There are a total of 384 bills of lading on file for Hyfve, Inc. between October 21st, 2017 and May 21st, 2026.
Of those 384 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 384 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 362 |
| Notify Party Records | 156 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 106 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYFVE, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hyfve, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hyfve, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HUMAN & NATURE CO., LTD | May 2026 | 178 | 96 |
| KIM TRADING CO.,LTD | May 2024 | 26 | 21 |
| RHEA QLO | May 2026 | 39 | 14 |
| QINGDAO WETOHIGHER CLOTHING CO.LTD | Jul 2024 | 50 | 4 |
| REINE SOURCING LLC | Feb 2026 | 45 | 3 |
| NINGBO MINDA IMPORT&EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 333 | 3 |
| May 2026 | 10 | 3 | |
| ZHIJIANG TANGYOU TRADING | May 2026 | 12 | 2 |
| ZHIJIANG NIANPIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 33 | 2 |
| ZHIJIANG GUANYAN TRADING | May 2026 | 19 | 2 |
| Apr 2026 | 10 | 2 | |
| WUHAN BISASHE TRADING | May 2026 | 11 | 2 |
| SHANGHAIQINGZAI ZHOU INTERNATIONAL | May 2026 | 26 | 2 |
| KUNMING FENBANG YING TRADING CO. | May 2026 | 15 | 2 |
| May 2026 | 9 | 2 | |
| AN QING KUO TAN HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 22 | 2 |
| ZHONGXIANG MUTUANYING TRADING CO | May 2026 | 19 | 1 |
| HEFEI LIEQI TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 31 | 1 |
| HEFEI HUXIAO E-COMMERCE | May 2026 | 11 | 1 |
| GUANGZHOU HONGGANG TRADING CO., LTD | May 2026 | 138 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hyfve, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYDROTEK CO. LTD | Apr 2026 | 728 | 11 |
| HYDROW, INC. | Jan 2026 | 132 | 0 |
| HYE E-COMMERCE LOGISTICS COMPANY | May 2026 | 3,358 | 687 |
| HYE E-COMMERCE USA INC | Nov 2024 | 1,122 | 0 |
| HYE INC | Apr 2024 | 741 | 0 |
| HYE TYD USA INC | Apr 2024 | 274 | 0 |
| HYE USA INC | Mar 2022 | 143 | 0 |
| HYEE USA | Oct 2024 | 133 | 0 |
| HYESUNG CABLE & COMMUNICATION INC. | May 2026 | 512 | 32 |
| HYFINE (HK) GROUP CO., LIMITED | May 2026 | 65 | 8 |
| HYG CO. LTD | May 2026 | 122 | 8 |
| HYGAIN FEEDS INTERNATIONAL, INC. | Mar 2025 | 443 | 0 |
| HYGAIN FEEDS PTY LTD | Apr 2026 | 497 | 5 |
| HYGEIA II MEDICAL GROUP INC | May 2026 | 342 | 11 |
| HYGGE INC | May 2026 | 1,364 | 71 |
| HYGGE SUPPLIES LTD | May 2026 | 65 | 12 |
| HYH AMERICA INC. | May 2026 | 131 | 119 |
| HYI | Dec 2024 | 1,148 | 0 |
| HYJ INC. | Mar 2026 | 366 | 3 |
| HYJ MEXICO S.A DE C.V | May 2026 | 410 | 23 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | ZIMUSNH22694872 | NYFCYFSE26042087 | 17E | House Bill | NYFC | 9960514 | ZIM FALCON | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,615 CTN | 8,824 K | KUNMING LANXIU TRADING | HYFVE, INC. | DIAL TRANSPORT, INC. | KNITTED PULLOVERKNITTED PANT | |
| 2026-05-16 | COSU6451076600 | TLKPSHNLAX64168X | 113E | House Bill | TLKP | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-05-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 553 CTN | 8,665 KG | House to House | WUXUE GUANYU E-COMMERCE | HYFVE, INC. | PULLOVER SWEATSHIRT | |
| 2026-05-14 | HDUJSLA26HA00974 | UAHWSLT26041977 | 2604E | House Bill | UAHW | 9334521 | PONTRESINA | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 600 CTN | 8,529 KG | SHANGHAIQINGZAI ZHOU INTERNATIONAL | HYFVE, INC. | FAST POST (SHANGHAI) LOGISTICS | WOMEN PULLOVER | |
| 2026-05-14 | HDUJSLA26HA00932 | UAHWSLT26041722 | 2604E | House Bill | UAHW | 9334521 | PONTRESINA | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3,000 CTN | 8,250 KG | KUNMING GUO YI SIXIAO INFO TECHNOLO | HYFVE, INC. | C&L GLOBAL INC. | KNITTED PANTS | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | ZIMUHAI80206673 |
|---|---|
| House BOL # | ECUWSNSL2604007 |
| Manifest Number | 559304 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ECUW |
| Voyage # | 17E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MACKENZIE |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | HAI PHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 342 KG |
| Weight in KG | 342 KG |
| Quantity | 25 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU7037423 |
| Commodity Description |
LADIES KNIT POLLOVER LADIES KNIT T-SHIRTS |
| Shipper Name | HUMAN & NATURE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | #808,8TH FLOOR OLYMPIA BLDG |
| Address Line 2 | 75 BAEKJEGOBUN-RO, |
| City | SONG PA-GU |
| State Province | SE |
| Country Code | KR |
| Consignee Name | HYFVE, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5808 WILMINGTON AVE, |
| City | HUNTINGTON PARK |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90058 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HYFVE, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5808 WILMINGTON AVE, |
| City | HUNTINGTON PARK |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90058 |
| Country Code | US |
| Container Number | ZCSU7037423 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4261266733 |
| Seal Number 1 | A4261266733 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LADIES KNIT POLLOVER LADIES KNIT T-SHIRTS |
| Marks and Numbers 1 | SHORT SIDE DOUBLE ZERO |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 611030 | 00000000 | 0000000342 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 188 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 180 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2026-03-24 |
| Seattle, Washington | 3 | 2026-02-18 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-11-11 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2025-08-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 96 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 79 | 2025-03-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 59 | 2026-05-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 42 | 2026-05-22 |
| Vung Tau Vietnam | 34 | 2026-03-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 28 | 2022-02-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 19 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-03-10 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2021-08-14 |
| All Other Viet Nam Ports | 4 | 2024-06-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hyfve, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYFVE, INC. | 5808 WILMINGTON AVE, HUNTINGTON PARK, CA 90058 | 2026-03-16 | 77 |
| HYFVE, INC. | 5808 WILMINGTON AVEHUNTINGTON PARK CA 90058,HUNTINGTON PARK,CA 90058,U S | 2026-05-22 | 51 |
| HYFVE, INC. | 2026-05-20 | 25 | |
| HYFVE, INC. | 2025-11-27 | 20 | |
| HYFVE, INC. | 2026-05-14 | 13 | |
| HYFVE, INC. | 2026-03-31 | 13 | |
| HYFVE, INC. | 2026-04-13 | 6 | |
| HYFVE, INC. | 2026-01-23 | 3 | |
| HYFVE, INC. | 2026-02-26 | 3 | |
| HYFVE, INC. | 2026-05-14 | 2 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Hyfve, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-24 | 67 | |
| 2024-02-12 | 4 | |
| 2023-08-12 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||