There are a total of 871 bills of lading on file for HTI Manufacturing Corp. between November 15th, 2012 and April 30th, 2026.
Of those 871 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 871 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 870 |
| Notify Party Records | 248 |
| First Shipment on File | Nov 15th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 43 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HTI MANUFACTURING CORP..
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with HTI Manufacturing Corp., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with HTI Manufacturing Corp. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HEHONG MATERIALS CO.,LTD | May 2026 | 581 | 194 |
| GUILIN LIJIA METALS CO.,LTD. | May 2026 | 1,371 | 133 |
| SHANGHAI XUNJIAN INTERNATIONAL TRAD | Sep 2024 | 45 | 11 |
| SICHUAN OILMAN MACHINERY LTD | May 2026 | 859 | 5 |
| WEIHAI ZHAOTAI MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD | Mar 2026 | 90 | 4 |
| DONGYING HEHONG PETROLEUM EQUIPMENT | Feb 2026 | 30 | 4 |
| CC-LOG(CHINA) CO.,LTD | Dec 2024 | 745 | 2 |
| ZIBO HONGYANG PETROLEUM | Jul 2022 | 194 | 1 |
| RUIAN ZHONGGANG INTERNAITIONAL TRAD NO | Jan 2026 | 41 | 1 |
| RUIAN JUSHENG MACHINERY CO LTD | May 2026 | 707 | 1 |
| HAILIANG (SINGAPORE) PTE. LTD. | May 2026 | 2,958 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HTI Manufacturing Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HTC AMERICA INC | Apr 2026 | 672 | 5 |
| HTC CORPORATION | May 2026 | 920 | 7 |
| HTC HIPER TRANSP CARGO SRL | Apr 2026 | 212 | 2 |
| HTC(ASIA)LIMITED | Jul 2025 | 302 | 0 |
| HTCTECH CO.,LTD | Apr 2026 | 296 | 5 |
| HTE HOLDING COMPANY LLC | Apr 2026 | 233 | 6 |
| HTECH GLOBAL INC | Jun 2025 | 367 | 0 |
| HTF INNOVATION INC | Jan 2022 | 184 | 0 |
| HTG GROUP LTD | May 2026 | 224 | 38 |
| HTH HAMBURGER TEEHANDEL GMBH | May 2026 | 347 | 11 |
| HTI MATERIALS CORPORATION | May 2026 | 220 | 19 |
| HTI TECHNOLOGIES & INDUSTRIES INC | May 2026 | 185 | 42 |
| HTI TECHNOLOGY & INDUSTRY | Aug 2025 | 141 | 0 |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | May 2026 | 447 | 38 |
| HTK HEAVEN CO LTD | Nov 2022 | 195 | 0 |
| HTL FURNITURE ( HUAIAN ) CO.,LTD | May 2026 | 6,065 | 40 |
| HTL FURNITURE (KUNSHAN) CO LTD | Nov 2025 | 2,695 | 0 |
| HTL FURNITURE INC. | May 2026 | 3,186 | 205 |
| HTL FURNITURE(CHANGSHU) COMOPANY LI | Feb 2024 | 356 | 0 |
| HTL FURNITURE(CHINA)CO LTD | Mar 2026 | 7,607 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-10 | YMJAW226775830 | HYSLFSZX02261326 | 077E | House Bill | HYSL | 9462720 | YM UPSURGENCE | 2026-03-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 22 PKG | 20,357 K | House to House | GUILIN LIJIA METALS | HTI MANUFACTURING CORP. | CENTRANS MARINE SHIPPING INC. | OILFIELD ROD PUMP PARTS - PUMP CASING HS CODE: |
| 2026-03-02 | YMJAW240392052 | CHQFHQD26010366 | 010E | House Bill | CHQF | 9955284 | HMM TOPAZ | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 8 PKG | 19,792 K | House to House | HEHONG MATERIALS | HTI MANUFACTURING CORP. | CENTRANS MARINE SHIPPING,INC | OILFIELD ROD PUMP PARTS---PUMP HOUSING |
| 2026-02-24 | YMJAW240391295 | CHQFHQD26010227 | 008E | House Bill | CHQF | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2026-02-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 8 PKG | 19,792 K | House to House | HEHONG MATERIALS | HTI MANUFACTURING CORP. | CENTRANS MARINE SHIPPING,INC | OILFIELD ROD PUMP PARTS---PUMP HOUSING |
| 2026-02-11 | OOLU2318408077 | HYSLFSZX01262271 | 107E | House Bill | HYSL | 9337937 | XIN FEI ZHOU | 2026-02-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 24 PKG | 20,498 K | House to House | GUILIN LIJIA METALS | HTI MANUFACTURING CORP. | CENTRANS MARINE SHIPPING INC. | OILFIELD ROD PUMP PARTS - PUMP CASING HS CODE: |
| Run Date | 2026-04-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-31 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-31 |
| Trade Update Date | 2026-03-10 |
| Master BOL # | OOLU2321887120 |
|---|---|
| House BOL # | FEVMSZXF26030391 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FEVM |
| Voyage # | 1TUH8 |
| IMO # | 9399208 |
| Vessel Name | CMA CGM LEO |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20505 KG |
| Weight in KG | 20,505 KG |
| Quantity | 25 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU7085294 |
| Commodity Description |
OILFIELD ROD PUMP PARTS PUMP CASING HS |
| Shipper Name | GUILIN LIJIA METALS CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4 TIESHAN ROAD,GUILIN GUANGXI 54100 |
| Address Line 2 | 4 P.R.,GUILIN,CN |
| Consignee Name | HTI MANUFACTURING CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 777S. POST OAK LANE 1 RIVERWAY,SUI |
| Address Line 2 | TE 1700,HOUSTON, 77056,US |
| Notify Party Name | HTI MANUFACTURING CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 777S. POST OAK LANE 1 RIVERWAY,SUI |
| Address Line 2 | TE 1700,HOUSTON,US |
| Container Number | FCIU7085294 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKRJ3745 |
| Seal Number 1 | OOLKRJ3745 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | OILFIELD ROD PUMP PARTS PUMP CASING HS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 407 | 2026-03-02 |
| Los Angeles, California | 365 | 2026-05-01 |
| Oakland, California | 82 | 2022-08-26 |
| Houston, Texas | 11 | 2022-12-08 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2023-06-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 393 | 2026-05-01 |
| Yantian China (Mainland) | 371 | 2026-04-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 53 | 2024-09-26 |
| Pusan South Korea | 27 | 2025-01-21 |
| Chiwan China (Mainland) | 10 | 2014-11-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 6 | 2022-09-08 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2022-08-26 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2021-08-24 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2019-04-25 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2021-07-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for HTI Manufacturing Corp. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HTI MANUFACTURING CORP. | 777 S.POST OAK LANE 1 RIVERWAY,SUITE 1700 HOUSTON,TX,77056,US | 2026-03-02 | 70 |
| HTI MANUFACTURING CORP. | 777S. POST OAK LANE 1 RIVERWAY,SUI TE 1700,HOUSTON, 77056,US | 2026-04-01 | 44 |
| HTI MANUFACTURING CORP. | 2026-03-10 | 42 | |
| HTI MANUFACTURING CORP. | 2026-05-01 | 18 | |
| HTI MANUFACTURING CORP. | 2025-06-26 | 7 | |
| HTI MANUFACTURING CORP. | 2026-04-01 | 6 | |
| HTI MANUFACTURING CORP. | 2025-02-27 | 189 | |
| HTI MANUFACTURING CORP. | 2014-03-18 | 68 | |
| HTI MANUFACTURING CORP | 2022-07-09 | 47 | |
| HTI MANUFACTURING CORP. | 2020-10-20 | 39 |
Below are the top 7 phone numbers on file for HTI Manufacturing Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-02-27 | 21 | |
| 2024-09-26 | 7 | |
| 2022-12-27 | 1 | |
| 2022-07-15 | 1 | |
| 2019-05-30 | 2 | |
| 2016-01-22 | 69 | |
| 2015-07-10 | 6 |
Below are the top 2 email addresses on file for HTI Manufacturing Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-06 | 4 | |
| 2022-05-31 | 1 |