There are a total of 3,358 bills of lading on file for HYE E-Commerce Logistics Company between March 15th, 2023 and May 22nd, 2026.
Of those 3,358 bills of lading, 230 were within the past 30 days and 687 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,358 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,310 |
| Consignee Records | 296 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Mar 15th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 230 |
| Records in Last 90 Days | 687 |
| Records in the Past Year | 2,257 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HYE E-Commerce Logistics Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HYE E-Commerce Logistics Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DYNASTY SHIPPING LLC | May 2026 | 71,104 | 1,354 |
| CYY GLOBAL INC. | Apr 2026 | 816 | 613 |
| HYE E-COMMERCE USA INC | Nov 2024 | 1,122 | 362 |
| DYNASTY LLC | Apr 2025 | 5,827 | 238 |
| GBAS TRADING INC | May 2026 | 132 | 86 |
| EASY TRADING GLOBAL INC | May 2026 | 197 | 66 |
| DUKE SYSTEM LOGISTICS INC | May 2026 | 13,936 | 63 |
| NEWSTAR GLOBAL INC | Apr 2026 | 145 | 39 |
| NOVA INNOVATIONS GLOBAL INC | Apr 2026 | 87 | 32 |
| JAXING HYE E-COMMERCE LOGISTICS | Mar 2026 | 28 | 28 |
| PRT TRADING INC | May 2026 | 360 | 24 |
| HWM USA INC | Apr 2026 | 336 | 24 |
| KILIMALL USA INC | Oct 2025 | 617 | 22 |
| SHANGU TRADING INC | May 2026 | 583 | 20 |
| TIANLIAN TRADING CO LTD | Jan 2026 | 271 | 18 |
| JIAXING HYE E-COMMERCE LOGISTICS SERVICE CO.,LTD | May 2026 | 157 | 12 |
| SUMMIT TECHNOLOGY CORP. | May 2026 | 334 | 8 |
| LUMISH GLOBAL INC | Dec 2025 | 124 | 7 |
| US STAR TRADING INC. | Feb 2026 | 145 | 6 |
| DOUBLE SPEED TRADING INC | May 2026 | 136 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HYE E-Commerce Logistics Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYDRONIX WATER TECHNOLOGY LLC | Mar 2024 | 1,748 | 0 |
| HYDROPEPTIDE LLC | May 2026 | 639 | 31 |
| HYDROPLAST SRL | Jan 2026 | 160 | 0 |
| HYDROPOINC WHOLESALE RCC INC | Jun 2024 | 459 | 0 |
| HYDROPOOL INDUSTRIES INC. | May 2026 | 189 | 3 |
| HYDROSPORT S. DE R.L. DE C.V. | Apr 2026 | 256 | 5 |
| HYDROTECH INVESTMENT CORPORATION | May 2026 | 140 | 6 |
| HYDROTECHNIK GMBH | May 2026 | 243 | 9 |
| HYDROTEK CO. LTD | Apr 2026 | 728 | 11 |
| HYDROW, INC. | Jan 2026 | 132 | 0 |
| HYE E-COMMERCE USA INC | Nov 2024 | 1,122 | 0 |
| HYE INC | Apr 2024 | 741 | 0 |
| HYE TYD USA INC | Apr 2024 | 274 | 0 |
| HYE USA INC | Mar 2022 | 143 | 0 |
| HYEE USA | Oct 2024 | 133 | 0 |
| HYESUNG CABLE & COMMUNICATION INC. | May 2026 | 512 | 32 |
| HYFINE (HK) GROUP CO., LIMITED | May 2026 | 65 | 8 |
| HYFVE, INC. | May 2026 | 384 | 27 |
| HYG CO. LTD | May 2026 | 122 | 8 |
| HYGAIN FEEDS INTERNATIONAL, INC. | Mar 2025 | 443 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | HDUJSLX26MH05138 | 2604E | Master Bill | HDUJ | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 745 CTN | 13,284 KG | HYE E-COMMERCE LOGISTICS | DYNASTY SHIPPING INC. | DYNASTY SHIPPING INC. | NON-SLIP MATS HS CODE:392690 STORAGE BAG HS C ODE:420222 SUPPORT HS CODE:392690 | ||
| 2026-05-28 | HDUJSLA26MH05078 | 2604E | Master Bill | HDUJ | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 863 CTN | 9,988 KG | HYE E-COMMERCE LOGISTICS | DYNASTY SHIPPING INC. | DYNASTY SHIPPING INC. | PLASTIC STORAGE BOX HS CODE:392690 PLASTIC S TORAGE BAG HS CODE:392329 | ||
| 2026-05-28 | ZIMUNGB1390022 | 14W | Master Bill | ZIMU | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 800 CTN | 43,037 LB | Pier to Pier | HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY LIMITED | DYNASTY SHIPPING INC. | DYNASTY SHIPPING INC. | STORAGE BOX NAC:USLAXZEXFA | |
| 2026-05-28 | ZIMUNGB1382871 | 14W | Master Bill | ZIMU | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 726 CTN | 47,284 LB | Pier to Pier | HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY LIMITED | DYNASTY SHIPPING INC. | DYNASTY SHIPPING INC. | NON-SLIP MATS | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | HDUJSLX26MH05139 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | HDUJ |
| Voyage # | 2604E |
| IMO # | 9312432 |
| Vessel Name | DORIS OCEAN |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14209 KG |
| Weight in KG | 14,209 KG |
| Quantity | 744 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SELU4418345 |
| Commodity Description |
PLASTIC STORAGE BOX HS CODE:392690 SUPPORT HS CODE:392690 HAIRPINS HS CODE:961590 |
| Shipper Name | HYE E-COMMERCE LOGISTICS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 101,201,301SHOPS,BUILDING 6,CHANGSH |
| Address Line 2 | ENG GARDEN,ECONOMIC AND TECHNOLOGIC |
| Address Line 3 | AL DEVELOPMENT ZONE,JIAXING,ZHEJIA |
| Consignee Name | DYNASTY SHIPPING INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 245 VINELAND AVE., CITY OF INDUSTRY |
| Address Line 2 | , CA 91746TEL: 310-645 2838-EXT:103 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 310-645 2838-EXT:103 |
| Notify Party Name | DYNASTY SHIPPING INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 245 VINELAND AVE., CITY OF INDUSTRY |
| Address Line 2 | , CA 91746TEL: 310-645 2838-EXT:103 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 310-645 2838-EXT:103 |
| Container Number | SELU4418345 |
|---|---|
| Seal Number 1 | C1245992 |
| Seal Number 1 | C1245992 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC STORAGE BOX HS CODE:392690 SUPPORT HS CODE:392690 HAIRPINS HS CODE:961590 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,875 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 1,255 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 174 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 28 | 2026-03-13 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2026-05-07 |
| Houston, Texas | 7 | 2026-03-16 |
| Charleston, South Carolina | 6 | 2023-06-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 2,058 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 489 | 2026-05-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 441 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 338 | 2026-05-09 |
| Nansha China (Mainland) | 27 | 2026-04-30 |
| Pusan South Korea | 3 | 2024-05-25 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2026-04-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for HYE E-Commerce Logistics Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | LI 101, 201, 301 SHOPS, BUILDING 6, CH JIAXING ZJ CHINA 82723371 | 2026-05-23 | 668 |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | LI 101, 201, 301 SHOPS, BUILDING 6,CH JIAXING ZHEJIANG JIAXING, JIAXING Z HEJIANG CHINA,JIAXING,CN | 2026-04-15 | 369 |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | 2026-05-14 | 30 | |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | 2026-05-21 | 4 | |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | 2026-04-16 | 2 | |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | 2026-05-14 | 1 | |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | 2026-04-16 | 1 | |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | 2026-05-14 | 1 | |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | 2025-06-18 | 1 | |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY LIMITED | 2026-05-21 | 472 |
Below are the top 1 phone numbers on file for HYE E-Commerce Logistics Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-01 | 289 |
Below are the top 1 email addresses on file for HYE E-Commerce Logistics Company.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-18 | 6 |