There are a total of 111 bills of lading on file for HK Jiuyuan Technology Limited between October 7th, 2025 and May 21st, 2026.
Of those 111 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 48 were within the past 90 days.
| Total Records | 111 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 111 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 7th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 48 |
| Records in the Past Year | 111 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with HK Jiuyuan Technology Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with HK Jiuyuan Technology Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHAOXING KAIYAO TEXTILE CO., LTD. | May 2026 | 345 | 38 |
| SHAOXING KEQIAO DIWAN TEXTILE | May 2026 | 39 | 31 |
| SHAOXING JIUZHEN MAOYI LIMITED COMPANY | May 2026 | 19 | 19 |
| SHAOXING HENGDU HOMES | May 2026 | 18 | 18 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Jiuyuan Technology Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK HUITONG RESOURCES E-COMMERCE CO. | Feb 2024 | 148 | 0 |
| HK IML TECHNOLOGY CO.,LIMITED | May 2026 | 2,341 | 125 |
| HK IMPORT TRADING INC | May 2026 | 101 | 13 |
| HK INET-SEMI TECHNOLOGIES LIMITED. | Jun 2024 | 135 | 0 |
| HK J&J GROUP LIMITED | May 2026 | 1,230 | 4 |
| HK JIANXIANG INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 223 | 19 |
| HK JIANYING TRADE DEVELOPMENT LIMITED | Aug 2024 | 301 | 0 |
| HK JING QUAN HUA DEVELOPMENT LIMITE | May 2026 | 738 | 3 |
| HK JINHELI LIMITED | Mar 2024 | 321 | 0 |
| HK JINXINRONG LIMITED | Mar 2026 | 60 | 3 |
| HK JY APPAREL LIMITED | May 2021 | 135 | 0 |
| HK KAFIR INDUSTRIAL CO., LIMITED | May 2026 | 153 | 1 |
| HK KAUCHAU FURNITURE CO., LTD | Nov 2025 | 88 | 0 |
| HK KEY APPAREL LIMITED | Apr 2026 | 209 | 4 |
| HK KEYUAN GROUP CO LIMITED | May 2026 | 102 | 5 |
| HK LA LP | May 2026 | 380 | 7 |
| HK LALALE TRADE CO., LIMITED | May 2026 | 323 | 14 |
| HK LI HUI INTERNATIONAL LIMITED | Apr 2026 | 284 | 5 |
| HK LIANG XIN TRADING LIMITED | Feb 2026 | 353 | 0 |
| HK LIANHUA SPONGE FURNITURE LTD | Apr 2025 | 158 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | CMDUNGP3575741 | AMZDCN26W7OKCQCL | 0GVMM | House Bill | AMZD | CMA CGM GEORGIA | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 321 CTN | 3,308 KG | Pier to Pier | SHAOXING JIUZHEN MAOYI LIMITED COMPANY | HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | CURTAIN TABLECLOTH PILLOW CASE FLOOR MAT CHAIR COVER FLOOR MAT SOFA CUSHION | ||
| 2026-05-25 | HDMUNBOZ5LN26500 | AMZDCN26XTYWOA5P | 0100E | House Bill | AMZD | YM UPWARD | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 193 CTN | 2,077 KG | SHAOXING JIUZHEN MAOYI LIMITED COMPANY | HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | CURTAIN TABLECLOTH CHAIR COVER | |||
| 2026-05-25 | CMDUNGP3574488 | AMZDCN26LALZG4AW | 0TBNL | House Bill | AMZD | EVER LEGACY | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 131 CTN | 1,491 KG | Pier to Pier | SHAOXING HENGDU HOMES | HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | CURTAIN TABLECLOTH | ||
| 2026-05-25 | CMDUNGP3574499 | AMZDCN26JET7SPVX | 0TBNL | House Bill | AMZD | EVER LEGACY | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 266 CTN | 2,975 KG | Pier to Pier | SHAOXING JIUZHEN MAOYI LIMITED COMPANY | HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | CURTAIN TABLECLOTH FLOOR MAT CHAIR COVER | ||
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-09 |
| Master BOL # | CMDUNGP3575741 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26KUOHSXRI |
| Manifest Number | 564073 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0GVMM |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM GEORGIA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1335 KG |
| Weight in KG | 1,335 KG |
| Quantity | 128 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CMAU7079892 |
| Commodity Description |
CURTAIN TABLECLOTH |
| Shipper Name | SHAOXING HENGDU HOMES CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 106-2 QINGFENG VILLAGE,QIANQING STR |
| Address Line 2 | EET SHAOXING |
| City | KEQIAO |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 312000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED C/O F |
|---|---|
| Address Line 1 | BA 6120 CLINKER DRIVE, |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Container Number | CMAU7079892 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M1810223 |
| Seal Number 1 | M1810223 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CURTAIN TABLECLOTH |
| Marks and Numbers 1 | FBA19CGLTRWR FBA19CGLTRWR |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 67 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 39 | 2026-05-13 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2026-01-15 |
| Long Beach, California | 2 | 2025-12-24 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2026-01-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 111 | 2026-05-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK Jiuyuan Technology Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | BA 600 ERNIE DRIVE HOLLISTER CA 95023 US | 2026-04-21 | 46 |
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | BA6120 CLINKER DRIVE, JURUPA VALLEY CA 92509 US | 2026-05-22 | 17 |
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | 2026-03-26 | 7 | |
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | 2026-03-27 | 7 | |
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | 2026-01-07 | 6 | |
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | 2026-04-10 | 4 | |
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | 2025-11-12 | 4 | |
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | 2026-04-28 | 3 | |
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | 2025-12-17 | 3 | |
| HK JIUYUAN TECHNOLOGY LIMITED | 2025-11-25 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||