There are a total of 1,537 bills of lading on file for Harvic International Ltd. between October 20th, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 1,537 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,537 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,510 |
| Notify Party Records | 1,252 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARVIC INTERNATIONAL LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Harvic International Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Harvic International Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JIANGXI BOHAN IMP.& EXP.CO.LTD | May 2026 | 432 | 269 |
| SHANGHAI GARMENT GROUP IMP&EXP CORP | May 2026 | 3,512 | 88 |
| XUZHOU FUMEILONG GARMENT CO.,LTD | Sep 2023 | 188 | 65 |
| WUHAN KAI VERDURE TRADE CO.,LTD | Nov 2025 | 81 | 44 |
| GBEST GARMENT LTD | May 2026 | 45 | 40 |
| JIANGXI TEXTILE GROUP IMP EXP CO LT | May 2026 | 1,942 | 31 |
| ZHEJIANG POINT TRADE CO.,LTD | Oct 2025 | 28 | 27 |
| SOTEX ( AHMED EL- SAYAD & CO | May 2023 | 44 | 25 |
| SHAOXING CITY FORTUNE INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD. | May 2026 | 309 | 16 |
| SHANGHAI GARMENT GROUP IMPEXP CORP | Jun 2023 | 29 | 11 |
| SOTEX | Jun 2025 | 165 | 10 |
| Nov 2025 | 9 | 6 | |
| SHAOXING KEQIAO PRATT CLOTHING CO. | May 2026 | 69 | 6 |
| QUANZHOU JINGXIN ZEHUI IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | Nov 2022 | 12 | 5 |
| NINGBO TEXTILES IMPORT & EXPORT CORPORATION | May 2026 | 2,879 | 5 |
| NINGBO ETDZ HOLDINGS LTD | May 2026 | 4,969 | 5 |
| SOFICH (XIAMEN) INDUSTRIAL & TRADIN | Jan 2026 | 438 | 4 |
| YUYAO HUALUN IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 2,060 | 3 |
| Aug 2021 | 3 | 3 | |
| SHANGHAI URBAN TRADING | Mar 2026 | 19 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Harvic International Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARVEST VENTURES - INTL | Oct 2021 | 204 | 0 |
| HARVEST VENTURES INC | Jan 2025 | 1,812 | 0 |
| HARVEST VIEW INTERNATIONAL LTD. | Apr 2026 | 980 | 4 |
| HARVESTER FOUNDRY NORTH | May 2026 | 185 | 22 |
| HARVESTER LSC MAIN | May 2026 | 245 | 30 |
| HARVEY BEEF EXPORTS | May 2026 | 644 | 31 |
| HARVEY IMPORTS LLC | May 2026 | 16,342 | 504 |
| HARVEY INDUSTRIES GROUP PTY LTD | May 2026 | 1,078 | 10 |
| HARVIA FINLAND OY | May 2026 | 555 | 43 |
| HARVIA US | May 2026 | 517 | 38 |
| HARVIK GLOVES SDN BHD | May 2026 | 593 | 18 |
| HARVIK RUBBER INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 400 | 4 |
| HARVY SURGICAL SUPPLY CORP | Mar 2026 | 287 | 1 |
| HARWAL INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 200 | 3 |
| HARWICK STANDARD DISTRIBUTION CORP | Apr 2026 | 1,251 | 3 |
| HARWIN CHARMAX LLC | May 2026 | 105 | 6 |
| HARZ GUSS ZORGE GMBH | May 2026 | 480 | 16 |
| HAS CELIK SAN. VE TIC. A.S. | May 2026 | 596 | 4 |
| HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | Mar 2026 | 476 | 10 |
| HASA PRIVATE ENTERPRISE BRANCH | May 2026 | 390 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 | EGLV143661440193 | SZQEMNGNYC262091 | 075E | House Bill | SZQE | 9472141 | COSCO FAITH | 2026-03-25 | NEW YORK, NEW YORK | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,855 CTN | 15,705 KG | SHAOXING KEQIAO PRATT CLOTHING | HARVIC INTERNATIONAL LTD. | HARVIC INTERNATIONAL LTD. | MENS PANTS GIRLS PANTS BOYS SHORTS | |
| 2026-03-07 | ONEYSHAG00157300 | KSHVJS26010830 | 076E | House Bill | KSHV | 9388352 | ONE CONTINUITY | 2026-03-06 | NEW YORK, NEW YORK | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,851 CTN | 20,853 K | Container Yard | SHANGHAI URBAN TRADING | HARVIC INTERNATIONAL LTD. | HARVIC INTERNATIONAL LTD. | BOY'S FLAT FRONT SCHOOL PANTS |
| 2026-03-07 | ONEYSHAG00159500 | KSHVJS26010829 | 076E | House Bill | KSHV | 9388352 | ONE CONTINUITY | 2026-03-06 | NEW YORK, NEW YORK | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,838 CTN | 19,616 K | Container Yard | SHANGHAI URBAN TRADING | HARVIC INTERNATIONAL LTD. | HARVIC INTERNATIONAL LTD. | BOY'S FLAT FRONT SCHOOL PANTS |
| 2025-12-01 | EGLV143570878269 | SZQEMNGTXG25A007 | 031E | House Bill | SZQE | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2025-11-29 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,326 CTN | 9,375 KG | WUHAN KAI VERDURE TRADE | HARVIC INTERNATIONAL LTD | HARVIC INTERNATIONAL LTD | MENS JACKET ( % POLYESTER PU COATED MM W /R ) BOYS S/S SCHOOL UNIFORMS | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-03-26 |
| Master BOL # | OOLU2167634000 |
|---|---|
| House BOL # | SZQEMNGNYC263072 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZQE |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL FRANCE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3238 KG |
| Weight in KG | 3,238 KG |
| Quantity | 507 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU5431973 |
| Commodity Description |
GIRLS S/S SCHOOL UNIFORMS GIRLS L/S SCHOOL UN IFORMS BOYS S/S SCHOOL UNIFORMS BOYS L/S SCHO OL UNIFORMS |
| Shipper Name | SHAOXING CITY FORTUNE INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 801, HUANYU NO.1 BUILDING , FE |
| Address Line 2 | NGLIN WEST ROAD NO. 300, SHAOXING C |
| Address Line 3 | ITY, ZHEJIANG ,CHINA |
| Consignee Name | HARVIC INTERNATIONAL LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 10 WEST 33RD STREET.SUITE 508,NEW Y |
| Address Line 2 | ORK,NY 10001 TEL(212)967-6666 FAX(2 |
| Address Line 3 | 12)868-3039 |
| Notify Party Name | HARVIC INTERNATIONAL LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 10 WEST 33RD STREET.SUITE 508,NEW Y |
| Address Line 2 | ORK,NY 10001 TEL(212)967-6666 FAX(2 |
| Address Line 3 | 12)868-3039 |
| Container Number | FCIU5431973 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKNV3602 |
| Seal Number 1 | OOLKNV3602 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GIRLS S/S SCHOOL UNIFORMS GIRLS L/S SCHOOL UN IFORMS BOYS S/S SCHOOL UNIFORMS BOYS L/S SCHO OL UNIFORMS |
| Marks and Numbers 1 | DES PO. STYLE COLOR QUANTITY GR.WT. NT.WT. ME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000003238 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 1,268 | 2026-05-11 |
| New York, New York | 239 | 2026-03-26 |
| Long Beach, California | 14 | 2024-12-03 |
| Miami, Florida | 5 | 2024-04-18 |
| Los Angeles, California | 4 | 2015-05-16 |
| Oakland, California | 3 | 2016-05-28 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2022-08-15 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2022-09-15 |
| West Palm Beach, Florida | 1 | 2013-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,009 | 2026-05-09 |
| Qingdao China (Mainland) | 96 | 2023-09-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 81 | 2025-10-20 |
| Alexandria Egypt | 72 | 2022-02-08 |
| Yangshan China (Mainland) | 61 | 2025-09-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 46 | 2026-05-11 |
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 31 | 2018-10-03 |
| Pusan South Korea | 29 | 2025-11-03 |
| Bur Said Egypt | 17 | 2015-01-16 |
| Panama City Panama | 14 | 2017-09-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Harvic International Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARVIC INTERNATIONAL LTD. | 10 WEST 33RD STREET, ,SUITE 508, NEW YORK, NY10001 | 2026-05-09 | 653 |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD. | 10 WEST 33RD STREET, SUITE 508 NEW YORK NY10001 USA | 2026-05-11 | 45 |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD. | 2025-11-03 | 11 | |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD. | 2026-03-07 | 11 | |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD. | 2025-06-27 | 7 | |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD | 2025-01-11 | 80 | |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD. | 2025-01-11 | 79 | |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD | 2023-09-22 | 65 | |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD. | 2018-09-05 | 55 | |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD | 2025-10-20 | 46 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Harvic International Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 247 | |
| 2025-07-14 | 1 | |
| 2023-05-09 | 57 | |
| 2022-09-22 | 1 | |
| 2022-04-06 | 5 | |
| 2021-08-06 | 2 | |
| 2018-03-16 | 2 | |
| 2018-02-24 | 1 | |
| 2014-07-08 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||