There are a total of 1,929 bills of lading on file for HYL Technology Inc between September 5th, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 1,929 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 38 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,929 |
|---|---|
| Shipper Records | 29 |
| Consignee Records | 1,889 |
| Notify Party Records | 229 |
| First Shipment on File | Sep 5th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 38 |
| Records in the Past Year | 170 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYL TECHNOLOGY INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HYL Technology Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HYL Technology Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUZHOU CROSSBORDER ELECTRONIC TECHNOLOGY CO.LTD | Apr 2026 | 899 | 543 |
| SUZHOU CROSSBORDER E-COMMERCE CO. | Oct 2025 | 345 | 201 |
| SUZHOU CROSSBORDER TECHNOLOGY CO | Apr 2025 | 819 | 128 |
| SUZHOU MFB HOME TECHNOLOGY | May 2026 | 246 | 68 |
| SUZHOU DILANDEWANGLUOKEJI CO.,LTD | Mar 2025 | 53 | 47 |
| HOAN CAU FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 154 | 29 |
| WELL BR INTERNATIONAL TRADE INC. | Apr 2024 | 2,378 | 23 |
| NAM DAT FURNITURE COMPANY LIMITED | Feb 2026 | 70 | 18 |
| VIET NAM HANG LAM HOME | May 2026 | 13,451 | 14 |
| HAO PHONG I CO.,LTD | May 2026 | 1,022 | 8 |
| TMALL, INC. | May 2026 | 51,722 | 5 |
| LAM THINH CO., LTD. | May 2026 | 1,314 | 4 |
| BRAINZONE INC | May 2026 | 290 | 4 |
| PHU THINH PHAT FURNITURE | May 2026 | 46 | 3 |
| VAN THANH MANUFACTURE CO., LTD | May 2026 | 450 | 2 |
| Oct 2023 | 3 | 2 | |
| SHENZHEN YANCHEN TRADING CO., LTD. | May 2026 | 18,482 | 2 |
| RED STAR GLOBAL TRADING INC | May 2026 | 211 | 2 |
| PT. AIMUS BEDDING INDONESIA | May 2026 | 238 | 2 |
| NINGBO KAIMEICHEN E-COMMERCE CO. | May 2026 | 2,286 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HYL Technology Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYGAIN FEEDS PTY LTD | Apr 2026 | 497 | 5 |
| HYGEIA II MEDICAL GROUP INC | May 2026 | 342 | 11 |
| HYGGE INC | May 2026 | 1,364 | 71 |
| HYGGE SUPPLIES LTD | May 2026 | 65 | 12 |
| HYH AMERICA INC. | May 2026 | 131 | 119 |
| HYI | Dec 2024 | 1,148 | 0 |
| HYJ INC. | Mar 2026 | 366 | 3 |
| HYJ MEXICO S.A DE C.V | May 2026 | 410 | 23 |
| HYKING(HK)GROUP LIMITED | Oct 2025 | 117 | 0 |
| HYKU HOME INC | May 2026 | 273 | 31 |
| HYL TECHNOLOGY LIMITED CO CASTLEGATE LOGISTICS INC | Oct 2025 | 97 | 0 |
| HYLA TRADE D.O.O. | May 2026 | 181 | 5 |
| HYLAND AUTO PARTS, INC. | May 2026 | 232 | 3 |
| HYLAND FREIGHT INC. | May 2026 | 5,066 | 3,268 |
| HYLEN CO., LTD. | May 2026 | 144 | 12 |
| HYLIFE FOODS INTERNATIONAL LTD. | Mar 2024 | 10,128 | 0 |
| HYLIFE FOODS LP | May 2026 | 4,801 | 453 |
| HYLINK AUTO PARTS, INC | May 2026 | 198 | 3 |
| HYMAN HOSPITALITY LLC | Jul 2025 | 280 | 0 |
| HYN PULP MOLD PACKING LIMITED | May 2026 | 400 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | HLCUXM12604ARVI0 | CGGMXIM1565331 | 619E | House Bill | CGGM | HUDSON EXPRESS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 37 CTN | 589 KG | House to House | SUZHOU MFB HOME TECHNOLOGY | HYL TECHNOLOGY LIMITED | MOHAWK GLOBAL LOGISTICS | BATHROOM MEDICINE CABINET | |
| 2026-05-26 | HLCUSHA2604AWMT0 | HYSLXSHA04261955 | 618E | House FROB | HYSL | FRANKFURT EXPRESS | 2026-05-25 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 944 CTN | 19,835 K | Container Yard | SUZHOU MFB HOME TECHNOLOGY | HYL TECHNOLOGY LIMITED | PANEXWD LTD. | DINING TABLE HS CODE:940360 DINING STOOL HS CODE:940179 STORAGE CABINET BAR TABLE HS CODE:940330 | |
| 2026-05-23 | MAEU267501556 | CGGMXIM1562105 | 620N | House Bill | CGGM | 9209104 | NEWYORKER | 2026-05-22 | JACKSONVILLE, FLORIDA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 99 CTN | 2,475 KG | Container Yard | SUZHOU MFB HOME TECHNOLOGY | HYL TECHNOLOGY LIMITED | MOHAWK GLOBAL LOGISTICS | SIDE TABLE |
| 2026-05-23 | MAEU267501561 | CGGMXIM1562146 | 615E | House Bill | CGGM | 9406738 | NHAVA SHEVA EXPRESS | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 102 CTN | 2,550 KG | Container Yard | SUZHOU MFB HOME TECHNOLOGY | HYL TECHNOLOGY LIMITED | MOHAWK GLOBAL LOGISTICS | SIDE TABLE |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | HLCUXM12604ATST5 |
|---|---|
| House BOL # | CGGMXIM1565288 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CGGM |
| Voyage # | 619E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HUDSON EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | XIAMEN,CHINA |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 588 KG |
| Weight in KG | 588 KG |
| Quantity | 37 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3233783 |
| Commodity Description |
BATHROOM MEDICINE CABINET |
| Shipper Name | SUZHOU MFB HOME TECHNOLOGY CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 19TH FLOOR BUSINESS FLOOR 16TH |
| Address Line 2 | FLOOR PHYSICAL FLOOR W02 SOUTH |
| Address Line 3 | BANK NEW LAND PHASE I NO 11 YANGFU |
| Consignee Name | HYL TECHNOLOGY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | CO CASTLEGATE LOGISTICS INC |
| Address Line 2 | 3300 INDIAN AVE PERRIS SMALL |
| Address Line 3 | PARCEL PERRIS CA 92571 |
| Notify Party Name | MOHAWK GLOBAL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 105 FIELDCREST AVE SUITE 404 |
| Address Line 2 | EDISON NJ 08837 |
| Container Number | HAMU3233783 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4336097 |
| Seal Number 1 | HLK4336097 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BATHROOM MEDICINE CABINET |
| Marks and Numbers 1 | WHS-56051-43512045 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000588 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 363 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 316 | 2026-05-06 |
| Savannah, Georgia | 293 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 263 | 2025-12-06 |
| Seattle, Washington | 167 | 2025-12-03 |
| Tacoma, Washington | 164 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 93 | 2026-05-15 |
| Houston, Texas | 90 | 2026-03-06 |
| Baltimore, Maryland | 73 | 2026-05-06 |
| Jacksonville, Florida | 49 | 2026-05-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 719 | 2026-03-05 |
| Xiamen China (Mainland) | 252 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 216 | 2026-03-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 161 | 2026-05-23 |
| Xingang China (Mainland) | 153 | 2026-03-21 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 132 | 2025-12-27 |
| Yantian China (Mainland) | 87 | 2026-05-16 |
| Vung Tau Vietnam | 86 | 2026-05-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 39 | 2025-04-25 |
| Yangshan China (Mainland) | 33 | 2023-03-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for HYL Technology Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYL TECHNOLOGY LIMITED | 100N HOWARD ST STER,SPOKANE,WA99201-0508,UNITED STATES | 2024-11-19 | 284 |
| HYL TECHNOLOGY INC | 3120 S HACIENDA BLVD HACIENDA HEIGHTS CA 91745 US | 2022-01-15 | 275 |
| HYL TECHNOLOGY LIMITED | 2024-02-19 | 141 | |
| HYL TECHNOLOGY LIMITED | 2024-10-22 | 115 | |
| HYL TECHNOLOGY INC | 2020-05-30 | 96 | |
| HYL TECHNOLOGY LIMITED | 2023-12-09 | 72 | |
| HYL TECHNOLOGY INC | 2021-07-22 | 71 | |
| HYL TECHNOLOGY LIMITED | 2026-05-16 | 48 | |
| HYL TECHNOLOGY LIMITED | 2025-07-12 | 40 | |
| HYL TECHNOLOGY INC | 2021-09-17 | 40 |
Below are the top 10 phone numbers on file for HYL Technology Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-08 | 2 | |
| 2025-06-06 | 1 | |
| 2024-10-10 | 1 | |
| 2023-03-09 | 5 | |
| 2023-03-08 | 4 | |
| 2021-04-23 | 1 | |
| 2019-09-05 | 1 | |
| 2019-06-14 | 2 | |
| 2019-06-12 | 1 | |
| 2019-04-25 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for HYL Technology Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-10 | 1 | |
| 2021-07-16 | 1 |