There are a total of 1,040 bills of lading on file for Harvest Commodities Marketing Inc between November 6th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,040 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,040 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,079 |
| Notify Party Records | 617 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 90 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARVEST COMMODITIES MARKETING INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Harvest Commodities Marketing Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Harvest Commodities Marketing Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RAJGANGA AGRO PRODUCT PVT LTD | May 2026 | 369 | 138 |
| AATISH INDUSTRIES | May 2026 | 399 | 138 |
| SHREE MAHALAXMI PSYLLIUM PVT LTD | May 2026 | 504 | 68 |
| JYOT OVERSEAS PVT.LTD. | May 2026 | 766 | 40 |
| GEO-FRESH ORGANIC PRIVATE LIMITED | May 2026 | 281 | 38 |
| SUPPLANT FOODS LLP | Oct 2025 | 26 | 17 |
| GEO-FRESH ORGANIC | Apr 2026 | 539 | 8 |
| BALISANA ISABGOL | Aug 2025 | 142 | 8 |
| VEERRAL AGRO TECH | Oct 2022 | 437 | 7 |
| REROOT ORGANIC PRIVATE LIMITED | May 2026 | 70 | 6 |
| Mar 2022 | 5 | 5 | |
| SMILAX PSYLLIUM IMPEX LLP | Apr 2026 | 324 | 3 |
| SARVODAY SAT ISABGOL FACTORY | May 2026 | 581 | 3 |
| U.S.PLASTICS TRADING AND LOGISTICS,INC | May 2026 | 2,810 | 2 |
| SHRI HARI INDUSTRIES | Jul 2025 | 32 | 1 |
| Nov 2025 | 7 | 1 | |
| Jul 2025 | 1 | 1 | |
| LINCON POLYMERS PVT LTD | May 2026 | 788 | 1 |
| KANAIYA EXPORTS PVT LTD | May 2026 | 235 | 1 |
| Mar 2025 | 6 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Harvest Commodities Marketing Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARTWICK FINANCIAL CORP | May 2026 | 987 | 21 |
| HARTWICK OSHEA & CARTWRIGHT LTD | May 2026 | 7,410 | 230 |
| HARTYBAKE | May 2026 | 237 | 22 |
| HARTZ CANADA INC | May 2026 | 443 | 23 |
| HARTZ MOUNTAIN CORPORATION | Oct 2025 | 1,030 | 0 |
| HARTZELL ENGINE TECHNOLOGIES | May 2026 | 463 | 14 |
| HARVARD | May 2026 | 119 | 13 |
| HARVARD SPORTS INC. | Jul 2024 | 219 | 0 |
| HARVARD-ESCALADE | Jul 2024 | 149 | 0 |
| HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN | Apr 2026 | 65 | 9 |
| HARVEST DENTAL PRODUCTS | Apr 2026 | 170 | 2 |
| HARVEST EXCEL INTERNATIONAL | May 2026 | 1,021 | 10 |
| HARVEST FOOD GROUP | May 2026 | 297 | 25 |
| HARVEST FRANCO LTD | May 2026 | 897 | 1 |
| HARVEST FRESH LIMITED | Apr 2026 | 282 | 12 |
| HARVEST FRUIT USA INC | Jan 2026 | 80 | 0 |
| HARVEST GAINER LIMITED | Mar 2026 | 120 | 2 |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 5,703 | 106 |
| HARVEST GRANDE INTL LLC | May 2026 | 507 | 6 |
| HARVEST HOUSE PUBLISHERS | May 2026 | 931 | 29 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | CMDUEID0938110 | IGLBAH3085MUNLOS | 0E1MA | House Bill | IGLB | 9461893 | APL QINGDAO | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | MUNDRA INDIA | 760 PKG | 19,152 KG | Pier to Pier | SHREE MAHALAXMI PSYLLIUM PVT LTD | HARVEST COMMODITIES MARKETING INC. | HARVEST COMMODITIES MARKETING INC. | PRODUCT OF XXXXX PSYLLIUM WHOLE HUSK 95% PURI TY |
| 2026-05-14 | HLCUBO12602BYKA1 | PGSMNSPLAX020388 | 616E | House Bill | PGSM | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 42 PKG | 17,766 K | Pier to Pier | AATISH INDUSTRIES | HARVEST COMMODITIES MARKETING, INC. | HARVEST COMMODITIES MARKETING, INC. | H S CODE 121190 PSYLLIUM HUSK 85PCT PURE PLAN TAGO OVATA PSYLLIUM |
| 2026-05-13 | COSU6448278150 | AJIQ640116003055 | 0INU2 | House Bill | AJIQ | 9679892 | CMA CGM CONGO | 2026-05-12 | NEW YORK, NEW YORK | MUNDRA INDIA | 20 BAG | 19,060 KG | House to House | AATISH INDUSTRIES | HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | PSYLLIUM HUSK POWDER 95 PERCENT PURITY 60 MES H ETO TREATED PLANTAGO OVATA PSYLLIUM |
| 2026-05-07 | WHLC189GX02500 | WHLC189GA00096 | E010 | House Bill | WHLC | 9941130 | WAN HAI A12 | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 20 BAG | 19,460 K | AATISH INDUSTRIES | HARVEST COMMODITIES MARKETING, INC. | HARVEST COMMODITIES MARKETING, INC. | PSYLLIUM HUSK POWDER 95% PURITY 60 MESH ETO T REATED (PLANTAGO OVATA PSYLLIUM) 20 BAGS (TOT AL TWENTY JUMBO BAGS ONLY) HS CODE=1... | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | OOLU2324678210 |
|---|---|
| House BOL # | PGSMNSPNYK022021 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PGSM |
| Voyage # | 052W |
| IMO # | 9718117 |
| Vessel Name | CMA CGM GANGES |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | MUNDRA INDIA |
| Foreign Port of Lading | MUNDRA INDIA (53306) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20160 K |
| Weight in KG | 20,160 KG |
| Quantity | 800 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU0842397 |
| Commodity Description |
HS CODE 12119032 PSYLLIUM HUSK PSYLLIUM HUSK POWDER 80 PCT PURITY PLANTAGO OVATA PSYLLIUM |
| Shipper Name | AATISH INDUSTRIES |
|---|---|
| Address Line 1 | PLOT NO.B, RS NO. 249, |
| Address Line 3 | NR.KHALI CHAR RASTA, PATAN RD, |
| City | GUJARAT |
| Zip Code | 384151 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | HARVEST COMMODITIES MARKETING, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 547 SAW MILL RIVER ROAD, |
| City | ARDSLEY |
| State Province | NY |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HARVEST COMMODITIES MARKETING, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 547 SAW MILL RIVER ROAD, |
| City | ARDSLEY |
| State Province | NY |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU0842397 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IND0037975 |
| Seal Number 1 | IND0037975 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HS CODE 12119032 PSYLLIUM HUSK PSYLLIUM HUSK POWDER 80 PCT PURITY PLANTAGO OVATA PSYLLIUM |
| Marks and Numbers 1 | -- . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 624 | 2026-04-27 |
| Los Angeles, California | 184 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 104 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 94 | 2025-10-21 |
| Oakland, California | 19 | 2026-04-03 |
| Norfolk, Virginia | 8 | 2021-12-15 |
| Seattle, Washington | 5 | 2013-05-15 |
| Houston, Texas | 2 | 2022-03-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 633 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 62 | 2026-05-14 |
| Singapore Singapore | 55 | 2025-10-16 |
| All Other India West Coast Ports | 39 | 2023-07-11 |
| Colombo Sri Lanka | 25 | 2025-10-07 |
| Salalah Oman | 23 | 2025-01-08 |
| Qingdao China (Mainland) | 19 | 2026-04-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 14 | 2026-05-07 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 13 | 2022-09-28 |
| Kajang Malaysia | 12 | 2025-10-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Harvest Commodities Marketing Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 547 SAW MILL RIVER ROAD, SUITE 3A ARDSLEY NY 10502 US | 2026-05-07 | 89 |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 547 SAW MILL RIVER ROAD ARDSLEY NY 10502 USA | 2026-05-13 | 32 |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 2025-08-30 | 18 | |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 2025-12-16 | 6 | |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 2025-10-16 | 5 | |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 2026-02-12 | 3 | |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 2025-07-21 | 2 | |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 2025-11-25 | 2 | |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 2025-08-19 | 1 | |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | 2024-12-11 | 167 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Harvest Commodities Marketing Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 42 | |
| 2025-05-09 | 4 | |
| 2024-04-25 | 56 | |
| 2024-04-25 | 49 | |
| 2024-01-29 | 2 | |
| 2016-10-26 | 1 |
Below are the top 5 email addresses on file for Harvest Commodities Marketing Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-07 | 1 | |
| 2025-01-04 | 1 | |
| 2024-09-17 | 2 | |
| 2021-11-02 | 2 | |
| 2013-04-27 | 1 |