There are a total of 517 bills of lading on file for Harvia Us between March 9th, 2019 and May 20th, 2026.
Of those 517 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 38 were within the past 90 days.
| Total Records | 517 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 507 |
| Notify Party Records | 365 |
| First Shipment on File | Mar 9th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 38 |
| Records in the Past Year | 101 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARVIA US.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Harvia Us, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Harvia Us in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HARVIA FINLAND OY | May 2026 | 555 | 227 |
| DOMO WELLNESS ROMANIA SRL | May 2026 | 130 | 89 |
| SHANGHAI VALUES GLASS CO.,LTD | May 2026 | 108 | 58 |
| KIRAMI OY | Aug 2025 | 16 | 10 |
| GUANGZHOU CITY HARVIA SAUNA CO.LTD | May 2026 | 31 | 10 |
| YOUNGY HEALTH CO.,LTD. | May 2026 | 374 | 9 |
| ALMOST HEAVEN SAUNAS | Apr 2026 | 113 | 4 |
| GUANGDONG TAIYI HEALTH TECH. CO. | May 2026 | 572 | 3 |
| GOLDEN DESIGNS INC. | May 2026 | 1,865 | 3 |
| SHIJIAZHUANG GOODWELL IMPORT& EXPORT CO LTD | Nov 2025 | 46 | 1 |
| QINHUANGDAO LIAN YI DING TRADING CO | May 2026 | 353 | 1 |
| Dec 2025 | 3 | 1 | |
| Dec 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Harvia Us.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARVEST VALLEY INC | May 2026 | 1,877 | 54 |
| HARVEST VENTURES - INTL | Oct 2021 | 204 | 0 |
| HARVEST VENTURES INC | Jan 2025 | 1,812 | 0 |
| HARVEST VIEW INTERNATIONAL LTD. | Apr 2026 | 980 | 4 |
| HARVESTER FOUNDRY NORTH | May 2026 | 185 | 22 |
| HARVESTER LSC MAIN | May 2026 | 245 | 30 |
| HARVEY BEEF EXPORTS | May 2026 | 644 | 31 |
| HARVEY IMPORTS LLC | May 2026 | 16,342 | 504 |
| HARVEY INDUSTRIES GROUP PTY LTD | May 2026 | 1,078 | 10 |
| HARVIA FINLAND OY | May 2026 | 555 | 43 |
| HARVIC INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 1,537 | 6 |
| HARVIK GLOVES SDN BHD | May 2026 | 593 | 18 |
| HARVIK RUBBER INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 400 | 4 |
| HARVY SURGICAL SUPPLY CORP | Mar 2026 | 287 | 1 |
| HARWAL INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 200 | 3 |
| HARWICK STANDARD DISTRIBUTION CORP | Apr 2026 | 1,251 | 3 |
| HARWIN CHARMAX LLC | May 2026 | 105 | 6 |
| HARZ GUSS ZORGE GMBH | May 2026 | 480 | 16 |
| HAS CELIK SAN. VE TIC. A.S. | May 2026 | 596 | 4 |
| HAS CELIK VE HALAT SAN. TIC. A.S. | Mar 2026 | 476 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | HLCUHEL260308380 | DMALHELA79053 | 618W | House Bill | DMAL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-20 | NORFOLK, VIRGINIA | WILHELMSHAVEN GERMANY | 1,088 CTN | 19,400 KG | House to House | HARVIA FINLAND OY | HARVIA US | HARVIA US | SAUNA EQUIPMENT |
| 2026-05-21 | HLCUHEL260308390 | DMALHELA79054 | 618W | House Bill | DMAL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-20 | NORFOLK, VIRGINIA | WILHELMSHAVEN GERMANY | 732 CTN | 13,390 KG | House to House | HARVIA FINLAND OY | HARVIA US | HARVIA US | SAUNA EQUIPMENT |
| 2026-05-21 | HLCUHEL260204811 | DMALHELA78117 | 618W | House Bill | DMAL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-20 | NORFOLK, VIRGINIA | WILHELMSHAVEN GERMANY | 583 CTN | 11,040 KG | House to House | HARVIA FINLAND OY | HARVIA US | HARVIA US | SAUNA EQUIPMENT |
| 2026-05-21 | HLCUHEL260204833 | DMALHELA78119 | 618W | House Bill | DMAL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-20 | NORFOLK, VIRGINIA | WILHELMSHAVEN GERMANY | 563 CTN | 6,252 KG | House to House | HARVIA FINLAND OY | HARVIA US | HARVIA US | SAUNA EQUIPMENT |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | HLCUHEL260308083 |
|---|---|
| House BOL # | DMALHELA79052 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 618 |
| IMO # | 9280641 |
| Vessel Name | GSL CHRISTEL ELISABETH |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HELSINKI |
| Foreign Port of Lading | WILHELMSHAVEN GERMANY (42891) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19256 KG |
| Weight in KG | 19,256 KG |
| Quantity | 1062 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FANU1417398 |
| Commodity Description |
SAUNA EQUIPMENT |
| Shipper Name | HARVIA FINLAND OY |
|---|---|
| Address Line 1 | TEOLLISUUSTIE 1-3,PO BOX 12 |
| City | MUURAME |
| Country Code | FI |
| Consignee Name | HARVIA US |
|---|---|
| Address Line 1 | 11261 JAMES STREET |
| City | HOLLAND |
| State Province | MI |
| Zip Code | 49424 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HARVIA US |
|---|---|
| Address Line 1 | 3567 JEFFERSON ST N |
| City | LEWISBURG |
| State Province | WV |
| Zip Code | 24901 |
| Country Code | US |
| Container Number | FANU1417398 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLD2194951 |
| Seal Number 1 | HLD2194951 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SAUNA EQUIPMENT |
| Marks and Numbers 1 | H2603556 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 851629 | 00000000 | 0000019256 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 503 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 5 | 2021-03-06 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2026-02-28 |
| Los Angeles, California | 3 | 2019-10-21 |
| Wilmington, North Carolina | 1 | 2025-03-04 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2024-10-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 112 | 2025-07-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 84 | 2026-05-11 |
| Bremerhaven Germany | 55 | 2026-04-16 |
| Anvers Belgium | 49 | 2025-08-05 |
| Gioia Tauro Italy | 38 | 2024-11-16 |
| Wilhelmshaven Germany | 37 | 2026-05-21 |
| Barcelona Spain | 33 | 2022-05-21 |
| All Other Turkey Black Sea and Sea of Marmara Port | 27 | 2025-12-06 |
| Rotterdam Netherlands | 21 | 2025-04-02 |
| Yantian China (Mainland) | 11 | 2025-11-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Harvia Us that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARVIA US | 25 WEST 8TH STREET, SUITE 200 HOLLAND MI 49423 US | 2025-06-04 | 142 |
| HARVIA US | 3567 JEFFERSON ST N LEWISBURG WV 24901 US | 2026-05-21 | 112 |
| HARVIA US | 2026-05-21 | 110 | |
| HARVIA US INC | 2026-05-18 | 52 | |
| HARVIA US INC | 2025-03-08 | 33 | |
| HARVIA US INC. | 2023-06-12 | 30 | |
| HARVIA US.INC | 2021-09-14 | 20 | |
| HARVIA US INC. | 2025-10-13 | 19 | |
| HARVIA US INC. | 2020-08-17 | 17 | |
| HARVIA US INC | 2023-10-17 | 10 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Harvia Us.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-05 | 5 | |
| 2022-03-21 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||