There are a total of 64 bills of lading on file for HK Meiyida Trading C O between June 26th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 64 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 64 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 64 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 26th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK MEIYIDA TRADING C O.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with HK Meiyida Trading C O, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with HK Meiyida Trading C O in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AIBITE TRADING CO.,LTD | May 2026 | 1,343 | 54 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Meiyida Trading C O.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK LIANHUA SPONGE FURNITURE LTD | Apr 2025 | 158 | 0 |
| HK LIGONG INDUSTRY LIMITED | Jun 2025 | 123 | 0 |
| HK LINSYHOME INTL TRADING LTD | Sep 2025 | 243 | 0 |
| HK LOGISTICS SERVICES | May 2026 | 1,596 | 29 |
| HK LONGTENG INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 1,721 | 8 |
| HK LOST HORIZON INTERNATIONAL ELECTRONIC COMMERCE LIMITED | Apr 2025 | 81 | 0 |
| HK LUCIA FURNITURE CO., LIMITED | Mar 2026 | 169 | 2 |
| HK LXX TRADE CO., LIMITED | May 2026 | 317 | 20 |
| HK MASTERPIECE TECHNOLOGY LIMITED | Apr 2026 | 177 | 2 |
| HK MAXWELL INTERNATIONAL CO., LIMITED | Dec 2025 | 62 | 0 |
| HK MM INTERNATIONAL CO., LIMITED | Mar 2023 | 139 | 0 |
| HK MORNING SUN INDUSTRIAL LTD | May 2026 | 1,197 | 1 |
| HK MUSIC-LABS AI AUDIO TECHNOLOGIES | Apr 2026 | 490 | 17 |
| HK MUSILAB TECHNOLOGIES CO LTD | Feb 2023 | 250 | 0 |
| HK MY WAY MANUFACTURE CO.LIMITED | Jul 2025 | 338 | 0 |
| HK NEW MAP INTERNATIONAL TRADING LI | May 2026 | 1,606 | 362 |
| HK NINGYANG IMPORT & EXPORT LIMITED | Sep 2022 | 260 | 0 |
| HK NTTO TRADING LIMITED | Nov 2019 | 227 | 0 |
| HK OFFIGO INTELLIGENT TECHNOLOGY LI | May 2026 | 1,033 | 194 |
| HK PAPER (USA), INC. | Jun 2023 | 951 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | HLCUNG12603RKSD2 | AMZDCN26Q37NFKXH | 615E | House Bill | AMZD | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,668 CTN | 12,556 KG | House to House | AIBITE TRADING | HK MEIYIDA TRADING | UMBRELLA | |
| 2026-05-22 | MEDUWV221041 | AMZDCN26XTMQAIML | GE614 | House Bill | AMZD | 9967316 | MANZANILLO BRIDGE | 2026-05-21 | BALTIMORE, MARYLAND | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 988 CTN | 16,942 KG | House to House | AIBITE TRADING | HK MEIYIDA TRADING C O | CANOPY WALL UMBRELLA GAUZE UMBRELLA COVER CANOPY TOP PLASTIC WATER BAG PVC CANOPY TOP | |
| 2026-05-18 | CMDUNGP3517948 | AMZDCN26MCBZA2GX | 1218E | House Bill | AMZD | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,070 CTN | 13,486 KG | Pier to Pier | AIBITE TRADING | HK MEIYIDA TRADING | UMBRELLA | |
| 2026-05-18 | MEDUWV045531 | AMZDCN26BB2YYUA6 | GE612 | House Bill | AMZD | 9393319 | MSC RIKKU | 2026-05-16 | BALTIMORE, MARYLAND | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 974 CTN | 14,564 KG | House to House | AIBITE TRADING | HK MEIYIDA TRADING C O | UMBRELLA FABRIC UMBRELLA FABRIC | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | MEDUWV576733 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26MIRNUBDQ |
| Manifest Number | 550072 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | GE615 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC MUMBAI VIII |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15231 KG |
| Weight in KG | 15,231 KG |
| Quantity | 1208 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU6866455 |
| Commodity Description |
CANOPY TOP CANOPY WALL CANOPY TOP CANOPY WALL POLYESTER BAG TABLE COVER POLYESTER BAG |
| Shipper Name | AIBITE TRADING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 601, BUILDING 77, ZHIFU CENTER |
| Address Line 2 | , GAOZHAO SUB-DISTRICT |
| City | JIAXING |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 314000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HK MEIYIDA TRADING CO.,LIMITED C/O |
|---|---|
| Address Line 1 | FBA 3327 E HARRISBURG PIK |
| City | MIDDLETOWN |
| State Province | PA |
| Zip Code | 17057 |
| Country Code | US |
| Container Number | TRHU6866455 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX46362234 |
| Seal Number 1 | FX46362234 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CANOPY TOP CANOPY WALL CANOPY TOP CANOPY WALL POLYESTER BAG TABLE COVER POLYESTER BAG |
| Additional Cargo 1 | CANOPY TOP CANOPY WALL |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Marks and Numbers 2 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 21 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 11 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2026-03-27 |
| Baltimore, Maryland | 6 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 4 | 2025-08-30 |
| Oakland, California | 4 | 2025-08-02 |
| Seattle, Washington | 2 | 2026-04-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 53 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 10 | 2026-01-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2025-07-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK Meiyida Trading C O that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK MEIYIDA TRADING C O | FBA120 CROSSGATE RD, PORT WENTWORTH , GA 31407 PORT WENTWORTH GA 31407 US | 2026-03-21 | 6 |
| HK MEIYIDA TRADING C O | FBA650 BOULDER DR BREINIGSVILLE PA 18031 US | 2026-03-27 | 5 |
| HK MEIYIDA TRADING C O | 2026-02-23 | 5 | |
| HK MEIYIDA TRADING C O | 2026-04-17 | 4 | |
| HK MEIYIDA TRADING C O | 2026-02-18 | 3 | |
| HK MEIYIDA TRADING C O | 2026-01-15 | 2 | |
| HK MEIYIDA TRADING C O | 2026-05-22 | 2 | |
| HK MEIYIDA TRADING C O | 2026-05-18 | 2 | |
| HK MEIYIDA TRADING C O | 2026-02-18 | 2 | |
| HK MEIYIDA TRADING C O | 2026-02-06 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||