There are a total of 131 bills of lading on file for HYH America Inc. between November 8th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 131 bills of lading, 50 were within the past 30 days and 119 were within the past 90 days.
| Total Records | 131 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 130 |
| Notify Party Records | 130 |
| First Shipment on File | Nov 8th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 50 |
| Records in Last 90 Days | 119 |
| Records in the Past Year | 131 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYH AMERICA INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with HYH America Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with HYH America Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PALDO CO.,LTD. | May 2026 | 7,633 | 102 |
| Feb 2026 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HYH America Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYEE USA | Oct 2024 | 133 | 0 |
| HYESUNG CABLE & COMMUNICATION INC. | May 2026 | 512 | 32 |
| HYFINE (HK) GROUP CO., LIMITED | May 2026 | 65 | 8 |
| HYFVE, INC. | May 2026 | 384 | 27 |
| HYG CO. LTD | May 2026 | 122 | 8 |
| HYGAIN FEEDS INTERNATIONAL, INC. | Mar 2025 | 443 | 0 |
| HYGAIN FEEDS PTY LTD | Apr 2026 | 497 | 5 |
| HYGEIA II MEDICAL GROUP INC | May 2026 | 342 | 11 |
| HYGGE INC | May 2026 | 1,364 | 71 |
| HYGGE SUPPLIES LTD | May 2026 | 65 | 12 |
| HYI | Dec 2024 | 1,148 | 0 |
| HYJ INC. | Mar 2026 | 366 | 3 |
| HYJ MEXICO S.A DE C.V | May 2026 | 410 | 23 |
| HYKING(HK)GROUP LIMITED | Oct 2025 | 117 | 0 |
| HYKU HOME INC | May 2026 | 273 | 31 |
| HYL TECHNOLOGY INC | May 2026 | 1,929 | 38 |
| HYL TECHNOLOGY LIMITED CO CASTLEGATE LOGISTICS INC | Oct 2025 | 97 | 0 |
| HYLA TRADE D.O.O. | May 2026 | 181 | 5 |
| HYLAND AUTO PARTS, INC. | May 2026 | 232 | 3 |
| HYLAND FREIGHT INC. | May 2026 | 5,066 | 3,268 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | YMJAW360945918 | BNXCEDFW2605085 | 003E | House Bill | BNXC | SAPPHIRE TOWER | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 40,500 CTN | 111,832 KG | House to House | PALDO | HYH AMERICA INC. | HYH AMERICA INC. | INSTANT NOODLES | |
| 2026-05-27 | ONEYSELG55330500 | BNXCEDFW2605068 | 003E | House Bill | BNXC | SAPPHIRE TOWER | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 47,440 CTN | 82,044 KG | Container Yard | PALDO | HYH AMERICA INC. | HYH AMERICA INC. | INSTANT NOODLES | |
| 2026-05-25 | YMJAW360945730 | BNXCEDFW2605084 | 019E | House Bill | BNXC | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 50,400 CTN | 58,548 KG | House to House | PALDO | HYH AMERICA INC. | HYH AMERICA INC. | INSTANT NOODLES | |
| 2026-05-23 | COSU6451631510 | BNXCEDFW2605126 | 085E | House Bill | BNXC | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 64,800 CTN | 173,830 KG | House to House | PALDO | HYH AMERICA INC. | HYH AMERICA INC. | INSTANT NOODLES |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | COSU6449281421 |
|---|---|
| House BOL # | BNXCEDFW2605122 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BNXC |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19516 KG |
| Weight in KG | 19,516 KG |
| Quantity | 16800 CTN |
| Volume | 2 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
CBHU9476237 TCKU7775310 TEMU6812711 |
| Commodity Description |
INSTANT NOODLES INSTANT NOODLES INSTANT NOODLES |
| Shipper Name | PALDO CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 577, GANGNAM DAERO, SEOCHO-GU,SEOUL |
| Address Line 2 | ,KOREA 137-030 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL: 2-3449-6493 FAX: 2-3449-6659 |
| Consignee Name | HYH AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3349 MICHELSON DR. SUITE 200 UNIT 1 |
| Address Line 2 | 0IRVINE, CA 92612 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL : (949)839-3137 |
| Notify Party Name | HYH AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3349 MICHELSON DR. SUITE 200 UNIT 1 |
| Address Line 2 | 0IRVINE, CA 92612 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL : (949)839-3137 |
| Container Number | CBHU9476237 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32096346 |
| Seal Number 1 | 32096346 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | INSTANT NOODLES |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 190230 | 00390320 | 0000006505 KG |
| Container Number | TCKU7775310 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32095653 |
| Seal Number 1 | 32095653 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | INSTANT NOODLES |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 190230 | 00390320 | 0000006505 KG |
| Container Number | TEMU6812711 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32105272 |
| Seal Number 1 | 32105272 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | INSTANT NOODLES |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 190230 | 00390320 | 0000006506 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 119 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 12 | 2026-05-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 131 | 2026-05-23 |
Below are the top 6 company names and addresses for HYH America Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYH AMERICA INC. | 3349 MICHELSON DR. SUITE 200 UNIT 1 0IRVINE, CA 92612 | 2026-05-23 | 92 |
| HYH AMERICA INC. | 3349 MICHELSON DR. #200, IRVINE, CA 92612 | 2026-05-09 | 21 |
| HYH AMERICA INC. | 2025-11-10 | 1 | |
| HYH AMERICA INC | 2026-05-21 | 12 | |
| HYH AMERICA INC | 2026-05-21 | 11 | |
| HYH AMERICA INC | 2026-05-09 | 5 |
Below are the top 2 phone numbers on file for HYH America Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 106 | |
| 2026-02-25 | 13 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||