There are a total of 198 bills of lading on file for Hylink Auto Parts, Inc between November 23rd, 2012 and May 1st, 2026.
Of those 198 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 198 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 198 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Nov 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 1st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 12 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYLINK AUTO PARTS, INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Hylink Auto Parts, Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Hylink Auto Parts, Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TONG YANG INDUSTRY CO., LTD. | Apr 2026 | 47,257 | 33 |
| KA TUNING CO., LTD. | May 2026 | 1,553 | 22 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hylink Auto Parts, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYKING(HK)GROUP LIMITED | Oct 2025 | 117 | 0 |
| HYKU HOME INC | May 2026 | 273 | 31 |
| HYL TECHNOLOGY INC | May 2026 | 1,929 | 38 |
| HYL TECHNOLOGY LIMITED CO CASTLEGATE LOGISTICS INC | Oct 2025 | 97 | 0 |
| HYLA TRADE D.O.O. | May 2026 | 181 | 5 |
| HYLAND AUTO PARTS, INC. | May 2026 | 232 | 3 |
| HYLAND FREIGHT INC. | May 2026 | 5,066 | 3,268 |
| HYLEN CO., LTD. | May 2026 | 144 | 12 |
| HYLIFE FOODS INTERNATIONAL LTD. | Mar 2024 | 10,128 | 0 |
| HYLIFE FOODS LP | May 2026 | 4,801 | 453 |
| HYMAN HOSPITALITY LLC | Jul 2025 | 280 | 0 |
| HYN PULP MOLD PACKING LIMITED | May 2026 | 400 | 12 |
| HYO SEONG AMERICA CORPORATION | May 2026 | 1,694 | 23 |
| HYO SEONG ELECTRIC CO., LTD | May 2026 | 3,663 | 54 |
| HYOCO DISTRIBUTION,INC. | May 2026 | 365 | 4 |
| HYOJIN CO., LTD | May 2026 | 409 | 12 |
| HYOKI KAIUN KAISHA, LTD | May 2026 | 257 | 10 |
| HYOLIM HI FORGING CO., LTD. | May 2026 | 521 | 16 |
| HYOLIM INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 537 | 4 |
| HYOSUNG ADVANCED MATERIALS CORPORAT | Jan 2025 | 4,117 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-02 | OOLU2038358120 | 1340E | Regular Bill | OOLU | 9935222 | EVER MAGI | 2026-02-28 | NORFOLK, VIRGINIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 505 CTN | 3,031 KG | House to House | HYLINK AUTO PARTS, INC | E&B INTERNATIONAL INC | AFTERMARKET REPLACEMENT AUTO PARTS (BUMPER,FENDER,HOOD) | ||
| 2026-01-27 | OOLU2315106260 | 1336E | Regular Bill | OOLU | 9737498 | TAIPEI TRIUMPH | 2026-01-26 | NORFOLK, VIRGINIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 642 CTN | 4,443 KG | House to House | KA. TUNING | HYLINK AUTO PARTS, INC | E&B INTERNATIONAL INC | AUTOMOBILE PARTS TAILGATE MOLDG,BUMPER BRACKET,FENDER "FREIGHT COLLECT" | |
| 2026-01-06 | OOLU2038220550 | 1333E | Regular Bill | OOLU | 9935208 | EVER MAX | 2026-01-05 | NORFOLK, VIRGINIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 523 CTN | 2,905 KG | House to House | HYLINK AUTO PARTS, INC | E&B INTERNATIONAL INC | AFTERMARKET REPLACEMENT AUTO PARTS (BUMPER,FENDER,HOOD) | ||
| 2025-11-25 | OOLU2038114720 | 1327E | Regular Bill | OOLU | 9935222 | EVER MAGI | 2025-11-24 | NORFOLK, VIRGINIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 521 CTN | 3,106 KG | House to House | HYLINK AUTO PARTS, INC | E&B INTERNATIONAL INC | AFTERMARKET REPLACEMENT AUTO PARTS (BUMPER,FENDER,HOOD) | ||
| Run Date | 2026-03-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-24 |
| Trade Update Date | 2026-01-29 |
| Master BOL # | OOLU2038435080 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392653 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 1344E |
| IMO # | 9935246 |
| Vessel Name | EVER MAST |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2766 KG |
| Weight in KG | 2,766 KG |
| Quantity | 484 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU4865718 |
| Commodity Description |
AFTERMARKET REPLACEMENT AUTO PARTS (BUMPER,HOOD,FENDER) |
| Consignee Name | HYLINK AUTO PARTS, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1329 CAVALIER BLVD. |
| Address Line 2 | CHESAPEAKE VA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 5580558 |
| Notify Party Name | E&B INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5265 PROVIDENCE ROAD, SUITE 402 |
| Address Line 2 | VIRGINIA BEACH VA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | OOCU4865718 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKBD0454 |
| Seal Number 1 | OOLKBD0454 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4209 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AFTERMARKET REPLACEMENT AUTO PARTS (BUMPER,HOOD,FENDER) |
| Marks and Numbers 1 | PO#R151T2 1HLA02 C/NO.1-177, 183-207, 210-395, 406-410, 416-420, 426-511. |
| Marks and Numbers 2 | MADE IN TAIWAN R.O.C. |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 198 | 2026-05-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 196 | 2026-05-02 |
| Colon Panama | 1 | 2023-12-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2020-03-09 |
Below are the top 3 company names and addresses for Hylink Auto Parts, Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYLINK AUTO PARTS, INC | 1329 CAVALIER BLVD. CHESAPEAKE VA UNITED STATES 5580558 | 2026-05-02 | 177 |
| HYLINK AUTO PARTS, INC | 1400 CAVALIER BLVD, UNIT F CHESAPEAKE VA UNITED STATES 5580558 | 2015-01-05 | 21 |
| HYLINK AUTO PARTS, INC | 2022-12-31 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||