLC | FOIL WITH BACKING |
| 2026-03-03 | MATS9411608000 | SXCOSHE26023325 | 052E | House Bill | SXCO | 9334143 | MATSON LANAI | 2026-03-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 8 PKG | 1,760 KG | Pier to Pier | YIWU JINGSOURCING ECOMMERCE | H&M INDUSTRIES LLC | NON-SURGICAL GOWNS | |
| 2026-01-05 | YMJAE300683643 | CHKMSHST25143302 | 076E | House Bill | CHKM | 9664885 | YM MODESTY | 2026-01-04 | HOUSTON, TEXAS | HONG KONG HONG KONG | 192 PKG | 2,158 K | Break Bulk | DONGGUAN KAIDI ADHESIVE TECHNOLOGY | H&M INDUSTRIES | MASKING TAPE | |
| 2025-12-27 | CMDUTJN0804862 | PRIM93251210 | 079E | House Bill | PRIM | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2025-12-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 560 K | Pier to Pier | HEBEI YINGKAIMO METAL NET | H & M INDUSTRIES LLC | H & M INDUSTRIES LLC | WIRE MESH . |
| Run Date | 2026-03-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-22 |
| Trade Update Date | 2026-03-09 |
| Master BOL # | MATS3987136000 |
|---|---|
| House BOL # | SXCOSHE26033002 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SXCO |
| Voyage # | 071E |
| IMO # | 9719068 |
| Vessel Name | KAIMANA HILA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | CNSHA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1910 KG |
| Weight in KG | 1,910 KG |
| Quantity | 9 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2079313 |
| Commodity Description |
NON-SURGICAL GOWNS |
| Shipper Name | YIWU JINGSOURCING ECOMMERCE CO., LI |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1701, 628 CHENGXIN AVE, YIWU, |
| Address Line 2 | ZHEJIANG, CHINA. 322000,YIWU,CN |
| Consignee Name | H&M INDUSTRIES LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 15561 CAPITAL PORT, SAN ANTONIO, TE |
| Address Line 2 | XAS 78249, USA,KS, 78249,US |
| Container Number | MATU2079313 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1673415 |
| Seal Number 1 | 1673415 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | NON-SURGICAL GOWNS |
| Marks and Numbers 1 | ARUIKON |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 179 | 2025-08-21 |
| Long Beach, California | 118 | 2026-05-02 |
| Houston, Texas | 97 | 2026-03-23 |
| Seattle, Washington | 53 | 2020-11-13 |
| New York, New York | 37 | 2015-12-01 |
| Newark, New Jersey | 31 | 2025-02-22 |
| Oakland, California | 28 | 2020-10-17 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2016-11-10 |
| Jacksonville, Florida | 2 | 2017-11-04 |
| Miami, Florida | 1 | 2023-09-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 109 | 2026-04-25 |
| Vancouver, BC Canada | 94 | 2020-11-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 73 | 2025-09-01 |
| Yantian China (Mainland) | 67 | 2025-08-21 |
| Pusan South Korea | 42 | 2025-01-06 |
| Kobe Japan | 42 | 2024-07-30 |
| Yangshan China (Mainland) | 33 | 2025-11-15 |
| Hong Kong Hong Kong | 17 | 2026-01-05 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 15 | 2026-05-02 |
| Xingang China (Mainland) | 10 | 2022-07-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for H&M Industries LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H&M INDUSTRIES LLC | 15561 CAPITAL PORT SAN ANTONIO TX 78249 US | 2025-10-10 | 52 |
| H&M INDUSTRIES LLC | 15561 CAPITAL PORT,SAN ANTONIO, TEX AS 78249, USA,SAN ANTONIO,TX 78249, US | 2025-11-15 | 37 |
| H&M INDUSTRIES LLC | 2026-03-24 | 2 | |
| H.M. INDUSTRIES PVT LTD | 2020-11-13 | 68 | |
| H & M INDUSTRIES LLC | 2026-05-02 | 28 | |
| H&M INDUSTRIES LLC | 2018-03-16 | 16 | |
| H&M INDUSTRIES,LLC | 2022-07-20 | 11 | |
| H&M INDUSTRIES, LLC | 2022-04-13 | 11 | |
| H&M INDUSTRIES | 2019-07-10 | 10 | |
| H & M INDUSTRIES | 2018-08-23 | 10 |
Below are the top 7 phone numbers on file for H&M Industries LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-01-06 | 12 | |
| 2022-08-31 | 45 | |
| 2020-10-17 | 5 | |
| 2017-08-31 | 3 | |
| 2015-05-20 | 1 | |
| 2014-09-26 | 1 | |
| 2013-01-08 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||