There are a total of 14,501 bills of lading on file for H & T Seafood Inc. between October 23rd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 14,501 bills of lading, 119 were within the past 30 days and 358 were within the past 90 days.
| Total Records | 14,501 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 13,783 |
| Notify Party Records | 12,396 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 119 |
| Records in Last 90 Days | 358 |
| Records in the Past Year | 1,449 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H & T SEAFOOD INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with H & T Seafood Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with H & T Seafood Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DALIAN ZHENGJUN FOODSTUFFS COMPANY | May 2026 | 2,659 | 347 |
| G.O.C FOOD PROCESSING EXPORT JSC | May 2026 | 520 | 265 |
| THUAN THIEN PRODUCING TRADING LIMITED COMPANY | May 2026 | 892 | 252 |
| ACECOOK VIETNAM JSC | May 2026 | 1,432 | 244 |
| DALIAN GUOFU AQUATIC PRODUCTS AND F | May 2026 | 3,057 | 239 |
| MARINE RESOURCES DEVELOPMENT CO. | May 2026 | 629 | 226 |
| HAINAN QINFU FOODS CO.,LTD | May 2026 | 5,513 | 208 |
| HAINAN ETERNAL SPRING FISHERIES COM | May 2026 | 2,572 | 206 |
| NTV VN IMPORT EXPORT COMPANY LIMITE | May 2026 | 771 | 190 |
| THIEN PHU L.A EXPORT-SX-TM COMPANY | May 2026 | 207 | 185 |
| VI HAO COMPANY LIMITED | May 2026 | 168 | 164 |
| T & P SEAFOOD COMPANY LIMITED | May 2026 | 423 | 163 |
| HAINAN JIADEXIN FOODSTUFF COMPANY | May 2026 | 2,070 | 122 |
| PHOENIX INTERNATIONAL TRADING CO. | May 2026 | 307 | 118 |
| HAPPY PROSPEROUS JSC | Mar 2026 | 310 | 111 |
| VINA H&T TRADING COMPANY LIMITED | May 2026 | 390 | 96 |
| HAINAN XIANGTAI FISHERY COMPANY | May 2026 | 2,508 | 96 |
| SHANTOU OCEAN BEST SEAFOOD CORPORAT | Mar 2026 | 2,600 | 87 |
| MARNEX COMPANY | May 2026 | 896 | 84 |
| ACCELERATED FREEZE DRYING CO. LTD. | May 2026 | 884 | 82 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H & T Seafood Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H SUPPLY, INC. | Dec 2025 | 186 | 0 |
| H V GROUP CORP | May 2026 | 124 | 17 |
| H V IMPEX INC | May 2026 | 83 | 5 |
| H-T-L PERMA USA L.P. | May 2026 | 459 | 14 |
| H-U VIET NAM STEEL CO., LTD | Aug 2025 | 177 | 0 |
| H. TZANETATOS, INC. | May 2026 | 696 | 11 |
| H.T. BARMA, LTD | Apr 2026 | 177 | 5 |
| H.T. MARKETING INCORPORATION | May 2026 | 572 | 5 |
| H.T.BERRY COMPANY,INC. | Jun 2025 | 908 | 0 |
| H.T.G TRADING CO LTD | Nov 2023 | 566 | 0 |
| H.T.T.HEADWEAR LTD. | May 2026 | 1,205 | 3 |
| H.U.B. FREIGHT & LOGISTICS CO., LTD | May 2026 | 2,610 | 86 |
| H&T FOREST INC. | May 2026 | 240 | 4 |
| H&T FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 242 | 7 |
| H&T GLOBAL CIRCUITS | May 2026 | 1,017 | 13 |
| H&T INTELLIGENT CONTROL (VIETNAM) C | May 2026 | 569 | 35 |
| H&T SHANGHAI INTERNATIONAL TRADING | Sep 2025 | 691 | 0 |
| H&T WATERBURY | May 2026 | 134 | 5 |
| H&U INC. | Apr 2026 | 467 | 3 |
| H&W BUSINESS LLC | Dec 2024 | 93 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | WHLC039GX36990 | DWWLDWL260500001 | E006 | House Bill | DWWL | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 40 PKG | 37,341 K | KHANH HOA SALANGANES NEST COMPANY | H&T SEAFOOD, INC. | H&T SEAFOOD, INC. | SANNA PASSION FRUIT FLAVORED BEVERAGE IN BOTTLE 350 ML (24 BOTTLES CARTON) SANNA SALTED LEMON FLAVORED BEVERAGE IN BOTTLE 350 ML... | ||
| 2026-05-29 | WHLC039GX41618 | GBORTTF2605045 | E006 | House Bill | GBOR | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 1,436 CTN | 12,886 K | THUAN THIEN PRODUCING TRADING | H & T SEAFOOD INC | DRIED FOODS SESAME COOKIES TARO CHIPSSWEET POTATO CHIPS JACKFRUIT CHIPS | ||
| 2026-05-29 | WHLC040GX04801 | DWWLDWL260400054 | E006 | House Bill | DWWL | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 2,360 CTN | 21,712 K | G.O.C FOOD PROCESSING EXPORT JSC | H&T SEAFOOD, INC. | H&T SEAFOOD, INC. | HAMBURGER DILL CHIPS OVAL CUT 16OZ (12 JARS CARTON) | ||
| 2026-05-29 | ONEYSGNG82147800 | RSLCVNAF2604273A | E006 | House Bill | RSLC | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 4,668 PCS | 13,491 K | Break Bulk | ACECOOK VIETNAM JOINT STOCK COMPANY | H T SEAFOOD INC | H T SEAFOOD INC | 4,668 CARTONS INSTANT NOODLES | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | WHLC039GX38224 |
|---|---|
| House BOL # | DWWLDWL260400064 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DWWL |
| Voyage # | E006 |
| IMO # | |
| Vessel Name | WAN HAI A19 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HO CHI MINH, VN |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13877 K |
| Weight in KG | 13,877 KG |
| Quantity | 1370 CTN |
| Volume | 28 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU2975413 |
| Commodity Description |
HOT CHILI SAUCE 250ML PLASTIC BOTTLE HOT CHILI SAUCE 750ML PLASTIC BOTTLE EXTRA HOT CHILI SAUCE 270G PLASTIC BOTTLE DRIED CHILI SATAY 100G GLASS JAR THAI HOT POT 280G PLASTIC BOTTLE HOT CHILI SAUCE 2.1KG |
| Shipper Name | CHOLIMEX FOOD JOINT STOCK COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT C40-43 I, C51-55 II STREET NO.7 |
| Address Line 2 | VINH LOC INDUSTRIAL PARK, VINH LOC |
| Address Line 3 | COMMUNE, HO CHI MINH, VIETNAM |
| Address Line 4 | VN |
| Consignee Name | H&T SEAFOOD INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5598 LINDBERGH LN, BELL, |
| Address Line 2 | CA 90201, USA |
| Address Line 3 | CA 90201 US |
| Notify Party Name | H&T SEAFOOD INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5598 LINDBERGH LN, BELL, |
| Address Line 2 | CA 90201, USA |
| Address Line 3 | CA 90201 US |
| Container Number | WHSU2975413 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLW848305 |
| Seal Number 1 | WHLW848305 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | HOT CHILI SAUCE 250ML PLASTIC BOTTLE HOT CHILI SAUCE 750ML PLASTIC BOTTLE EXTRA HOT CHILI SAUCE 270G PLASTIC BOTTLE DRIED CHILI SATAY 100G GLASS JAR THAI HOT POT 280G PLASTIC BOTTLE HOT CHILI SAUCE 2.1KG |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 5,691 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 3,791 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 2,108 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 1,099 | 2026-05-20 |
| Jacksonville, Florida | 654 | 2026-03-09 |
| Baltimore, Maryland | 475 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 291 | 2026-05-12 |
| Oakland, California | 182 | 2026-05-21 |
| Norfolk, Virginia | 63 | 2026-03-23 |
| New York, New York | 62 | 2024-11-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 4,278 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 1,460 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 1,253 | 2026-05-21 |
| Laem Chabang Thailand | 1,049 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 1,031 | 2026-05-11 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 979 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 812 | 2026-05-21 |
| Singapore Singapore | 778 | 2026-05-19 |
| Colombo Sri Lanka | 347 | 2026-05-18 |
| Nansha China (Mainland) | 226 | 2023-10-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for H & T Seafood Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H & T SEAFOOD INC. | 5598 LINDBERGH LANE BELL CA UNITED STATES 5260888 | 2026-05-23 | 1,004 |
| H & T SEAFOOD INC. | 5598 LINDBERGH LANE BELL CA UNITED STATES | 2026-05-23 | 818 |
| H & T SEAFOOD INC. | 2025-12-31 | 557 | |
| H & T SEAFOOD INC. | 2026-05-18 | 325 | |
| H & T SEAFOOD INC. | 2026-02-19 | 271 | |
| H & T SEAFOOD INC. | 2026-04-20 | 8 | |
| H & T SEAFOOD INC. | 2025-12-06 | 4 | |
| H & T SEAFOOD INC. | 2025-07-14 | 4 | |
| H & T SEAFOOD INC. | 2026-04-17 | 1 | |
| H & T SEAFOOD INC. | 2026-03-12 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for H & T Seafood Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,148 | |
| 2026-05-21 | 2,428 | |
| 2026-05-18 | 64 | |
| 2026-04-22 | 12 | |
| 2026-04-20 | 8 | |
| 2026-03-18 | 44 | |
| 2026-02-09 | 322 | |
| 2025-06-09 | 23 | |
| 2025-05-22 | 5 | |
| 2025-05-20 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for H & T Seafood Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 61 | |
| 2026-04-22 | 51 | |
| 2026-04-22 | 6 | |
| 2025-11-29 | 30 | |
| 2025-11-12 | 2 | |
| 2025-05-23 | 1 | |
| 2025-05-22 | 1 | |
| 2025-05-20 | 1 | |
| 2025-02-25 | 2 | |
| 2025-02-25 | 1 |