There are a total of 6,114 bills of lading on file for Combilift ULC between May 11th, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 6,114 bills of lading, 86 were within the past 30 days and 230 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,114 |
|---|---|
| Shipper Records | 12,189 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | May 11th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 86 |
| Records in Last 90 Days | 230 |
| Records in the Past Year | 1,061 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for COMBILIFT ULC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Combilift ULC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Combilift ULC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PAPE MATERIAL HANDLING | May 2026 | 1,250 | 527 |
| BURKE MATERIAL HANDLING LLC | May 2026 | 479 | 389 |
| COMBILIFT USA LLC | May 2026 | 1,125 | 355 |
| TOYOTA MATERIAL HANDLING, INC. | May 2026 | 4,839 | 205 |
| ALTA EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 263 | 180 |
| ARNOLD MACHINERY COMPANY | May 2026 | 1,011 | 175 |
| EASTERN LIFT TRUCK CO. INC | May 2026 | 501 | 174 |
| HIGHLANDER EQUIPMENT | May 2026 | 501 | 151 |
| SOUTHERN STATES TOYOTA LIFT | May 2026 | 342 | 145 |
| INDUSTRIAL PARTS & SERVICE CO. | Apr 2026 | 508 | 129 |
| WHEELER MATERIAL HANDLING | May 2026 | 263 | 123 |
| GREGORY POOLE EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 303 | 123 |
| WIESE USA INC. | May 2026 | 344 | 119 |
| HUGG & HALL EQUIPMENT | Jan 2026 | 254 | 110 |
| BURNS INDUSTRIAL EQUIPMENT | May 2026 | 228 | 91 |
| THOMPSON LIFT TRUCK CO. | May 2026 | 310 | 88 |
| MEDLEY MATERIAL HANDLING | Jan 2026 | 182 | 87 |
| WEYERHAEUSER COMPANY LIMITED | May 2026 | 2,649 | 86 |
| WELCH EQUIPMENT COMPANY | Mar 2026 | 173 | 82 |
| BOISE CASCADE BUILDING MATERIALS DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 5,657 | 77 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Combilift ULC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| COMBAT CORNER | Oct 2025 | 215 | 0 |
| COMBE INCORPORATED | May 2026 | 723 | 16 |
| COMBE MARKT | Jan 2026 | 170 | 0 |
| COMBE PRODUCTS INC. | May 2026 | 402 | 9 |
| COMBI LIFT PROJECTS LLC | Jan 2026 | 140 | 0 |
| COMBI LINE INTERNATIONAL SPA | May 2026 | 3,376 | 29 |
| COMBI PACKAGING SYSTEMS LLC | May 2026 | 451 | 10 |
| COMBIER | Mar 2026 | 260 | 3 |
| COMBILIFT | Apr 2026 | 3,962 | 3 |
| COMBILIFT DEPOT | May 2026 | 643 | 6 |
| COMBILIFT USA LLC | May 2026 | 1,125 | 18 |
| COMBIMAR AGEMAR SPA | Aug 2022 | 7,313 | 0 |
| COMBINA GLOBAL INC. | May 2026 | 151 | 3 |
| COMBINATION DOOR WARE INDUSTRIAL CO | May 2026 | 779 | 5 |
| COMBINE INT'L LOGISTICS CO., LTD | May 2026 | 589 | 4 |
| COMBINE THAI FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 2,086 | 17 |
| COMBINE WILL IND. CO., LTD. | May 2026 | 835 | 14 |
| COMBINE WILL INDUSTRIAL INDONESIA | May 2026 | 1,285 | 104 |
| COMBINED APPARELS LIMITED | May 2026 | 795 | 13 |
| COMBINED FABRICS LTD | May 2026 | 1,656 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | ACLUSA01265342 | DSVFDSV1368040 | ATE68 | House Bill | DSVF | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-05-24 | BALTIMORE, MARYLAND | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 1 PCS | 4,445 KG | COMBILIFT ULC | ALLIANCE MATERIAL HANDLING INC | BURNS INDUSTRIAL EQUIPMENT | FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES | |
| 2026-05-27 | ACLUSA01265342 | DSVFCBI1008470 | ATE68 | House Bill | DSVF | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-05-24 | BALTIMORE, MARYLAND | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 3 PCS | 6,645 KG | COMBILIFT ULC | SUMMIT HANDLING SYSTEMS | BURNS INDUSTRIAL EQUIPMENT | FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES | |
| 2026-05-27 | ACLUSA01265342 | DSVFCBI1008469 | ATE68 | House Bill | DSVF | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-05-24 | BALTIMORE, MARYLAND | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 1 PCS | 5,035 KG | COMBILIFT ULC | BURNS INDUSTRIAL EQUIPMENT | BURNS INDUSTRIAL EQUIPMENT | FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES | |
| 2026-05-26 | MEDUDB670435 | DSVFDSV1344259 | NO619 | House Bill | DSVF | 9243409 | MSC BRIDGEPORT | 2026-05-22 | NORFOLK, VIRGINIA | LE HAVRE FRANCE | 14 PCS | 23,260 KG | House to House | COMBILIFT ULC | ARNOLD MACHINERY COMPANY | INTERMOUNTAIN ELECTRONICS, INC. | FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | CMDUDUI0281397 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFDSV1365515 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 0LBM7 |
| IMO # | 9299642 |
| Vessel Name | CMA CGM FIDELIO |
| Vessel Country | FR |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10478 KG |
| Weight in KG | 10,478 KG |
| Quantity | 3 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGHU6393089 |
| Commodity Description |
FORKLIFT TRUCKS AND ACCESORIES |
| Shipper Name | COMBILIFT ULC |
|---|---|
| Address Line 1 | ANNAHAGH |
| City | MONAGHAN |
| Country Code | IE |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | AP@COMBILIFT.COM |
| Shipper Name | COMBILIFT ULC |
|---|---|
| Address Line 1 | ANNAHAGH |
| City | MONAGHAN |
| Country Code | IE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +3534780500 |
| Consignee Name | LIFT ONE |
|---|---|
| Address Line 1 | 440 E.WESTINGHOUSE BLVD |
| City | CHARLOTTE |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28273 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | LIFT ONE |
|---|---|
| Address Line 1 | 440 E.WESTINGHOUSE BLVD |
| City | CHARLOTTE |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28273 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGHU6393089 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0422367 |
| Seal Number 1 | 0422367 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FORKLIFT TRUCKS AND ACCESORIES |
| Marks and Numbers 1 | 104193, 104194, 104192 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 843680 | 00000000 | 0000010478 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 1,187 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 817 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 667 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 632 | 2026-05-15 |
| Savannah, Georgia | 613 | 2026-05-18 |
| Baltimore, Maryland | 373 | 2026-05-19 |
| Charleston, South Carolina | 272 | 2026-05-04 |
| Oakland, California | 219 | 2026-02-03 |
| New Orleans, Louisiana | 201 | 2025-11-22 |
| Miami, Florida | 163 | 2026-05-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 2,070 | 2026-05-18 |
| Rotterdam Netherlands | 1,565 | 2026-05-18 |
| Liverpool United Kingdom | 1,334 | 2026-05-23 |
| Hamble United Kingdom | 488 | 2026-05-22 |
| Cobh Ireland | 203 | 2026-05-23 |
| Le Havre France | 100 | 2026-03-28 |
| Sines Portugal | 95 | 2026-05-05 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 66 | 2022-03-23 |
| Puerto Manzanillo Panama | 47 | 2025-08-15 |
| Balboa Panama | 29 | 2021-09-22 |
Below are the top 4 company names and addresses for Combilift ULC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| COMBILIFT ULC | ANNAHAGH MONAGHAN IE | 2026-05-23 | 6,107 |
| COMBILIFT ULC | ANNAHAGH MONAGHAN IE +3534780500 | 2026-05-23 | 6,074 |
| COMBI LIFT ULC | 2021-04-21 | 4 | |
| COMBILIFT ULC | 2023-06-16 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Combilift ULC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-06-16 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Combilift ULC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 6,074 |