There are a total of 614 bills of lading on file for Hangzhou Travelsky Co.,Ltd. between October 19th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 614 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 614 |
|---|---|
| Shipper Records | 614 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU TRAVELSKY CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Travelsky Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Travelsky Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TRAVELON | May 2026 | 421 | 43 |
| L C INDUSTRIES INC | Apr 2026 | 425 | 38 |
| SOLARAY LLC | May 2026 | 4,617 | 26 |
| PROCURALL SOLUTIONS | May 2026 | 139 | 16 |
| SUPPLY ACCESSORIES LLC | Feb 2026 | 368 | 12 |
| SRP COMPANIES | May 2026 | 763 | 8 |
| JACMEL JEWELRY INC | May 2026 | 2,717 | 8 |
| CONAIR CORPORATION | May 2026 | 64,133 | 5 |
| TALUS CORPORATION | Mar 2025 | 463 | 4 |
| SOLARAY VIRGINIA | Oct 2022 | 235 | 4 |
| CONAIR CONSUMER PRODUCTS ULC | May 2026 | 3,465 | 4 |
| GERTEX USA INC | May 2026 | 304 | 3 |
| BAUMGARTEN'S | May 2026 | 837 | 3 |
| THE KROGER CO. | May 2026 | 11,118 | 2 |
| THE CONTAINER STORE, INC. | May 2026 | 16,920 | 2 |
| LIFE PRODUCTS LLC | Apr 2025 | 740 | 2 |
| IN-SPORT FASHION, INC. | May 2026 | 225 | 2 |
| BENTLEY GROUP INC | May 2026 | 117 | 2 |
| TOWN & COUNTRY RECREATION,INC | Apr 2026 | 110 | 1 |
| Aug 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Travelsky Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU TONGWANG MACHINERY CO.,LTD | Apr 2026 | 722 | 4 |
| HANGZHOU TONGXIANG IMP. & EXP. CO. | May 2026 | 1,269 | 6 |
| HANGZHOU TONNY ELECTRIC & TOOLS CO. | May 2026 | 1,745 | 15 |
| HANGZHOU TOP IN INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 248 | 12 |
| HANGZHOU TOPIVOT TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 261 | 13 |
| HANGZHOU TOPSPEED TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 721 | 30 |
| HANGZHOU TOSEE HOME FURNISHING CO | May 2026 | 74 | 5 |
| HANGZHOU TOYOND BIOTECH CO., LTD | May 2026 | 346 | 16 |
| HANGZHOU TRANSAILING INDUSTRIAL CO. | May 2026 | 608 | 13 |
| HANGZHOU TRANSASIA SPORTING GOODS | Nov 2025 | 383 | 0 |
| HANGZHOU TUNI TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 368 | 7 |
| HANGZHOU TUOFEILUN E-COMMERCE CO. | Feb 2025 | 67 | 0 |
| HANGZHOU TUOGAO IMP.&EXP.CO.,LTD | Apr 2026 | 193 | 2 |
| HANGZHOU UNI TEXTILE CO., LTD. | Mar 2026 | 169 | 1 |
| HANGZHOU UNI-HOSEN ELECTRIC TOOLS | Apr 2025 | 254 | 0 |
| HANGZHOU UNI-HOSEN ELECTROMECHANICA | May 2026 | 1,320 | 20 |
| HANGZHOU UNIBERA INDL CO LTD | Nov 2021 | 260 | 0 |
| HANGZHOU UNION DECO CO.,LTD | May 2026 | 3,292 | 368 |
| HANGZHOU UNITED ASCENT TRAVELWARE C | Jun 2022 | 4,077 | 0 |
| HANGZHOU UNITED FRICTION MATERIAL | May 2026 | 194 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | MATS3365441002 | NAQAGHNL6305586V | 097E | House Bill | NAQA | 9719056 | DANIEL K. INOUYE | 2026-05-17 | HONOLULU, HAWAII | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 66 PKG | 528 KG | Pier to Pier | HANGZHOU TRAVELSKY NO | JON NISHIMOTO | LUGGAGE STRAP | |
| 2026-05-19 | MEDUWU323566 | OERT215718P00661 | UK616 | House Bill | OERT | 9484948 | EXPRESS ATHENS | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,902 CTN | 11,948 KG | House to House | HANGZHOU TRAVELSKY | TRAVELON | TRAVELON | ADAPTER PLUG TRAVEL BAG PADLOCK TRAVEL BLANKE T LUGGAGE TAG EYE MASK COMPRESSION BAG 4PCS S ET SLIM TRAVEL NECK PILLOW 25CTNS OF... |
| 2026-05-19 | MEDUWV817970 | 615A | Regular Bill | MEDU | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 4,161 CTN | 5,045 K | House to House | HANGZHOU TRAVELSKY | THE KROGER CO | GEO S BUSH & CO | TRAVEL BAG PO#XXXXXXXXX NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-18 | ZIMUNGB20821164 | GXPSSSZX6SE00051 | UK615 | House Bill | GXPS | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-17 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 623 CTN | 5,389 KG | HANGZHOU TRAVELSKY | BENTLEY GROUP INC. | BENTLEY GROUP INC. | TRAVEL BAG/EAR PLUG/RAIN PONCHO/LUGGAGE STRAP | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | MEDUWU403731 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 617A |
| IMO # | 9619476 |
| Vessel Name | MSC ANTIGUA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5045 K |
| Weight in KG | 5,045 KG |
| Quantity | 4177 CTN |
| Volume | 69 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU8290710 |
| Commodity Description |
TRAVEL BAG PO#XXXXXXXXX NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | HANGZHOU TRAVELSKY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 2-701 CHENG ZHONG XIN BLDG NO |
| Address Line 2 | HANGZHOU 33 310030 CHINA |
| Consignee Name | THE KROGER CO |
|---|---|
| Address Line 1 | 1014 VINE ST |
| Address Line 2 | CINCINNATI OH 45202 UNITED STATES |
| Notify Party Name | GEO S BUSH & CO |
|---|---|
| Address Line 1 | 5331 S MACADAM AVE STE 370 |
| Address Line 2 | PORTLAND, OR OR 97201 UNITED STATES |
| Container Number | MSMU8290710 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47329186 |
| Seal Number 1 | FX47329186 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRAVEL BAG PO#XXXXXXXXX NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N/M SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 159 | 2026-05-01 |
| Newark, New Jersey | 100 | 2025-11-22 |
| Los Angeles, California | 80 | 2026-02-11 |
| Boston, Massachusetts | 70 | 2025-03-28 |
| Norfolk, Virginia | 47 | 2026-03-10 |
| New York, New York | 40 | 2015-11-07 |
| Seattle, Washington | 34 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 31 | 2024-06-18 |
| Miami, Florida | 24 | 2016-04-02 |
| Portland, Oregon | 13 | 2023-02-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 318 | 2026-05-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 249 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 14 | 2020-07-01 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-03-10 |
| Yantian China (Mainland) | 9 | 2023-12-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2019-11-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2017-08-15 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2016-02-06 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 1 | 2017-10-09 |
| Singapore Singapore | 1 | 2016-04-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Travelsky Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU TRAVELSKY CO.,LTD. | NO.558 WENYI WEST ROAD, SUITE 2-701 , CHENG ZHONG XIN BLDG HANGZHOU HANGZHOU 31003 CN | 2025-08-26 | 6 |
| HANGZHOU TRAVELSKY CO.,LTD. | NO.558 WENYI WEST ROAD, SUITE 2-701 CHENG ZHONG XIN BLDG HANGZHOU 310030 CN | 2025-07-28 | 5 |
| HANGZHOU TRAVELSKY CO LTD | 2023-12-05 | 34 | |
| HANGZHOU TRAVELSKY CO.,LTD. | 2017-04-29 | 34 | |
| HANGZHOU TRAVELSKY CO., LTD. | 2025-08-19 | 25 | |
| HANGZHOU TRAVELSKY CO.,LTD | 2017-12-27 | 21 | |
| HANGZHOU TRAVELSKY COMPANY LIMITED | 2024-11-30 | 19 | |
| HANGZHOU TRAVELSKY COMPANY LIMITED | 2019-04-12 | 15 | |
| HANGZHOU TRAVELSKY CO.,LTD. | 2025-03-28 | 15 | |
| HANGZHOU TRAVELSKY CO.,LTD. | 2015-02-11 | 15 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Hangzhou Travelsky Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-25 | 4 | |
| 2021-05-12 | 2 | |
| 2019-08-08 | 2 | |
| 2018-07-31 | 2 | |
| 2014-11-08 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||