There are a total of 65 bills of lading on file for Harvedex(Changzhou)Supply Chain between June 18th, 2025 and April 18th, 2026.
Of those 65 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 65 |
|---|---|
| Shipper Records | 65 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 18th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 65 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Harvedex(Changzhou)Supply Chain, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Harvedex(Changzhou)Supply Chain in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ATZ EXPRESS INC | May 2026 | 305 | 65 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Harvedex(Changzhou)Supply Chain.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARTUNG GLASS INDUSTRIES | May 2026 | 844 | 7 |
| HARTWICK FINANCIAL CORP | May 2026 | 987 | 21 |
| HARTWICK OSHEA & CARTWRIGHT LTD | May 2026 | 7,410 | 230 |
| HARTYBAKE | May 2026 | 237 | 22 |
| HARTZ CANADA INC | May 2026 | 443 | 23 |
| HARTZ MOUNTAIN CORPORATION | Oct 2025 | 1,030 | 0 |
| HARTZELL ENGINE TECHNOLOGIES | May 2026 | 463 | 14 |
| HARVARD | May 2026 | 119 | 13 |
| HARVARD SPORTS INC. | Jul 2024 | 219 | 0 |
| HARVARD-ESCALADE | Jul 2024 | 149 | 0 |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | May 2026 | 1,040 | 26 |
| HARVEST DENTAL PRODUCTS | Apr 2026 | 170 | 2 |
| HARVEST EXCEL INTERNATIONAL | May 2026 | 1,021 | 10 |
| HARVEST FOOD GROUP | May 2026 | 297 | 25 |
| HARVEST FRANCO LTD | May 2026 | 897 | 1 |
| HARVEST FRESH LIMITED | Apr 2026 | 282 | 12 |
| HARVEST FRUIT USA INC | Jan 2026 | 80 | 0 |
| HARVEST GAINER LIMITED | Mar 2026 | 120 | 2 |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 5,703 | 106 |
| HARVEST GRANDE INTL LLC | May 2026 | 507 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 | OOLU8881738360 | PWJHPWLOE002117 | 004E | House Bill | PWJH | 9949730 | OOCL DAFFODIL | 2026-04-16 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 17 PKG | 19,842 K | House to House | HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN | ATZ EXPRESS INC | EVER SAIL INC | MOWER WOOD CHIPPER MOWER SPARE PARTS |
| 2026-03-27 | OOLU2166109800 | PWJHPWLOE002023 | 072E | House Bill | PWJH | 9622631 | OOCL EGYPT | 2026-03-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 19 PKG | 17,354 K | House to House | HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN | ATZ EXPRESS INC | EVER SAIL INC | WOOD CHIPPER MOWER MOWER SPARE PARTS |
| 2026-03-16 | OOLU8811307180 | PWJHPWLOE002022 | 067E | House Bill | PWJH | 9627978 | OOCL BANGKOK | 2026-03-15 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 20,357 K | House to House | HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN | ATZ EXPRESS INC | EVER SAIL INC | MOWER MOWER SPARE PARTS |
| 2026-03-16 | OOLU2166109820 | PWJHPWLOE002021 | 072E | House Bill | PWJH | 9622631 | OOCL EGYPT | 2026-03-15 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 18,728 K | House to House | HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN | ATZ EXPRESS INC | EVER SAIL INC | MOWER |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-10 |
| Master BOL # | OOLU8881738340 |
|---|---|
| House BOL # | PWJHPWLOE002116 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PWJH |
| Voyage # | 004E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL DAFFODIL |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17483 K |
| Weight in KG | 17,483 KG |
| Quantity | 19 PKG |
| Volume | 57 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU9731997 |
| Commodity Description |
MOWER BACKHOE WOOD CHIPPER |
| Shipper Name | HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.77 DONGHUAN ROAD MIAOQIAO TOWN |
| Address Line 2 | WUJIN, CHANGZHOU, CHINA |
| City | CHANGZHOU |
| State Province | 32 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ATZ EXPRESS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 836 MITCHELL WAY UPLAND,CA 91786 |
| City | LOS ANGELES |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91786 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EVER SAIL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1882 VALLEY VISTA DR. UNIT#408 |
| Address Line 2 | DIAMOND BAR, CA91765 |
| City | DIAMOND BAR |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91765 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU9731997 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKFD7879 |
| Seal Number 1 | OOLKFD7879 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4509 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MOWER BACKHOE WOOD CHIPPER |
| Marks and Numbers 1 | N/ M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 30 | 2026-03-16 |
| Charleston, South Carolina | 19 | 2026-04-17 |
| Long Beach, California | 13 | 2026-04-20 |
| Los Angeles, California | 2 | 2025-07-23 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2025-07-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 64 | 2026-04-20 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-11-11 |
Below are the top 3 company names and addresses for Harvedex(Changzhou)Supply Chain that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN | NO.77 DONGHUAN ROAD MIAOQIAO TOWN WUJIN, CHANGZHOU, CHINA CHANGZHOU CN | 2026-04-20 | 50 |
| HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN | NO.77 DONGHUAN ROAD MIAOQIAO TOWN WUJIN,CHANGZHOU,JS CN 213000 | 2025-06-30 | 1 |
| HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN CO. | 2025-10-03 | 14 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||