There are a total of 182 bills of lading on file for H.P Cotton Textile Mills Ltd between January 15th, 2013 and May 5th, 2026.
Of those 182 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 182 |
|---|---|
| Shipper Records | 200 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 15th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H.P COTTON TEXTILE MILLS LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with H.P Cotton Textile Mills Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with H.P Cotton Textile Mills Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CRAFTS GROUP LLC | May 2026 | 378 | 42 |
| SPINRITE LP | Apr 2026 | 3,007 | 17 |
| DARA INC | Mar 2026 | 355 | 5 |
| THREAD AND FABRIC ART SUPPLIERS INC | Mar 2026 | 130 | 4 |
| Apr 2026 | 6 | 3 | |
| THREAD & SUPPLY | May 2026 | 1,719 | 2 |
| PENTAGON FREIGHT SERVICES CANADA LTD | May 2026 | 10,068 | 2 |
| CASCADE YARNS | Sep 2024 | 211 | 2 |
| THE DMC CORPORATION | May 2026 | 354 | 1 |
| Mar 2026 | 10 | 1 | |
| COAST TO COAST IMPORTS, LLC | Sep 2024 | 8,019 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H.P Cotton Textile Mills Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H & O WHOLESALE CORP. | Aug 2025 | 1,065 | 0 |
| H O DISTRIBUTION INC. | Dec 2024 | 1,030 | 0 |
| H O TRERICE CO | May 2026 | 849 | 15 |
| H P PRODUCTS,INC | May 2025 | 594 | 0 |
| H POTTER MARKETPLACE INC | May 2026 | 318 | 15 |
| H R CONSTRUCTION PARTS INC | Jan 2026 | 403 | 0 |
| H-ONE CO.,LTD. | May 2026 | 1,641 | 50 |
| H. NICHOLAS & CO JOINT STOCK COMPAN | May 2026 | 494 | 18 |
| H. NIZAM DIN & SONS (PVT) LTD | May 2026 | 192 | 7 |
| H.O. BOSTROM CO., INC. | May 2026 | 247 | 6 |
| H.O.P. SPECIAL EVENTS | Apr 2025 | 313 | 0 |
| H.P TEXTILE CO., LTD | Sep 2022 | 762 | 0 |
| H.P.COSTELLO | Feb 2026 | 472 | 0 |
| H.R COTTON EXPORTS | May 2026 | 1,845 | 151 |
| H.R COTTON USA INC. | May 2026 | 1,676 | 138 |
| H.R. ARORA & SONS | May 2026 | 405 | 4 |
| H&O INTERNATIONAL PTY LTD | Jan 2026 | 411 | 0 |
| H&P INTERNATIONAL | May 2026 | 893 | 21 |
| H&P TRADING CO.,LTD | May 2026 | 759 | 21 |
| H&R CHINA (FUSHUN) CO. LTD | Apr 2026 | 525 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | HLCUDE1260338447 | EFPD17726085487 | 6113 | House Bill | EFPD | 9343728 | BREMEN EXPRESS | 2026-05-05 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 592 CTN | 6,292 KG | House to House | H.P. COTTON TEXTILES MILLS LTD | CRAFTS GROUP LLC | CRAFTS GROUP LLC | 100% COTTON SEWING THREAD.HS CODE : 52042090 |
| 2026-05-06 | HLCUDE1260338447 | EFPD17726085481 | 6113 | House Bill | EFPD | 9343728 | BREMEN EXPRESS | 2026-05-05 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 64 CTN | 1,549 KG | House to House | H.P. COTTON TEXTILES MILLS LTD | CRAFTS GROUP LLC | CRAFTS GROUP LLC | 100% COTTON SEWING THREAD.HS CODE : 52042090 |
| 2026-04-20 | MEDUXO076624 | DSVFDEL8200640 | IV609 | House Bill | DSVF | 9275971 | EPAMINONDAS | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 249 CTN | 3,490 KG | House to House | H P COTTON TEXTILE MILLS LIMITED | GIST YARN | % ORGANIC COTTON THREAD | |
| 2026-03-07 | CMDUEID0924164 | 0INLU | Regular Bill | CMDU | 9532783 | APL OREGON | 2026-03-06 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 724 CTN | 7,485 KG | Pier to Pier | H.P. COTTON TEXTILE MILLS LTD. | SPINRITE INC. | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | (SEVEN HUNDRED TWENTY-FOUR) CARTONS ONLY. PCT COTTON THREAD. TOTAL QUANTITY: . KGS PO NO. -: PU, PU INV NO: ESI DT.:-- S/BILL NO... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | HLCUDE1260422391 |
|---|---|
| House BOL # | EFPD17726106355 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EFPD |
| Voyage # | 6116 |
| IMO # | 9447859 |
| Vessel Name | TENO |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | MUNDRA |
| Foreign Port of Lading | MUNDRA INDIA (53306) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5092 KG |
| Weight in KG | 5,092 KG |
| Quantity | 479 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU2517298 |
| Commodity Description |
479 (FOUR HUNDRED SEVENTY NINE)CRTNS ONLY.100 % COTTON SEWING THREAD.NE 4/4 SOFT QUANTITY: 4351.900 KGS TOTAL QUANTITY: 4351.900 KGS IN V. NO.ESI2526001455 DT.14-04-2026S/BILL NOS. & DATED:2379743 DT: 14-04-2026HS CODE : 52042 090FREIGHT COLLECT |
| Shipper Name | H.P. COTTON TEXTILES MILLS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 15, K.M STONE DELHI ROAD HISAR ROAD |
| City | HARYANA |
| Country Code | IN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +911126927387 |
| Shipper Name | H.P. COTTON TEXTILES MILLS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 15, K.M STONE DELHI ROAD HISAR ROAD |
| City | HARYANA |
| Country Code | IN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | EXPORTS@HPTHREADS.COM |
| Consignee Name | CRAFTS GROUP LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 13118 NE 4TH ST |
| City | VANCOUVER |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98684 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | LOGISTEED AMERICA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 604 OAKESDALE AVENUE SW, SUITE 200 |
| City | RENTON |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98057 |
| Country Code | US |
| Container Number | TEMU2517298 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK2717909 |
| Seal Number 1 | HLK2717909 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | 479 (FOUR HUNDRED SEVENTY NINE)CRTNS ONLY.100 % COTTON SEWING THREAD.NE 4/4 SOFT QUANTITY: 4351.900 KGS TOTAL QUANTITY: 4351.900 KGS IN V. NO.ESI2526001455 DT.14-04-2026S/BILL NOS. & DATED:2379743 DT: 14-04-2026HS CODE : 52042 090FREIGHT COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | (CAG/PO# 4486 & 4487)?? ??CRTN NOS:??C X26029552 TO CX26030024??CX26030101 TO CX2603 0106 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 520420 | 00000000 | 0000005092 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 61 | 2026-04-20 |
| Norfolk, Virginia | 52 | 2026-05-06 |
| New York, New York | 29 | 2024-10-24 |
| Los Angeles, California | 22 | 2025-08-05 |
| Houston, Texas | 10 | 2025-11-04 |
| Long Beach, California | 3 | 2021-06-23 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-02-19 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2021-11-16 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 1 | 2025-05-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 110 | 2026-05-06 |
| Jawaharlal Nehru India | 33 | 2026-04-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 12 | 2019-03-28 |
| Pipavav India | 11 | 2025-11-04 |
| Singapore Singapore | 4 | 2020-03-26 |
| Mumbai India | 4 | 2015-05-15 |
| Kajang Malaysia | 2 | 2022-06-17 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-02-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2023-03-15 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2021-01-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for H.P Cotton Textile Mills Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H.P COTTON TEXTILE MILLS LTD | 15 K.M STONE DELHI ROAD HISAR 125044 HARYANA INDIA | 2023-09-12 | 34 |
| H.P. COTTON TEXTILE MILLS LTD | 15, K.M STONE DELHI ROAD HISAR ROAD HARYANA HR 125044 INDIA | 2024-12-24 | 28 |
| H.P.COTTON TEXTILE MILLS LTD. | 2018-05-18 | 12 | |
| H.P. COTTON TEXTILES MILLS LTD | 2026-05-06 | 12 | |
| H.P. COTTON TEXTILE MILLS LTD. | 2026-03-07 | 9 | |
| H.P COTTON TEXTILE MILLS LTD | 2024-10-24 | 7 | |
| H.P.COTTON TEXTILE MILLS LTD. | 2021-07-08 | 7 | |
| H P COTTON TEXTILE MILLS LIMITED | 2026-04-20 | 6 | |
| H.P. COTTON TEXTILE MILLS LTD | 2020-10-09 | 4 | |
| H.P. COTTON TEXTILE MILLS LTD | 2026-01-22 | 3 |
Below are the top 5 phone numbers on file for H.P Cotton Textile Mills Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-06 | 13 | |
| 2026-04-20 | 6 | |
| 2025-08-29 | 1 | |
| 2018-12-31 | 1 | |
| 2018-12-31 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for H.P Cotton Textile Mills Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-06 | 12 | |
| 2026-04-20 | 5 | |
| 2025-05-14 | 1 |