There are a total of 348 bills of lading on file for Hangzhou XIshan Imp.&EXP. between February 19th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 348 bills of lading, 31 were within the past 30 days and 77 were within the past 90 days.
| Total Records | 348 |
|---|---|
| Shipper Records | 350 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 19th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 31 |
| Records in Last 90 Days | 77 |
| Records in the Past Year | 268 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou XIshan Imp.&EXP., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou XIshan Imp.&EXP. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VESENTG HEASEN GROP CORP | May 2026 | 209 | 11 |
| OROSZAERZKY INC | May 2026 | 249 | 11 |
| MYO TRADING INC | Dec 2025 | 421 | 11 |
| ERIDANUS BATHROOM INC | May 2026 | 1,408 | 11 |
| UKINI MISSIO INC | Feb 2026 | 305 | 9 |
| DUSAND TRADING LLC | Jan 2025 | 1,152 | 9 |
| VECTOR GLOBAL SOURCING INC | May 2026 | 504 | 8 |
| UNISTORE CO., LIMITED | Jan 2026 | 112 | 8 |
| HENRY MCGRIFF INC | Apr 2026 | 184 | 8 |
| RAINER MASTER INC | Mar 2026 | 464 | 7 |
| NEXADRIVE LLC | May 2026 | 331 | 7 |
| MG PURCHASING INC | Mar 2026 | 852 | 7 |
| MELROSE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 2,463 | 7 |
| MIAOMIAO SHIPPING INC | May 2026 | 5,766 | 6 |
| FUNCUBIR LTD | May 2026 | 1,571 | 6 |
| ECHOSTAR CO. LTD | Nov 2025 | 1,171 | 6 |
| VSHCO INC | Aug 2025 | 634 | 5 |
| DUSKESD LTD | Mar 2026 | 39 | 5 |
| CURRY INTERNATIONAL INC | May 2026 | 193 | 5 |
| ANTONIOYAZ INC | Feb 2026 | 138 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou XIshan Imp.&EXP.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HDMUNBOZFL503900 | SHNLB26041059 | 0019E | House Bill | SHNL | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,716 CTN | 19,477 KG | Pier to Pier | HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | SILVER ARC SYSTEMS | SILVER ARC SYSTEMS | FABRIC BENCH ELECTRIC WRENCH DOORMAT CAMPING HAMMOCK FACE TOWEL PLASTIC CURTAIN DOMINOES SET | |
| 2026-05-25 | HDMUNBOZ17S70700 | NKILNBJJ26041082 | 0019E | House Bill | NKIL | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,111 CTN | 19,540 K | Pier to Pier | HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | CRYXEN EQUITY INC | CRYXEN EQUITY INC | STEERING WHEEL COVER CAR SEAT CUSHION EXTENSI ON CORD MAT ROLLER BLIND TRASH CAN FOLDING TO OLFOLDING STOOL SMALL PET TOILET FAB... |
| 2026-05-25 | HDMUNBOZECX23900 | NKILNBJJ26041089 | 0019E | House Bill | NKIL | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,687 CTN | 15,693 K | Pier to Pier | HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | DEWEY TRADING LIMITED | DYNASTY SHIPPING LLC | PATIO CUSHIONS OUTDOORS HAMMOCK |
| 2026-05-25 | HDMUNBOZJXT17900 | NKILNBJJ26041142 | 0019E | House Bill | NKIL | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,187 CTN | 15,638 K | Pier to Pier | HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | ROBUCHON DEVELOPMENT CORP | ROBUCHON DEVELOPMENT CORP | GARDEN HOSE REEL |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | HDMUNBOZ84R81800 |
|---|---|
| House BOL # | NQICSHQC26040613 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NQIC |
| Voyage # | 0019E |
| IMO # | 9869162 |
| Vessel Name | HMM NURI |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | NINGBO,CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21049 K |
| Weight in KG | 21,049 KG |
| Quantity | 1896 CTN |
| Volume | 78 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU9067638 |
| Commodity Description |
WATER PRESSURE REGULATOR ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS W ATER PRESSURE REGULATOR TRAILER CORD WATER FI LTER RV INTERIOR LED LIGHT RV INLET ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS SURGE PROTECTOR TRAILE R CORD RV RANGE HOOD VENT ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS TRAILER CORD RV SCREEN DOOR CROS |
| Shipper Name | HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 501, NO. 2 STREET, BAIYANG STRE |
| Address Line 3 | ET, QIANTANG NEW DISTRICT |
| City | HANGZHOU |
| Zip Code | 310000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | QNJKJHFOIN INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 300 N 25TH ST#403 |
| Address Line 3 | BILLINGS,MT 59101 |
| Container Number | HMMU9067638 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1461616 |
| Seal Number 1 | 25H1461616 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | WATER PRESSURE REGULATOR ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS W ATER PRESSURE REGULATOR TRAILER CORD WATER FI LTER RV INTERIOR LED LIGHT RV INLET ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS SURGE PROTECTOR TRAILE R CORD RV RANGE HOOD VENT ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS TRAILER CORD RV SCREEN DOOR CROS |
| Additional Cargo 1 | S PUSH BAR BAGGAGE DOOR CATCH WOOLLEN BLANKET FABRIC BENCH CANVAS TENT EXTENSION CORD WATE R PIPE WATER PIPE SUNNYFEEL PORTABLE TROLLY P RIVACY FENCE |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . . . . . . |
| Marks and Numbers 2 | . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 130 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 55 | 2026-05-22 |
| Oakland, California | 48 | 2026-04-18 |
| Long Beach, California | 46 | 2026-05-15 |
| Savannah, Georgia | 28 | 2026-04-25 |
| Houston, Texas | 18 | 2026-05-20 |
| New York, New York | 11 | 2026-04-27 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2026-04-13 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2026-03-24 |
| Seattle, Washington | 1 | 2024-03-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 290 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 31 | 2026-04-16 |
| Pusan South Korea | 14 | 2026-03-26 |
| Qingdao China (Mainland) | 8 | 2024-08-20 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2026-02-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2025-12-19 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2025-06-21 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2022-03-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou XIshan Imp.&EXP. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | NO. 501, NO. 2 STREET, BAIYANG STREET, QIANTANG NEW DISTRICT, HANGZHOU 310000 CN | 2026-05-19 | 35 |
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | NO. 2 STREET, BAIYANG STRE ET, QIANTANGNEW DISTRICT,,HANGZHOU, CN | 2026-05-23 | 25 |
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | 2026-05-15 | 19 | |
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | 2026-05-05 | 12 | |
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | 2026-04-02 | 9 | |
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | 2026-05-16 | 7 | |
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | 2026-04-13 | 6 | |
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | 2026-01-30 | 6 | |
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | 2026-05-20 | 4 | |
| HANGZHOU XISHAN IMP.&EXP. | 2026-02-25 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||