There are a total of 1,056 bills of lading on file for Hangzhou Xline Machinery & Equipmen between November 2nd, 2016 and May 18th, 2026.
Of those 1,056 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 53 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,056 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,061 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 2nd, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 53 |
| Records in the Past Year | 204 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Xline Machinery & Equipmen, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Xline Machinery & Equipmen in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PENCO PRODUCTS,INC. | May 2026 | 901 | 256 |
| EASTERN MANUFACTURING INC | May 2026 | 519 | 94 |
| ASI STORAGE SOLUTIONS | May 2026 | 931 | 73 |
| S.S.P. | May 2026 | 865 | 68 |
| OLYMPUS LOCKERS & STORAGE | May 2026 | 81 | 67 |
| LIGHTNING LOCKERS LLC | Feb 2026 | 113 | 53 |
| WHOLESALE EQUIPMENT | May 2025 | 47 | 38 |
| WEC MANUFACTURING | Apr 2026 | 314 | 37 |
| ASI SOUTHEAST, INC. | May 2026 | 605 | 33 |
| ASSA ABLOY HANCHETT ENTRY SYSTEMS INC. | Sep 2025 | 797 | 32 |
| SALSBURY INDUSTRIES | May 2026 | 1,047 | 9 |
| OHIO WHOLESALE BUSINESS FURNITURE | May 2026 | 402 | 8 |
| QSC LLC | May 2026 | 5,137 | 7 |
| JPW INDUSTRIES | May 2026 | 9,895 | 5 |
| CHINA MANUFACTURING NETWORK LLC | Jan 2026 | 238 | 4 |
| JORGENSON INDUSTRIAL COMPANIES | Apr 2024 | 248 | 2 |
| GLOBAL MANUFACTURING LLC | May 2026 | 4,923 | 2 |
| ASI GROUP CANADA INC. | Jan 2026 | 15 | 2 |
| PENCO PRODUCTS-FORT WAYNE | May 2026 | 1,443 | 1 |
| Oct 2023 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Xline Machinery & Equipmen.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | CMDUNGP3479185 | EBLANSOC26E0409 | 033E | House Bill | EBLA | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 780 CTN | 19,500 K | Pier to Pier | HANGZHOU XLINE MACHINERY | XXXXXXXXXXXX . | ||
| 2026-05-19 | CMDUNGP3481494 | EBLANSOC26E0401 | 0XRAP | House Bill | EBLA | 9967421 | MH PEGASUS | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 650 CTN | 19,400 K | Pier to Pier | HANGZHOU XLINE MACHINERY | XXXXXXXXXXXX . | ||
| 2026-05-18 | YMJAW232667860 | SVIVTNKG26040211 | 100E | House Bill | SVIV | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 613 CTN | 23,500 K | House to House | HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | ASI STORAGE SOLUTIONS INC. | STEEL LOCKER PARTS | |
| 2026-05-18 | WHLC027G564199 | PPILSWH50711 | E009 | House Bill | PPIL | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-05-16 | NORFOLK, VIRGINIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 19 PKG | 22,500 K | HANGZHOU XLINE MACHINERY EQUIPMENT | PENCO PRODUCTS,INC. | NTG AIROCEAN, LLC | STEEL LOCKER PARTS HS:9403990000 | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-18 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | MAEU268656393 |
|---|---|
| House BOL # | SJFISHE26040002 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SJFI |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GJERTRUD MAERSK |
| Vessel Country | DK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 44600 KG |
| Weight in KG | 44,600 KG |
| Quantity | 57 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MRKU3898849 MVIU0018155 |
| Commodity Description |
KITCHEN PARTS KITCHEN PARTS |
| Shipper Name | HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN |
|---|---|
| Address Line 1 | 9-204 SHIJIAXINZUO SHIXIANG ROAD,XI |
| Address Line 2 | ACHENG DISTRICT,HANGZHOU, ZHEJIANG, |
| Address Line 3 | CHINA 310006 |
| Consignee Name | EASTERN MANUFACTURING RESOURCES LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2120 E. FIRE TOWER RD #107 PMB 190, |
| Address Line 2 | GREENVILLE, NC 27858, USA |
| Notify Party Name | EASTERN MANUFACTURING RESOURCES LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2120 E. FIRE TOWER RD #107 PMB 190, |
| Address Line 2 | GREENVILLE, NC 27858, USA |
| Container Number | MRKU3898849 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6211811 |
| Seal Number 1 | CN6211811 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | KITCHEN PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 841490 | 00892000 | 0000022300 KG |
| Container Number | MVIU0018155 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6330637 |
| Seal Number 1 | CN6330637 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | KITCHEN PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 841490 | 00892000 | 0000022300 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 272 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 262 | 2026-04-18 |
| Los Angeles, California | 161 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 94 | 2026-05-06 |
| Savannah, Georgia | 81 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 53 | 2026-01-31 |
| Seattle, Washington | 45 | 2026-01-28 |
| Charleston, South Carolina | 29 | 2025-11-25 |
| Oakland, California | 20 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 17 | 2021-10-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 531 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 273 | 2026-05-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 206 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 44 | 2026-03-20 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 1 | 2025-11-27 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-01-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Xline Machinery & Equipmen that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 9-204 SHIJIAXINZUO SHIXIANG ROAD XIACHENG DISTRICT HANGZHOU, ZHEJIANG 310013 CN | 2026-04-15 | 76 |
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 9-204 SHIJIAXINZUO SHIXIANG ROAD, XIACHENG DISTRICT HANGZHOU CN | 2026-02-20 | 39 |
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 2025-11-25 | 30 | |
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 2026-05-06 | 25 | |
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 2026-05-18 | 18 | |
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 2025-08-25 | 14 | |
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 2026-05-19 | 12 | |
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 2026-05-02 | 11 | |
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 2025-11-20 | 9 | |
| HANGZHOU XLINE MACHINERY & EQUIPMEN | 2025-10-10 | 8 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Hangzhou Xline Machinery & Equipmen.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-01-06 | 1 | |
| 2025-01-06 | 1 | |
| 2024-12-31 | 13 | |
| 2024-07-25 | 9 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||