There are a total of 920 bills of lading on file for HTC Corporation between October 19th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 920 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 920 |
|---|---|
| Shipper Records | 767 |
| Consignee Records | 147 |
| Notify Party Records | 23 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 32 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HTC CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with HTC Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with HTC Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HTC AMERICA INC | Apr 2026 | 672 | 203 |
| ETHAN JON DIRECT | May 2026 | 110 | 26 |
| D5 INK SYSTEMS INC | May 2026 | 204 | 23 |
| SCG DIGITAL AMERICA INC. | Mar 2026 | 144 | 5 |
| TEXCORE TEXTILE | Apr 2026 | 11 | 3 |
| PENUMBRA INC | Dec 2023 | 65 | 2 |
| REID LIFTING | Jan 2026 | 85 | 1 |
| HYDRIL USA DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 583 | 1 |
| HTC SPECIALISED TOOLING | Mar 2026 | 19 | 1 |
| GLOBAL ELITE FERTILITY INC | May 2026 | 663 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HTC Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HT SOURCING INC | Jun 2024 | 1,905 | 0 |
| HT SURE ADVANCE CIRCUITS | Dec 2025 | 167 | 0 |
| HT VENTURES LLC | May 2026 | 126 | 9 |
| HT VERBOOM TRANSPORTSYSTEMEN BV | Mar 2026 | 136 | 1 |
| HT WHOLESALE LLC | May 2026 | 109 | 7 |
| HT WINDOW FASHIONS CORP. | May 2026 | 834 | 9 |
| HTB NUTRITION INC | Jan 2026 | 164 | 0 |
| HTBC FLOORING LTD. | May 2026 | 234 | 4 |
| HTC AMERICA INC | Apr 2026 | 672 | 5 |
| HTC HIPER TRANSP CARGO SRL | Apr 2026 | 212 | 2 |
| HTC(ASIA)LIMITED | Jul 2025 | 302 | 0 |
| HTCTECH CO.,LTD | Apr 2026 | 296 | 5 |
| HTE HOLDING COMPANY LLC | Apr 2026 | 233 | 6 |
| HTECH GLOBAL INC | Jun 2025 | 367 | 0 |
| HTF INNOVATION INC | Jan 2022 | 184 | 0 |
| HTG GROUP LTD | May 2026 | 224 | 38 |
| HTH HAMBURGER TEEHANDEL GMBH | May 2026 | 347 | 11 |
| HTI MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 871 | 5 |
| HTI MATERIALS CORPORATION | May 2026 | 220 | 19 |
| HTI TECHNOLOGIES & INDUSTRIES INC | May 2026 | 185 | 42 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 | SMLMSEL6A7387500 | DCCTLOS26030084 | 2602E | House Bill | DCCT | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-04-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 4 PKG | 2,361 KG | Container Station | HT CORPORATION | ETHAN JON DIRECT | ETHAN JON DIRECT | OTHER PLASTIC SHEETS NOT REINFORCED |
| 2026-03-25 | OOLU2321538680 | ELTMCMOS26031008 | 068E | House Bill | ELTM | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-03-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 6 PKG | 4,313 KG | House to House | HT CORPORATION | GLOBAL ELITE FERTILITY INC. | AMASS INTERNATIONAL GROUP INC. | REPOSITIONABLE FABRIC |
| 2026-02-24 | HDMUPUSM32695201 | DCCTLOS26020023 | 0008E | House Bill | DCCT | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2026-02-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 14 PKG | 1,350 KG | Pier to Pier | HT CORPORATION | ETHAN JON DIRECT | ETHAN JON DIRECT | HEAT TRANSFER FILM |
| 2026-02-24 | HDMUSELM37265800 | KLUSMOAXLAX42432 | 0008E | House Bill | KLUS | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2026-02-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1 PKG | 263 KG | Pier to Pier | HT CORPORATION | SCG DIGITAL AMERICA INC | SCG DIGITAL AMERICA INC | DYE SUBLIMATION INK |
| Run Date | 2026-04-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | HDMUBOMM84153400 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO62C0280926 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 0079E |
| IMO # | 9462732 |
| Vessel Name | YM UNICORN |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 154 KG |
| Weight in KG | 154 KG |
| Quantity | 3 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU4074224 |
| Commodity Description |
HEAVY HEX HTS: |
| Shipper Name | HTC SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA G. GIULIANI |
| Address Line 2 | Z.I. LA PAIANA |
| Address Line 3 | 06034 FOLIGNO PG IT |
| Consignee Name | HYDRIL USA DISTRIBUTION LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3300 NORTH SAM HOUSTON PARKWAY EAST |
| Address Line 2 | HOUSTON TX 77032 US |
| Container Number | KOCU4074224 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1462286 |
| Seal Number 1 | 1462286 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HEAVY HEX HTS: |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 536 | 2026-04-29 |
| Long Beach, California | 176 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 126 | 2020-09-21 |
| Oakland, California | 24 | 2021-10-11 |
| Newark, New Jersey | 17 | 2022-12-21 |
| Tacoma, Washington | 14 | 2022-09-05 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2013-10-04 |
| Seattle, Washington | 6 | 2021-04-20 |
| Vancouver, Washington | 4 | 2020-02-27 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2019-11-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Taibei China (Taiwan) | 306 | 2026-01-22 |
| Shilong China (Taiwan) | 212 | 2025-06-24 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 170 | 2026-02-16 |
| Bremerhaven Germany | 72 | 2020-01-17 |
| Pusan South Korea | 64 | 2026-05-21 |
| Anvers Belgium | 40 | 2019-11-04 |
| Norrkoping Sweden | 10 | 2020-09-21 |
| Le Havre France | 7 | 2014-10-09 |
| Vancouver, BC Canada | 6 | 2021-04-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 5 | 2017-04-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for HTC Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HTC CORPORATION | NO.23, XINGHUA RD., TAOYUAN CITY, TAOYUAN COUNTY 330, TAIWAN | 2025-06-11 | 126 |
| HTC CORPORATION | NO.23, XINGHUA RD, TAOYUAN CITY, TA OYUAN COUNTY330 TAIWAN,TAOYUAN,TW | 2025-12-27 | 101 |
| HTC CORPORATION | 2025-08-01 | 6 | |
| HTC CORPORATION | 2026-02-16 | 5 | |
| HTC CORPORATION | 2025-11-29 | 4 | |
| HTC CORPORATION | 2025-08-25 | 3 | |
| HTC CORPORATION | 2025-06-16 | 3 | |
| HTC CORPORATION | 2026-01-22 | 1 | |
| HTC INC | 2020-09-14 | 123 | |
| HTC CORPORATION | 2018-04-24 | 91 |
Below are the top 6 phone numbers on file for HTC Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-25 | 2 | |
| 2026-02-16 | 11 | |
| 2026-02-16 | 5 | |
| 2016-10-29 | 8 | |
| 2016-10-17 | 1 | |
| 2016-07-13 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for HTC Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2016-10-29 | 9 |