There are a total of 5,340 bills of lading on file for Hydro Aluminium Metals USA LLC between March 24th, 2013 and May 5th, 2026.
Of those 5,340 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 5,340 |
|---|---|
| Shipper Records | 405 |
| Consignee Records | 4,696 |
| Notify Party Records | 1,476 |
| First Shipment on File | Mar 24th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hydro Aluminium Metals USA LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hydro Aluminium Metals USA LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| QATAR ALUMINIUM LIMITED COMPANY | May 2026 | 5,787 | 1,131 |
| SPEIRA GMBH | May 2026 | 1,473 | 49 |
| ACE LOGISTICS SERVICES INC | May 2026 | 1,174 | 45 |
| MACMILLAN-PIPER, INC. | Jul 2025 | 88 | 28 |
| INDUSTRIAL FURNACES INSERTEC, S.L. | May 2025 | 106 | 24 |
| HERTWICH ENGINEERING GMBH | Apr 2026 | 206 | 23 |
| SISTEM TEKNIK ENDUSTRIYEL FIRINLAR | Jan 2026 | 52 | 22 |
| RICHARDSON STEEL | May 2025 | 34 | 16 |
| HYDRO ALUMINIUM ROLLED PRODUCTS GMBH | Aug 2024 | 6,991 | 15 |
| MHX SOLUTIONS | Jun 2025 | 148 | 14 |
| OCEAN LINK FORWARDING, INC. | Dec 2024 | 19 | 12 |
| DRACHE UMWELTTECHNIK GMBH | May 2026 | 633 | 12 |
| HYCAST AS | May 2026 | 131 | 9 |
| DRACHE USA INC. | May 2026 | 457 | 6 |
| ACE LOGISTICS CO.,LTD. | May 2026 | 13,462 | 5 |
| HYDRO ALUMINIUM AS | Apr 2026 | 1,162 | 4 |
| TSR RESOURCE GMBH & CO. KG | Sep 2025 | 55 | 3 |
| MHX LLC | May 2026 | 96 | 2 |
| COMBILIFT ULC | May 2026 | 6,114 | 2 |
| AMCOR FLEXIBLES ASHEVILLE | May 2026 | 825 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hydro Aluminium Metals USA LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYDRAULIC TECHNOLOGIES USA LLC | May 2026 | 153 | 26 |
| HYDRAULIC VALVE | May 2026 | 76 | 8 |
| HYDREL AG | May 2026 | 354 | 15 |
| HYDREL GMBH | Nov 2025 | 1,637 | 0 |
| HYDREMA U.S. INC | May 2026 | 526 | 8 |
| HYDRIL COMPANY | May 2026 | 657 | 2 |
| HYDRIL USA DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 583 | 14 |
| HYDRITE CHEMICAL CO - CGW | May 2026 | 561 | 12 |
| HYDRO ALUMINIUM AS | Apr 2026 | 1,162 | 1 |
| HYDRO ALUMINIUM ROLLED PRODUCTS GMBH | Aug 2024 | 6,991 | 0 |
| HYDRO ALUMINIUM TOENDER A S | May 2026 | 260 | 27 |
| HYDRO EXTRUSION | May 2026 | 224 | 10 |
| HYDRO EXTRUSION CANADA, INC | May 2026 | 157 | 1 |
| HYDRO EXTRUSION DENMARK A S | May 2026 | 296 | 7 |
| HYDRO EXTRUSION HUNGARY KFT. | May 2026 | 414 | 23 |
| HYDRO EXTRUSION LITHUANIA | Feb 2024 | 182 | 0 |
| HYDRO EXTRUSION NENZING GMBH | Apr 2026 | 103 | 4 |
| HYDRO EXTRUSION NORTH AMERICA | May 2026 | 346 | 5 |
| HYDRO EXTRUSION PORTLAND, INC | May 2026 | 135 | 9 |
| HYDRO-AIR COMPONENTS | Apr 2026 | 628 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | ONEYNOSG00423300 | BANQ1072997552 | 034W | House Bill | BANQ | 9850525 | EVER FAITH | 2026-04-19 | NEWARK, NEW JERSEY | LYSAKER NORWAY | 1 PKG | 1,556 K | Container Yard | HYCAST AS | HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | SB- CASTING UNIT LPC |
| 2026-04-14 | HLCUDOH260200936 | 6109 | Regular Bill | HLCU | 9569970 | TUCAPEL | 2026-04-13 | SAVANNAH, GEORGIA | MUNDRA INDIA | 52 PCS | 215,231 K | House to House | QATAR ALUMINIUM LIMITED COMPANY | HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | GEODIS USA | ALUMINIUM ALUMINUM EXTRUSION BILLET HS CODE | |
| 2026-04-08 | MEDUJW086295 | BANQ1072709228 | NO611 | House Bill | BANQ | 9120841 | MSC DOMNA X | 2026-04-07 | NORFOLK, VIRGINIA | ALL OTHER NORWAY PORTS | 12 PCS | 4,036 K | HYCAST AS | HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | GEODIS USA, LLC | GRAPHITE COMPONENTS, INSULATION MATERIALS, GASKETS, HOT TOP LAUNDER PARTS AND CASTHOUSE SPARE PARTS. | |
| 2026-04-02 | HLCUDOH260100485 | 610W | Regular Bill | HLCU | 9221839 | PORTO CHELI | 2026-04-01 | BALTIMORE, MARYLAND | TANGIER MOROCCO | 54 PCS | 200,782 K | House to House | QATAR ALUMINIUM LIMITED COMPANY | HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | GEODIS USA | ALUMINIUM ALUMINUM EXTRUSION BILLET FREIGHT PREPAID DTHC PRE-PAID BY QATALUM HS CODE | |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-25 |
| Trade Update Date | 2026-03-07 |
| Master BOL # | HLCUDOH260201581 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 6110 |
| IMO # | 9612870 |
| Vessel Name | TOLTEN |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ME-SAIEED, QA |
| Foreign Port of Lading | SALALAH OMAN (52330) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 107825 K |
| Weight in KG | 107,825 KG |
| Quantity | 20 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
GCXU2481335 HAMU1105422 |
| Commodity Description |
ALUMINIUM ALUMINUM EXTRUSION BILLET HS CODE ALUMINIUM ALUMINUM EXTRUSION BILLET HS CODE |
| Shipper Name | QATAR ALUMINIUM LIMITED COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | P.O.BOX 23086, DOHA |
| Address Line 2 | MESSAIEED INDUSTRIAL AREA, |
| Address Line 3 | MESSAIEED |
| Address Line 4 | QATAR TEL 44031111 |
| Consignee Name | HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O OCEAN LINK WAREHOUSING AND |
| Address Line 2 | LOGISTICS 5250, OLD LOUISVILLE ROAD |
| Address Line 3 | BUILDING 12, POOLE, GA 31322 |
| Address Line 4 | PH 912 9639898 THOMAS CHILLEMI |
| Notify Party Name | GEODIS USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 200 TRADEPORT DRIVE, SUITE 400 |
| Address Line 2 | ATLANTA, GA - 30354 / UNITED STATES |
| Address Line 3 | ATLCSOPS.FF.USGEODIS.COM |
| Address Line 4 | DAVE HALL |
| Notify Party Name | HYDRO ALUMINIUM METAL - COMMERCIAL |
|---|---|
| Address Line 1 | HYDRO ALUMINIUM METALS USA |
| Address Line 2 | 6250 NORTH RIVER RD, SUITE 5025 |
| Address Line 3 | ROSEMONT, ILLINOIS 60018 USA |
| Address Line 4 | WWW.HYDRO.COM |
| Container Number | GCXU2481335 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK1228425 |
| Seal Number 1 | HLK1228425 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ALUMINIUM ALUMINUM EXTRUSION BILLET HS CODE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . . |
| Container Number | HAMU1105422 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK1222699 |
| Seal Number 1 | HLK1222699 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ALUMINIUM ALUMINUM EXTRUSION BILLET HS CODE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Baltimore, Maryland | 1,866 | 2026-05-07 |
| Savannah, Georgia | 1,219 | 2026-04-27 |
| Houston, Texas | 699 | 2026-02-17 |
| Los Angeles, California | 383 | 2024-09-30 |
| Port Everglades, Florida | 306 | 2017-11-03 |
| Seattle, Washington | 300 | 2024-10-08 |
| Long Beach, California | 188 | 2025-07-21 |
| Norfolk, Virginia | 138 | 2026-04-08 |
| Newark, New Jersey | 75 | 2026-04-20 |
| Chester, Pennsylvania | 55 | 2024-03-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Algeciras Spain | 1,193 | 2024-11-08 |
| Salalah Oman | 761 | 2026-04-27 |
| Jebel Ali United Arab Emirates | 574 | 2025-07-14 |
| Mumbai India | 427 | 2021-09-11 |
| Anvers Belgium | 359 | 2024-11-27 |
| Valencia Spain | 353 | 2023-09-15 |
| Mundra India | 286 | 2026-04-14 |
| Pusan South Korea | 139 | 2024-10-08 |
| Rotterdam Netherlands | 125 | 2026-02-17 |
| Sines Portugal | 125 | 2023-02-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hydro Aluminium Metals USA LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | FREE TRADE ZONE WAREHOUSE 4200 BOSTON ST. BALTIMORE MD 21224 | 2025-06-18 | 162 |
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | 5250, OLD LOUISVILLE ROAD BUILDING # 12, POOLE, GA 31322 | 2025-07-14 | 154 |
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | 2025-07-12 | 62 | |
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | 2025-06-05 | 20 | |
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | 2026-04-27 | 17 | |
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | 2026-01-15 | 10 | |
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | 2026-01-15 | 10 | |
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | 2026-05-07 | 5 | |
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | 2026-04-02 | 1 | |
| HYDRO ALUMINIUM METALS USA LLC | 2026-01-15 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Hydro Aluminium Metals USA LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-27 | 187 | |
| 2026-02-17 | 1 | |
| 2026-01-15 | 15 | |
| 2025-07-14 | 189 | |
| 2025-07-12 | 143 | |
| 2025-06-18 | 307 | |
| 2025-05-22 | 3 | |
| 2025-04-30 | 11 | |
| 2025-04-22 | 272 | |
| 2025-04-14 | 29 |
Below are the top 10 email addresses on file for Hydro Aluminium Metals USA LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-25 | 3 | |
| 2024-09-12 | 6 | |
| 2024-09-12 | 1 | |
| 2024-06-10 | 2 | |
| 2024-04-08 | 1 | |
| 2023-11-11 | 1 | |
| 2023-10-12 | 2 | |
| 2022-01-22 | 1 | |
| 2021-06-01 | 5 | |
| 2020-02-29 | 16 |