There are a total of 114 bills of lading on file for Hengyi Furniture between November 1st, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 114 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 114 |
|---|---|
| Shipper Records | 45 |
| Consignee Records | 69 |
| Notify Party Records | 36 |
| First Shipment on File | Nov 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 75 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGYI FURNITURE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hengyi Furniture, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hengyi Furniture in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YIWU YONGYUN TRADING | May 2026 | 181 | 11 |
| INNOCRAFT WOOD INDUSTRY VIETNAM CO | May 2026 | 434 | 8 |
| PU ER TE CABINET | May 2026 | 126 | 5 |
| FOSHAN LEDKEY LIGHTING CO.,LTD. | May 2026 | 627 | 5 |
| NINGBO CHANGXINGJIA IMPORT AND EXPO | May 2026 | 41 | 4 |
| DALIAN DYNAMIC WOODWORKS INC. | May 2026 | 84 | 3 |
| CHANGZHOU BOFAN AUTO PARTS CO.,LTD | May 2026 | 456 | 3 |
| SOPHIA MANUFACTURING CO., LTD | May 2026 | 820 | 2 |
| SHENZHEN XINJINLIAN TRADE CO., LTD | May 2026 | 69 | 2 |
| SHENZHEN MANYUXUAN TRADE CO.,LTD | May 2026 | 245 | 2 |
| SEAJOIN | May 2026 | 125 | 2 |
| LIEN HOP WOOD CO.,LTD | Feb 2026 | 368 | 2 |
| HETLON INC | Feb 2026 | 1,248 | 2 |
| GUANGZHOU CHEDIMEI AUTO PARTS CO. | Mar 2026 | 81 | 2 |
| YONGFAN INTERNATIONAL TRADING CO. | May 2026 | 194 | 1 |
| May 2026 | 6 | 1 | |
| May 2026 | 1 | 1 | |
| Nov 2025 | 10 | 1 | |
| HANGZHOU HIGH PER CORPORATION LIMIT | May 2026 | 60 | 1 |
| HANGZHOU BETTER IMPORT AND EXPORT C | Mar 2026 | 148 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengyi Furniture.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGXING FOODS & INGREDIENT TRADING | May 2026 | 121 | 63 |
| HENGXING FRUIT JUICE CO | Sep 2025 | 273 | 0 |
| HENGXINSHUN INTL TRADING SHANGHAI L | Mar 2026 | 199 | 1 |
| HENGXUAN DA TRADING HONG KONG LIMITED | Apr 2026 | 101 | 3 |
| HENGYANG CHENHAO TRADING | May 2026 | 61 | 35 |
| HENGYANG RITAR POWER CO., LTD. | May 2026 | 447 | 2 |
| HENGYE INC. | May 2026 | 278 | 7 |
| HENGYE INT'L DEVELOPMENT CO., LIMITED | May 2026 | 149 | 8 |
| HENGYE INT'L TRADING (H.K.)CO.,LIMI | Apr 2022 | 1,208 | 0 |
| HENGYE INTELLIGENT DRIVE (HANGZHOU) CO., LTD | May 2026 | 114 | 14 |
| HENGYI ZHIXING TRADING CO LTD | May 2026 | 88 | 10 |
| HENGYU ELECTRIC VEHICLE VIET NAM CO | Mar 2026 | 415 | 2 |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | May 2026 | 62 | 27 |
| HENGYUAN INDUSTRIES INC | May 2026 | 746 | 25 |
| HENGYUAN LONG TRADING CO. LIMITED | Sep 2025 | 76 | 0 |
| HENGYUE SERVICE INC | Apr 2026 | 108 | 24 |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | May 2026 | 643 | 30 |
| HENGZHAO TRADING LIMITED | Mar 2026 | 508 | 1 |
| HENIEMO HOME COLLECTION CO.,LTD | May 2026 | 6,039 | 354 |
| HENKE-SASS, WOLF GMBH | Apr 2026 | 577 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | MEDUYO704223 | CGLSCSZ26040814 | FV615 | House Bill | CGLS | 9930959 | MSC DARLENE | 2026-05-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 423 CTN | 16,697 KG | House to House | HENG YU FURNITURE | NOVAFORGE TECHNOLOGIES INC | LOCKER | |
| 2026-02-23 | MAEU265037090 | HYSLFSZX02260610 | 605E | House Bill | HYSL | 9964510 | MAERSK EUNAPOLIS | 2026-02-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,732 CTN | 41,041 K | Container Yard | HENG YU FURNITURE | HETLON INC | NB JIAVIEW USA INC | SEVEN TIER STORAGE TWO TIER STORAGE EIGHT TIER STORAGE SIX TIER STORAGE THREE TIER STORAGE HS: |
| 2026-02-03 | CMDUNGP3085750 | SFOKHT25123076 | 1244E | House Bill | SFOK | 9850850 | EVER FAVOR | 2026-02-02 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 220 CTN | 10,971 K | Pier to Pier | SHENZHEN MAOMAO YU ELECTRONICS | HENGYI FURNITURE | AHENGYI FURNITURE | MOBILITY SCOOTER |
| 2026-01-17 | EGLV235502088725 | MLILMSG25121849 | 007E | House Bill | MLIL | 9949728 | OOCL SUNFLOWER | 2026-01-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 2,031 CTN | 19,492 KG | Container Yard | INNOCRAFT WOOD INDUSTRY VIETNAM COM | HENGYI FURNITURE | KITCHEN CABINET PART | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HDMUHKGM62509500 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HDMU |
| Voyage # | 0100E |
| IMO # | 9337468 |
| Vessel Name | YM UPWARD |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN, SHENZHEN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21050 KG |
| Weight in KG | 21,050 KG |
| Quantity | 704 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU4853482 |
| Commodity Description |
IRON FRAME LOCKER SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Shipper Name | HENG YU FURNITURE (HUIZHOU) CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LIZHIKENG LUOYANGJIEDAO BOLUO COUNT |
| Address Line 2 | Y HUIZHOU GD CN TEL 13882747839 LI |
| Address Line 3 | QINGXIN@ZTOCWST.COM 51600 |
| Consignee Name | EYT INTERNATIONAL INDUSTRIAL CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1255 W 15TH ST STE 440 PLANO, TX 75 |
| Address Line 2 | 075 MANAGER@ELYATA.COM TEL 16235-01 |
| Address Line 3 | 87 75075 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Notify Party Name | EYT INTERNATIONAL INDUSTRIAL CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1255 W 15TH ST STE 440 PLANO, TX 75 |
| Address Line 2 | 075 MANAGER@ELYATA.COM TEL 16235-01 |
| Address Line 3 | 87 75075 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Container Number | KOCU4853482 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1250439 |
| Seal Number 1 | 25H1250439 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | IRON FRAME LOCKER SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 9403609990 | 00420992 | 0000021050 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 32 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 28 | 2026-05-14 |
| Norfolk, Virginia | 25 | 2018-12-27 |
| Savannah, Georgia | 10 | 2026-02-03 |
| Seattle, Washington | 6 | 2026-01-03 |
| Oakland, California | 6 | 2025-12-29 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2026-01-15 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2025-12-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 51 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 23 | 2026-02-03 |
| Vung Tau Vietnam | 14 | 2026-01-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2025-12-27 |
| Pusan South Korea | 6 | 2025-12-16 |
| Singapore Singapore | 3 | 2026-01-05 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2025-12-29 |
| Laem Chabang Thailand | 2 | 2026-01-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2025-11-29 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2025-10-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengyi Furniture that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGYI FURNITURE | 201 E CENTER ST STE 112 PMB 3322,,A NAHEIM,CALIFORNIA 92805,US | 2026-01-17 | 21 |
| HENGYI FURNITURE | 201 E CENTER ST STE 112 PMB 3322, A NAHEIM, CA 92805 | 2026-01-14 | 13 |
| HENGYI FURNITURE | 2026-01-06 | 5 | |
| HENGYI FURNITURE | 2026-01-10 | 4 | |
| HENGYI FURNITURE | 2026-02-03 | 3 | |
| HENGYI FURNITURE | 2025-12-02 | 3 | |
| HENGYI FURNITURE | 2026-01-15 | 3 | |
| HENGYI FURNITURE | 2025-12-27 | 2 | |
| HENGYI FURNITURE | 2025-12-16 | 2 | |
| HENGYI FURNITURE | 2025-12-09 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hengyi Furniture.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Hengyi Furniture.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 1 | |
| 2026-02-03 | 3 | |
| 2025-12-01 | 2 |