There are a total of 61 bills of lading on file for Hengyang Chenhao Trading between November 5th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 61 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 35 were within the past 90 days.
| Total Records | 61 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 61 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 35 |
| Records in the Past Year | 61 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGYANG CHENHAO TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Hengyang Chenhao Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Hengyang Chenhao Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FOSHAN YENUO HARDWARE CO., LTD | May 2026 | 126 | 27 |
| FOSHAN AIYAGE HARDWARE | May 2026 | 20 | 18 |
| HENGYANG YANG HONG TRADING | May 2026 | 11 | 11 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengyang Chenhao Trading.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGTONG TRADING INC | May 2026 | 1,108 | 1 |
| HENGTUO METAL PRODUCTS COMPANY LIMI | May 2026 | 569 | 15 |
| HENGWEI BATTERY USA LLC | Jan 2026 | 492 | 0 |
| HENGWI (CAMBODIA) GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 203 | 11 |
| HENGWIN (CAMBODIA) GARMENT CO., LTD | May 2026 | 351 | 28 |
| HENGXIAN TRADING CORPORATION LIMITE | Apr 2026 | 1,790 | 1 |
| HENGXING FOODS & INGREDIENT TRADING | May 2026 | 121 | 63 |
| HENGXING FRUIT JUICE CO | Sep 2025 | 273 | 0 |
| HENGXINSHUN INTL TRADING SHANGHAI L | Mar 2026 | 199 | 1 |
| HENGXUAN DA TRADING HONG KONG LIMITED | Apr 2026 | 101 | 3 |
| HENGYANG RITAR POWER CO., LTD. | May 2026 | 447 | 2 |
| HENGYE INC. | May 2026 | 278 | 7 |
| HENGYE INT'L DEVELOPMENT CO., LIMITED | May 2026 | 149 | 8 |
| HENGYE INT'L TRADING (H.K.)CO.,LIMI | Apr 2022 | 1,208 | 0 |
| HENGYE INTELLIGENT DRIVE (HANGZHOU) CO., LTD | May 2026 | 114 | 14 |
| HENGYI FURNITURE | May 2026 | 114 | 5 |
| HENGYI ZHIXING TRADING CO LTD | May 2026 | 88 | 10 |
| HENGYU ELECTRIC VEHICLE VIET NAM CO | Mar 2026 | 415 | 2 |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | May 2026 | 62 | 27 |
| HENGYUAN INDUSTRIES INC | May 2026 | 746 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | YMJAW226799748 | AMZDCN26BDTSYJM7 | 100E | House Bill | AMZD | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 115 CTN | 1,830 KG | House to House | HENGYANG YANG HONG TRADING | HENGYANG CHENHAO TRADING | FOSHAN YENUO HARDWARE | DRAWER SLIDES |
| 2026-05-13 | ZIMUSHH32105783 | AMZDCN26BD2XDIQ4 | 16E | House Bill | AMZD | 9973690 | COLORADO | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 156 CTN | 1,844 KG | HENGYANG YANG HONG TRADING | HENGYANG CHENHAO TRADING | FOSHAN YENUO HARDWARE | DRAWER SLIDES | |
| 2026-05-13 | ZIMUSHH32105785 | AMZDCN26GBXZ54ZF | 16E | House Bill | AMZD | 9973690 | COLORADO | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 86 CTN | 880 KG | HENGYANG YANG HONG TRADING | HENGYANG CHENHAO TRADING | HUNAN YANG HONG TRADING | DRAWER SLIDES | |
| 2026-05-12 | CMDUSHZ8028062 | AMZDCN26ZLMJSO64 | 1TUHW | House Bill | AMZD | 9780897 | CMA CGM J. MADISON | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 40 CTN | 643 KG | Pier to Pier | FOSHAN AIYAGE HARDWARE | HENGYANG CHENHAO TRADING | FOSHAN AIYAGE HARDWARE | DRAWER SLIDES |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-03 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32115396 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26EV2VYZC5 |
| Manifest Number | 558521 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 17E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MACKENZIE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CNSZX |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1006 KG |
| Weight in KG | 1,006 KG |
| Quantity | 50 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU7529681 |
| Commodity Description |
PVC PLASTIC MOSAIC |
| Shipper Name | FOSHAN YENUO HARDWARE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ZONE 1, NO.3. JIHUA 6TH ROAD. ZUMIA |
| Address Line 2 | O STREET, TOWER 2,, UNIT 09, 15/F, |
| City | FOSHAN |
| State Province | GU |
| Zip Code | 528012 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HENGYANG CHENHAO TRADING CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O FBA6120 CLINKER DRIVE |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | FOSHAN YENUO HARDWARE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 4000 SOUTH HAMNER AVENUE |
| City | ONTARIO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91761 |
| Country Code | US |
| Container Number | ZCSU7529681 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250878526 |
| Seal Number 1 | A4250878526 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PVC PLASTIC MOSAIC |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 42 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 19 | 2026-05-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 61 | 2026-05-23 |
Below are the top 9 company names and addresses for Hengyang Chenhao Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGYANG CHENHAO TRADING | SAN BERNARDINO CA 92407 US | 2026-05-23 | 22 |
| HENGYANG CHENHAO TRADING | JURUPA VALLEY CA 92509 US | 2026-05-20 | 19 |
| HENGYANG CHENHAO TRADING | 2025-12-31 | 8 | |
| HENGYANG CHENHAO TRADING | 2026-05-19 | 6 | |
| HENGYANG CHENHAO TRADING | 2026-01-08 | 2 | |
| HENGYANG CHENHAO TRADING | 2026-04-15 | 1 | |
| HENGYANG CHENHAO TRADING | 2026-04-29 | 1 | |
| HENGYANG CHENHAO TRADING C | 2026-03-04 | 1 | |
| HENGYANG CHENHAO TRADING C | 2026-01-28 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||